zamknijclose

Znajdź swój wymarzony wyjazd

arrow_upward

IRAN

— orient na wyłączność

planowane terminy

Program wyjazdu

– Planowane na teraz

Dzień 1 LOT DO IRANU

Spotykanie na lotnisku w Warszawie. Wylot do Teheranu. Po przylocie poznacie kierowcę, który będzie nam towarzyszył podczas całej podróży. W busie poczęstujemy Was pysznym irańskim czajem z szafranem i tradycyjnymi przekąskami, abyście już od samego początku, dosłownie – chłonęli ducha tego wspaniałego kraju. Prosto z lotniska jedziemy do pierwszego tradycyjnego hotelu w Kashan, gdzie będą na Was czekały kolejne filiżanki czaju i wczesne śniadanie. Czas na odpoczynek aż do południa.

Dzień 2 KASHAN - DAWNE PERSIE POSIADŁOŚCI, MECZET WIELKIEGO PANA I WIZYTA NA BAZARZE

Budzimy się i zaczynamy zwiedzanie miasta od posiadłości Borujerdi i Tabatabei – dwóch pereł architektury z okresu panowania dynastii Qajar, wewnątrz których przeniesiecie się w czasie i poczujecie jak członkowie najzamożniejszych rodzin Kashanu. Następnie czeka nas wizyta w XVI wiecznym Hammamie Sułtana Amir Ahmada – misternie zdobionej i zdecydowanie najpiękniejszej publicznej łaźni w Iranie, rozpościerającej się na powierzchni aż 1000 metrów kwadratowych! Stamtąd udamy się do idealnie symetrycznego meczetu Wielkiego Pana będącego jednocześnie jednym z najpiękniejszych wzniesionych w XVIII w. Na koniec dnia zostawiamy bazar – centrum handlu od prawie 800 lat, na który składają się karawanseraj i łaźnia. W malowniczym zaułku pod wspaniale zdobionymi XIX-wiecznymi sklepieniami, wypijemy czaj ze sprzedawcami dywanów.

(B/L)

Dzień 3 PODZIEMNE MIASTO I PERSKIE OGRODY FIN

Dzień rozpoczniemy od zejścia do podziemnego miasta z labiryntem korytarzy i pułapek, liczącym sobie 1500 lat i będącym arcydziełem architektury oraz ludzkiej pomysłowości. Następnie zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin leżącym u stóp gór, z których bije źródło ciepłej wody zasilające serię turkusowych basenów i potoków. Popołudniowy wyjazd w kierunku Varzaneh.

(B/L)

Dzień 4 VARZANEH - NOCLEG W KARAWANSERAJU JEDWABNEGO SZLAKU, RÓWNINA SOLNA, GOŁĘBIE WIEŻE, BIAŁE CZADORY

Wieczorny przyjazd i zakwaterowanie. Dzisiaj zmierzycie się z Waszymi wyobrażeniami o Iranie: nocleg w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku, w którym kto wie… przed wiekami może sam Marco Polo złożył głowę na poduszce? Wioska położona na terenach, które były zamieszkane od co najmniej 5000 lat. Pustynia z najwyższymi wydmami w kraju, słone jezioro i równina solna w rezerwacie, w którym można spotkać flamingi. Gołębie wieże. Do tego kulturowo odmienna społeczność, w której kobiety noszą białe czadory. Wyjazd po obiedzie w kierunku Yazd.

(B/L)

Dzień 5 YAZD - TURKUSOWE MINARETY, MUZEUM WODY, FAJKA GHELIUN I SPACER PO DACHACH

Witamy w jednym z naszych ulubionych i jednocześnie jednym z najstarszych nieprzerwanie zamieszkiwanych miast świata, liczącym sobie okrągłe 7000 lat! Zbudowanym na pustyni, a jednak oferującym przyjemne temperatury wewnątrz tradycyjnych domów, dzięki wymyślonemu przed tysiącami lat systemowi klimatyzacyjnemu – łapaczom wiatru. Tutaj zobaczymy najwyższy z nich dominujący nad pięknym pawilonem w otoczeniu perskiego ogrodu Dowlat Abad. Odwiedzimy także meczet z najwyższymi minaretami w kraju oraz muzeum wody gdzie dowiecie się co robi na samym środku pustyni. W czasie wolnym rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat, zapewni Wam godziny błądzenia i samodzielnego odkrywania skarbów czających się w zaułkach. Pod wieczór, kiedy zachodzące słońce rozpali niebo gorącymi kolorami, zabierzemy Was na spacer po dachach tego prawdziwie antycznego miasta. To tutaj poczujecie prawdziwy orient: w każdym calu, każdym zmysłem. To o nim będziecie rozmyślać jeszcze długo po powrocie do domu. Kolację zjemy w starej barwiarni gdzie będziemy mieć możliwość zapalenia fajki gheliun.

(B/L)

Dzień 6 MEYMAND - RYTUAŁY ZARATUSZTRIAN I ICH ŚWIĄTYNIA, WIEŻE MILCZENIA, NOC W GROTACH MIESZKALNYCH

Zmierzymy się z owianą tajemnicami religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy Świątynię Zaratusztrian i zobaczymy wiecznie płonący Święty Ogień, a następnie zbadamy Wieże Milczenia, gdzie złożone po śmierci ciała rozdziobywane były przez sępy. Przejazd popołudniem do Meymand. Wyobraźcie sobie miejsce, którego historia rozpoczyna się 12 000 lat temu. Teraz otwórzcie oczy i obudźcie się w świecie, który nie wiele się od niego różni. Wykuta w skałach wioska gdzie czas stanął w miejscu. Jej mieszkańcy prowadzą półkoczowniczy styl życia, którego rytm podyktowany jest zmieniającymi się porami roku. Większą jego część spędzają poza wioską, przemieszczając się w poszukiwaniu pastwisk. Na zimę schodzą do swoich jaskiń i tak jak ich przodkowie żyjący tysiące lat wcześniej, obywają się bez dzisiejszych udogodnień i zdobyczy techniki. To tutaj będziecie mieli szansę doświadczyć świata, który już dawno nie istnieje. Spędzicie noc jak spędzano każdą z nich przed mileniami. W wiosce kwaterujemy się w jedynych w swoim rodzaju domach mieszczących się w grotach skalnych. Zostaniecie ugoszczeni pysznym lokalnym posiłkiem i złożycie głowy do snów w miejscu, którego nigdy nie zapomnicie. Otoczeni odgłosami kóz i owiec wstaniecie rano i nic już nie będzie dla Was takie samo. 

(B/L)

Dzień 7 KERMAN - KARAWANSERAJ W BAZARZE I LODOWNIA

Przejazd do Kerman po śniadaniu. Region słynący z pistacji, perskich dywanów i pysznych granatów. To tutaj na dobre zaczyna się wchód, a kończy zachód Iranu. To już prawie Pakistan, a ten przecież jeszcze nie tak dawno był częścią Indii. Więc jest zdecydowanie inaczej. Na bazarze znajdziecie inne towary, w ustach poczujecie inne smaki, a na ulicach zobaczycie inne stroje. Jednak to nie tylko dlatego warto odwiedzić Kerman. Cała okolica jest dosłownie usiana zabytkami i cudami natury. Będąc w starej części miasta nie możemy przegapić kompleksu Ganjali Khan, na który składają się jedne z najokazalszych i najpiękniejszych zabytków Iranu m.in. plac oraz karawanseraj. Wszystko wkomponowane w bazar Vakil. Zobaczycie także dom lodu czyli yakhchal, a następnie skosztujecie najsmaczniejszych ciasteczek z daktylami – kolompeh. 

(B/L)

Dzień 8 MAHAN I BAM - OGRÓD NA PUSTYNI, NAJWIĘKSZE MIASTO ZBUDOWANE Z CEGIEŁ SUSZONYCH NA SŁOŃCU

Zabierzemy Was dalej, do perskiego ogrodu Shazdeh otoczonego spieczoną ziemią pustyni, istniejącemu tylko dzięki wodzie z podziemnej sieci qanatów. Z ogrodu przeniesiemy się do największego miasta świata zbudowanego w całości z cegieł suszonych na słońcu, a tak świetnie znanemu każdemu z nas dzięki czemuś innemu – ich słodkiemu sekretowi – daktylom z Bam, które z łatwością znaleźć możecie nawet w Polsce. Nocleg w miejscu innym niż wszystkie – w luksusowych chatach z gliny, krytych palmowymi liśćmi.

(B/L)

DZIEŃ 9 - 11. WYSPA QESHM - HOME STAY W TRADYCYJNYM DOMU BANDARI, KOBIETY W MASKACH, LAS NAMORZYNOWY, SOLNA JASKINIA, WIELBŁĄDY I OLBRZYMIE ŻÓŁWIE

Przyjazd późnym wieczorem, zakwaterowanie i kolacja. Home stay w tradycyjnym domu Bandari, na wyspie, której mieszkanki noszą maski. Rano wypłyniemy łodziami na wyprawę do największego lasu namorzynowego bliskiego wschodu z bogactwem ptasiego świata. Przejdziemy spektakularnym kanionem Chahkooh po drodze spotykając stada wielbłądów i wejdziemy do systemu korytarzy wokół drugiej najdłuższej solnej jaskini świata. Znów zaokrętujemy się na łodzi i złożymy wizytę przyjaznym delfinom z Zatoki Perskiej. Nocą czeka nas wycieczka na plażę, gdzie podziwiać będziemy olbrzymie żółwie szylkretowe składające jaja.* W południe trzeciego dnia wyjazd w kierunku Shiraz.

* atrakcja niegwarantowana

(B/L)

DZIEŃ 12 - 13. SHIRAZ I PERSEPOLIS - KOLOROWY MECZET, BAZAR, MAUZOLEUM HAFEZA I TRADYCYJNY WYPIEK CHLEBA

Przyjazd późnym wieczorem, zakwaterowanie i kolacja. Nasza wizyta w Shiraz zacznie się od zwiedzenia Kolorowego Meczetu – Nasir-al-Mulk, który najbardziej zjawiskowo wygląda z rana, kiedy promienie nisko zawieszonego nad horyzontem słońca, rozpraszają się w kolorowych witrażach tworząc magiczną feerię barw wewnątrz. Pobudzeni kolorami rzucimy się w objęcia pobliskiego Vakil Bazaar, który zszokuje Wasze pozostałe zmysły – smaku i zapachu. Odpoczniecie w jednej z niezliczonych czaj khune (domu herbaty), odwiedzicie ukryte dziedzińce i stary karawanseraj wbudowany w tkankę bazaru. Złożymy hołd uwielbianemu przez wszystkich Irańczyków poecie – Hafezowi, w poświęconym mu mauzoleum otoczonym drzewami cytrusowymi i  zjemy najlepsze lody w całym Iranie. Poprowadzimy Was uliczkami starego Shirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy – tam spróbujemy wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak. A na koniec, zabierzemy do swoistego gabinetu luster – mauzoleum Króla Światła, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy. A to wszystko to dopiero początek, bo czeka nas przecież Persepolis, gdzie rozkwitała perska kultura i cywilizacja. Absolutne “must see”. Przejazd drugiego dnia do Esfahanu.

(B/L)

DZIEŃ 14 - 15. ESFAHAN - PLAC NAQSHE JAHAN, PAŁAC CZTERDZIESTU KOLUMN, KATEDRA W DZIELNICY ORMIAŃSKIEJ

Wieczorny przyjazd i zakwaterowanie w hotelu. Lord Robert Byron napisał kiedyś: “Esfahan jest jednym z tych rzadkich miejsc jak Ateny czy Rzym, które są wspólnym pokrzepieniem dla ludzkości”. Inne, o wiele starsze powiedzenie głosi: “Esfahan wart jest połowy Świata”. Jeszcze inni mówią o Florencji wschodu. Porównań i wielkich słów można szukać bez końca. My uważamy, że Esfahan jest jedyny w swoim rodzaju. Plac Naqsh-e Jahan leżący w samym sercu miasta, jest jednym z największych i najpiękniejszych w swoim rodzaju. W całości wzniesiony w jednym stylu architektonicznym w ciągu zaledwie 5 lat, a mierzącym 560 m x 160 m! Wspaniały Meczet Szejka Lotfollah’a, który na nowo zdefiniował znaczenie piękna w islamskim budownictwie, pałac Czterdziestu Kolumn z bogatym historycznym tłem, dzielnica armeńska ze wspaniałą katedrą oraz wieczorny spacer nad rzeką Zayande po jednym z historycznych mostów Esfahanu, który zapamiętacie na długo. No i oczywiście Wielki Bazaar, gdzie przyjrzymy się pracy mistrzów tworzących Ghalamkari i niesłychanie czasochłonne perskie miniatury. Wyjazd późnym popołudniem do Teheranu.

(B/L)

Dzień 16. TEHERAN - NOWOCZESNY IRAN, MURALE NA ŚCIANACH BYŁEJ AMBASADY USA, PAŁAC SZACHÓW, WIEŻA WOLNOŚCI

Przyjazd późnym wieczorem, zakwaterowanie i kolacja. Po wszystkim co zobaczyliście do tej pory, Teheran wywróci Wasze wyobrażenia o Iranie na głowę. Kosmopolityczna i nowoczesna stolica stojąca kontrastem z tradycyjnym Iranem leżącym tuż “za miedzą”. Niezliczone stylowe kawiarnie i restauracje – miejsca spotkań Teherańczyków z łatwością przyćmiłyby większość najlepszych w Polsce, Paryżu czy Nowym Jorku. I to nie tylko pięknem widocznym dla oczu, ale również wspaniałą kuchnią. Teheran to także owiana złą sławą amerykańska ambasada gdzie gdzie przez 444 przetrzymywano amerykańskich zakładników. Zanim to miało miejsce, szachowie Iranu wznieśli wspaniały Pałac Golestan, który dzisiaj jest największą atrakcją Teheranu. Wieża Wolności czyli Borj-e Azadi to architektoniczna wisienka do skonsumowania, po liźnięciu totalnego orientu w czasie naszej dwutygodniowej wycieczki do Iranu.

(B/L)

Dzień 17. LĄDOWANIE W POLSCE

Wylot do Warszawy wczesnym ranem drugiego dnia. Lądowanie w Polsce. 

Cena zawiera

 • przeloty na trasie Warszawa – Teheran, Teheran – Warszawa,
 • transfery lotniskowe,
 • 2 posiłki dziennie – śniadanie i obiad/kolacja, 
 • opiekę polsko, angielsko i persko – języcznych pilotów – przewodników,
 • usługi lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie KL 60000 EUR i NNW 15000 PLN
 • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

 

RATA DEWIZOWA PRZEKAZYWANA NA MIEJSCU 2390 EUR ZAWIERA:

 • 16 noclegów w hotelach:
  – 9 noclegów w najpiękniejszych historycznych posiadłościach zamienionych w “boutique” hotele
  – 1 nocleg w karawanseraju
  – 1 nocleg w palmowych chatach na prowincji
  – 2 rozpoczęte doby w hotelu***
  – 2 noclegi typu home stay
  – 1 nocleg w wyjątkowym lodge’u wykutym w skałach.
 • opłaty za bilety wstępu do obiektów i atrakcji wyszczególnionych w programie,
 • transport busem na całości trasy, paliwo, opłaty drogowe
 • przeprwy promem, wycieczki łodziami, przejazd samochodami 4×4, 

Cena nie zawiera

 • opłaty za wizę 50 EUR i kosztów jej uzyskania wysokości 250 PLN,  

Uwagi

 • inne terminy na zapytanie
 • cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu
 • dopłata przy grupie 4 osobowej – 200 EUR
 • plan jest ramowy i może ulec zmianie – niektóre atrakcje mogą być realizowane w odwrotnej kolejności. Planowane posiłki obiad/kolacja mogą ulec zmianie.

Planowana trasa

Pliki do pobrania:

Zdjęcia

Chcesz zobaczyć z nami Iran?

Może Ci się również spodobać: