Program wyjazdu
— Dokąd podróżujemy
DZIEŃ 1 WYLOT DO ANGOLI
Zbiórka na Lotnisku Chopina. Wylot do Luandy, z przesiadką w jednym z tranzytowych portów lotniczych po drodze.
DZIEŃ 2 WITAJ LUANDO! ZWIEDZANIE STOLICY ANGOLI
Przylot do Luandy. Zwiedzanie stolicy Angoli, która liczy sobie dziś ponad 2 miliony mieszkańców a jej historia sięga XVI wieku, kiedy to została założona przez portugalskiego odkrywcę Paulo Dias de Novaisa. Miasto stało się ważnym punktem handlowym, a później służyło jako stolica portugalskiej kolonii Angola. Obecnie uznawana jest za drugie najdroższe miasto na świecie, gdyż jest ona głównym ośrodkiem produkcji ropy naftowej i diamentów, a także dobrze prosperującym centrum finansowym, przez co nazywana jest „Dubajem Afryki”. Transfer do hotelu. Powitalna kolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Luandzie.
DZIEŃ 3 OGRÓD BOTANICZNY I WODOSPADY KALANDULA
Podróż do wodospadów Kalandula, przez N’dalatando. Po drodze przystanek na kawę. Następnie zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w N’dalatando. Miasto to, liczące ponad 160 tysięcy mieszkańców, znajduje się około 225 km na zachód od stolicy Angoli, Luandy. Od 1936 roku aż do uzyskania niepodległości w 1975 roku nazywało się Vila Salazar, na cześć portugalskiego dyktatora Salazara. Znajduje się tam jedyny w tym kraju ogród botaniczny, założony jako część portugalskiej, rolniczej stacji badawczej. Ogród zawiera imponujące bambusy, drzewa kauczukowe, drzewa z rodziny zastrzalinowatych (Podocarpaceae) i różne drzewa owocowe, a także dużą plantację ozdobnej odmiany imbiru, zwanej „różą porcelanową”, na potrzeby lokalnego handlu. Lunch w postaci snacków. Dalszy przejazd (155 km) do wodospadów Kalandula. Dawniej zwane Duque de Bragança, wodospady Kalandula znajdują się na rzece Lucala. Mają 105 m wysokości i 400 m szerokości. Są jednymi z największych wodospadów w Afryce pod względem objętości spadającej wody. Swoim ogromem ustępują tylko Wodospadom Wiktorii na rzece Zambezi, ale wielu odwiedzających uważa, że wodospady Kalandula są piękniejsze od nich. Kolacja w postaci bufetu. Nocleg w Hotelu Kalandula.
DZIEŃ 4 KOMPLEKS MONOLITÓW SKALNYCH
Podróż przez Pedras Negras do Farmy Kawy Cabuta (230 km asfaltem plus 40 km ładnej widokowo i ekscytującej jazdy off-road). Najpierw przejazd do „Czarnych Skał” Pedras Negras w Pungo Andongo. Jest to rozległy kompleks monolitów skalnych powstałych miliony lat temu, które wyróżniają się swoją wielkością nad charakteryzującą ten region sawanną. Według lokalnej tradycji, ślady stóp wyrzeźbione na tych skałach należą do Ana de Sousa Ginga, wielkiej władczyni królestwa Ndongo. Dalszy przejazd do Farmy Kawy Cabuta. Po drodze lunch w postaci snacków. Kolacja i nocleg na Farmie Kawy Cabuta.
DZIEŃ 5 PLANTACJA KAWY, WODOSPADY I GORĄCE ŹRÓDŁA
Podróż z Farmy Kawy Cabuta przez Gabela do Farmy Kumbira (290 km asfaltem plus 30 km off-road). Najpierw zwiedzanie plantacji kawy, gdzie można zobaczyć jak Angola (swego czasu czwarty największy producent kawy na świecie) odbudowuje swój przemysł kawowy. Następnie przejazd przez piękny, „rozległy” krajobraz prowincji Kwanza Sul, po drodze do miasteczka Gabela. Dalej odbicie do wodospadów Cachoeiras da Binga na rzece Queve, które są najwyższymi w prowincji Kwanza Południowa (około 150 m). Uważane są za jedne z Pięciu Cudów Angoli. Później przejazd do gorących źródeł Tocota. W tym naturalnym „spa” woda o temperaturze 43 stopni Celsjusza pochodzi spod Góry Smoczej. Transportowana rurą wypełnia mały basen, w którym można się kąpać. Uważa się, że ma właściwości lecznicze, szczególnie pomaga na reumatyzm i choroby skóry, a także uwalnia od nadmiaru stresu. Po drodze lunch w postaci snacków. Przyjazd do Farmy Kumbira na nocleg i fantastyczne domowe jedzenie na kolację.
DZIEŃ 6 KANION CUBAL I MIASTO LOBITO
Podróż do Lobito i Benguela. Po drodze fantastyczna sceneria w rejonie miasteczka Seles, szczególnie skalne monolity Pedras de Seles i Uku. Lunch w postaci snacków. Zjazd z płaskowyżu na wybrzeże Atlantyku w rejonie Sumbe. Podziwianie kanionu Cubal na rzece Kikombo. Następnie dojazd do Lobito, w prowincji Benguela. Liczące prawie 210 tysięcy mieszkańców miasto jest trzecim co do wielkości w Angoli. Ponadto jest jednym z głównych portów morskich tego kraju. Lobito jest czarującym miastem, które jest często pomijane przez turystów. Jednakże ma ono wiele do zaoferowania, w tym wspaniałe plaże nad Atlantykiem, pyszne jedzenie, bogatą kulturę i przyjaznych mieszkańców. Zwiedzanie dzielnicy Restinga w Lobito. Kolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Lobito.
DZIEŃ 7 CATUMBELA - MIASTO CZERWONYCH AKACJI I BENGUELA - PERŁA ANGOLI
Lobito, Catumbela oraz Benguela (80 km asfaltem plus 30 km off-road). Najpierw krótkie zwiedzanie Lobito. Następnie przejazd do Catumbela, około 10 km na południe, przy drodze do Bengueli. Jest to nieduże miasto, którego szerokie ulice udekorowane są wielkimi drzewami czerwonych akacji i z tego powodu nazwane zostało „Miastem Czerwonych Akacji”. Dobrze zachowana architektura Catumbeli również jest warta zobaczenia. Mniej więcej 25 km dalej na południe jest Benguela, czwarte co do wielkości miasto Angoli, liczące ponad 150 tysięcy mieszkańców. Dużo starsza od Lobito, Benguela została założona przez Portugalczyków w 1617 roku. Przez długi czas była centrum handlu niewolnikami. W czasie wojny domowej w Angoli (1975-2002) Benguela była również jednym z miast frontu południowego, opisanym przez Ryszarda Kapuścińskiego w jego książce „Jeszcze dzień życia”. Benguela znana jest zwłaszcza z pięknych, obramowanych palmami plaż, ze swojej stacji kolejowej oraz architektury w stylu Art Deco. Miasto nazywane jest „Perłą Angoli”. Ma bogatą historię i kulturę datującą się wstecz do ery kolonialnego panowania Portugalczyków. Miejsca szczególnie warte uwagi to: Fortaleza de São Filipe – zbudowana w XVII wieku twierdza, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która oferuje spektakularne widoki miasta i oceanu; oraz piękny kościół Igreja Nossa Senhora do Populo, znajdujący się w sercu miasta, który został zbudowany w XVIII wieku i wyróżnia się uderzającą, błękitną fasadą, a także pełnym przepychu wnętrzem. Lunch w postaci snacków. Kolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Lobito.
DZIEŃ 8 MALOWNICZA PODRÓŻ
Podróż do Kwanza River Lodge. Bardzo ładna krajobrazowo droga wiedzie wzdłuż wybrzeża Atlantyku przez miasto Sumbe na plaże koło Porto Amboim. Następnie wjazd do Parku Narodowego Kissama przez Rio Longa (najbardziej na południe płynąca rzeka, w której występują afrykańskie manaty). Lunch w postaci snacków. Kontynuacja przejazdu przez Park Narodowy. Kolacja i nocleg w Kwanza River Lodge.
DZIEŃ 9 WYPRAWA ŁODZIĄ I SAFARI W PARKU NARODOWYM KISSAMA
Dzień na eksplorację okolic Kwanza River Lodge i Parku Narodowego Kissama (10 km asfaltem i 60 km off-road). Od rana wycieczka łodzią po rzece Kwanza. Następnie lunch w postaci bufetu w River Lodge. Po południu safari w poszukiwaniu dzikich afrykańskich zwierząt w pięknej scenerii Parku Narodowego Kissama. Park ten (pisany również jako Quiçama), położony zaledwie 70 km na południe od Luandy, to najbardziej dostępny park narodowy z największą liczbą dzikich zwierząt w Angoli. Ten ogromny obszar przybrzeżnej sawanny, przetykanej przez rozłożyste baobaby, jest domem m.in. dla słoni i bawołów afrykańskich, wielu gatunków antylop, w tym endemicznego podgatunku antylopowca szablorogiego oraz gniazdujących na plażach żółwi morskich. Otwarty jako rezerwat przyrody w 1938 roku i przekształcony w park narodowy w 1957 roku, Kissama znajduje się w czołówce wysiłków związanych z odbudową dzikiej przyrody w Angoli, po wielu latach kłusownictwa i zniszczeniach spowodowanych przez wojnę domową. Kolacja w formie bufetu w River Lodge. Nocleg w Kwanza River Lodge.
DZIEŃ 10 KSIĘŻYCOWY KRAJOBRAZ, MUZEUM NIEWOLNICTWA, LUANDA I LOT DO POLSKI
Przejazd do Luandy (80 km). Po drodze punkt widokowy Miradouro da Lua, czyli dosłownie „punkt widokowy na księżycowy krajobraz”. Jest to zestaw klifów znajdujący się 40 km na południe od stolicy Angoli. Na przestrzeni tysiącleci erozja spowodowana wiatrem i deszczem stworzyła ten niesamowity księżycowy krajobraz, dziś jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc w tym kraju. Ponadto po drodze zwiedzanie Muzeum Niewolnictwa a po przyjeździe do miasta krótki objazd stolicy. Lunch w postaci snacków. Transfer na lotnisko w Lunadzie. Wylot do Polski, przez jeden z międzynarodowych portów lotniczych.
DZIEŃ 11 PRZYLOT DO POLSKI
Przylot do Warszawy – zakończenie wyprawy.
DZIEŃ 10 OPCJONALNIE - WYSPA ŚWIĘTEGO TOMASZA
Po śniadaniu, transfer na lotnisko w Lunadzie i lot na Wyspę Św. Tomasza. Przylot do Sao Tome. Następnie przejazd i zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek po podróży. Dziś zwiedzimy Sao Tome – stolicę i największe miasto na wyspach. Spacery uliczkami i podziwianie kolonialnej architektury. Będziemy też relaksować się na piaszczystych plażach Wyspy Świętego Tomasza. Błogi odpoczynek w otoczeniu pięknej przyrody – krystalicznie czysta woda, palmy kołyszące się na wietrze i śpiew egzotycznych ptaków. Możliwość plażowania bądź spacerów połączonych z odkrywaniem okolicy.
DZIEŃ 11 RELAKS NA RAJSKICH PLAŻACH BĄDŹ ZWIEDZANIE WYSPY
Odpoczynek – będziemy relaksować się na piaszczystych plażach Wyspy Świętego Tomasza. Możliwość błogiego odpoczynku, plażowania, spacerów połączonych z odkrywaniem okolicy bądź możliwość skorzystania z wycieczki fakultatywnej.
Opcjonalnie: wyruszamy zwiedzić północną część wyspy. Zatrzymamy się na malowniczych plażach. Zachwycająca błękitem woda i piaszczyste plaże sprawią, że poczujemy się jak w prawdziwym raju. Zwiedzimy też uroczą rybacką wioskę Neves. Następnie wizyta na ekologicznej plantacji czekolady. Filiżanka aromatycznego napoju będzie doskonałym uzupełnieniem dnia spędzonego na rajskich plażach. Przejazd do wioski Santa Caterina przez wykuty w skale tunel, a następnie do miejscowości Agostinho Neto – będącej jednym z symboli wyspy. Po lunchu w lokalnej restauracji powrót do hotelu.
DZIEŃ 12 RELAKS NA RAJSKICH PLAŻACH BĄDŹ OPCJA FAKULTATYWNA
Niespieszny poranek przy filiżance aromatycznej kawy bądź kakao. Czas wolny na zakup pamiątek, plażowanie i odpoczynek. Wieczorem spacery po mieście bądź dalsze plażowanie.
Opcjonalnie: przejazd do Agua Ize gdzie znajduje się historyczny kompleks budynków po dawnej plantacji kakao. Większość budynków pochodzi z ok. 1910 roku. Zobaczymy Boca de Inferno (Piekielne Usta) naturalną formację skalną utworzonej przez fale, jednego z licznych punktów widokowych wysp. Następnie zrelaksujemy się na pięknych plażach – Micondo, czarnej plaży Sete Ondas czy plaży Grande. Przejazd do położonej w malowniczej scenerii plantacji ekologicznej São João de Angolares. Lunch w restauracji, w której słynny szef kuchni Joao da Silva (znany z portugalskich programów kulinarnych) zaserwuje nam lokalne przysmaki. Z restauracji rozciąga się malowniczy widok na zatokę Santa Cruz. Przejazd na plaże Piscina i Jale. Wieczorem powrót do hotelu.
DZIEŃ 13 RELAKS NA RAJSKICH PLAŻACH I WIECZORNY LOT DO LIZBONY
Spacery, czas na plażowanie, zakup pamiątek i cieszenie się rajskim urokiem wyspy. Relaks na piaszczystych plażach. Następnie transfer na lotnisko i późnym wieczorem wylot do Lizbony.
DZIEŃ 14 LOT DO POLSKI
Rano przylot do Lizbony z przesiadką na lot do Polski.
Cena zawiera
- bilet lotniczy na trasie Polska – Angola – Polska,
- zakwaterowanie w lodgach i hotelach 3*** z wyżywieniem FB (śniadanie, snack lunch i kolacja) w pokojach dwuosobowych,
- transfery lotniskowe,
- usługi i opiekę przewodnika polskojęzycznego podczas pobytu,
- miejscowych przewodników i ich opiekę podczas aktywności wymienionych w programie,
- przejazdy prywatnym samochodem podczas całego pobytu,
- bilety wstępów do atrakcji wymienionych w programie,
- opłaty za wstęp do parków,
- ubezpieczenie KL 60 000 EUR i NNW 15000 PLN,
- opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego.
Cena nie zawiera
- obowiązkowej opłaty płatnej na miejscu obejmującej część świadczeń w wysokości 400 USD/od osoby,
- dopłaty do opcji: Wyspa Świętego Tomasza około 400 USD/od osoby (zakwaterowanie w lodgy ze śniadaniami w pokoju dwuosobowym)
- pozostałych posiłków i napojów,
- wizy do Angoli w cenie około 120 USD/od osoby (na lotnisku),
- wycieczek fakultatywnych na Wyspie Św. Tomasza,
- lokalnych napiwków.