zamknijclose

Znajdź swój wymarzony wyjazd

arrow_upward

IRAN

— orient na wyłączność

planowane terminy

Wyjazd możemy przygotować na zamówienie w dowolnym terminie

Program wyjazdu

– Dokąd podróżujemy

Dzień 1 LOT DO IRANU. CZAJ Z SZAFRANEM I POWITALNA KOLACJA

Po przylocie poznacie kierowcę, który będzie nam towarzyszył podczas podróży. Już w drodze do wielkiej stolicy Iranu poczęstujemy Was pysznym czajem z szafranem. U celu irańska kolacja i czas na odpoczynek.

(D)

Dzień 2 TEHERAN - NOWOCZESNY IRAN, MURALE NA ŚCIANACH BYŁEJ AMBASADY USA, PAŁAC GOLESTAN, WIEŻA WOLNOŚCI

Naszą wielką irańską przygodę rozpoczynamy w Teheranie. Kosmopolityczna i nowoczesna stolica stojąca kontrastem z tradycyjnym Iranem, leżącym tuż za miedzą. Niezliczone stylowe kawiarnie i restauracje – miejsca spotkań Teherańczyków z łatwością konkurujące z tymi w Polsce, Paryżu czy Nowym Jorku. I to nie tylko pięknem widocznym dla oczu, ale również wspaniałą kuchnią. Teheran to także historyczny budynek ambasady amerykańskiej czy wspaniały Pałac Golestan, który dzisiaj jest największą atrakcją miasta. Na koniec przyjrzymy się architektonicznej ciekawostce Teheranu – Wieży Wolności.

(B)

Dzień 3 KASHAN - POSIADŁOŚCI KUPIECKIE, MECZET WIELKIEGO PANA, NAJPIĘKNIEJSZY HAMMAM IRANU, MALOWNICZY ZAUŁEK BAZARU

Kashan przywita nas atmosferą prowincjonalnego zrelaksowania. Odwiedzimy domy kupieckie Borujerdi’ego i Tabatabei’ego, dwie perły architektury z okresu panowania dynastii Qajarów. W ich wnętrzach przeniesiemy się w czasie i poczujemy jak członkowie najzamożniejszych rodzin Kashanu. Następnie wizyta w hammamie Sułtana – misternie zdobionej i zdecydowanie najpiękniejszej publicznej łaźni w Iranie. Stamtąd, wolnym krokiem przejdziemy przez kręte uliczki mieszkalnej części starego miasta, podziwiając ukryte architektoniczne ciekawostki. Celem naszego spaceru będzie idealnie symetryczny meczet Wielkiego Pana. Na koniec zostawiamy bazar. W jego malowniczym zaułku, pod wspaniale zdobionymi XIX wiecznymi sklepieniami, wypijemy czaj ze sprzedawcami dywanów.

(B)

Dzień 4 OGRÓD FIN I PODZIEMNE MIASTO

Zejdziemy do podziemnego miasta, z labiryntem korytarzy i pułapek, będącego arcydziełem architektury i ludzkiej pomysłowości. Następnie zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin, leżącym u stóp gór, z których bije źródło zasilające serię turkusowych basenów i potoków.

(B)

Dzień 5 ABYANEH - CZERWONA WIOSKA, TRADYCYJNE STROJE

Malownicza 1300-letnia wioska otoczona ośnieżonymi szczytami gór, w której każdy budynek zbudowany jest z czerwonej gliny. Idealne miejsce dla wielbicieli fotografii i na chwilę wytchnienia. Labirynt wąskich uliczek, domy mające setki lat, lokalne przysmaki, tradycyjny strój mieszkańców i dialekt nieużywany już nigdzie indziej.

(B)

Dni 6-7 ESFAHAN - PLAC NAQSH-E JAHAN, MECZET SZEJKA, PAŁAC CZTERDZIESTU KOLUMN, KATEDRA W DZIELNICY ORMIAŃSKIEJ, HISTORYCZNE MOSTY I PRACOWNIE MISTRZÓW

Stare powiedzenie głosi: “Esfahan wart jest połowy Świata”. Inni mówią o Florencji Wschodu. Porównań i wielkich słów można szukać bez końca. My uważamy, że Esfahan jest jedyny w swoim rodzaju. Plac Naqsh-e Jahan leżący w samym sercu miasta, jest jednym z największych i najpiękniejszych w swoim rodzaju. W całości wzniesiony w jednym stylu architektonicznym, a mierzącym ponad pół kilometra długości! Wspaniały meczet Szejka Lotfollah’a, który na nowo zdefiniował znaczenie piękna w islamskim budownictwie i Meczet Antyczny, skupiający architektoniczne osiągnięcia ostatnich 1200 lat. Do tego pałac Czterdziestu Kolumn z bogatym historycznym tłem, dzielnica ormiańska ze wspaniałą katedrą oraz wieczorny spacer nad rzeką Zayande po jednym z historycznych mostów Esfahanu, który zapamiętacie na długo. Nie zapomnimy też o Wielkim Bazarze Esfahanu, gdzie przyjrzymy się pracy mistrza tworzącego słynne Ghalamkari.

(B)

Dzień 8 VARZANEH - NOCLEG W HISTORYCZNYM KARAWANSERAJU JEDWABNEGO SZLAKU, PUSTYNIA, SŁONE JEZIORO, RÓWNINA SOLNA, GOŁĘBIE WIEŻE, BIAŁE CZADORY

Noc spędzimy w uważanym za najpiękniejszy karawanseraju Jedwabnego Szlaku, a o poranku wskoczymy do samochodów terenowych, które zawiozą nas nad słone jezioro i równinę solną. Stamtąd ruszymy na pustynię piaszczystą gdzie wejdziemy na szczyt ogromnych wydm.  W miasteczku Varzaneh możliwość zjedzenia pysznego obiadu, przyrządzonego przez lokalną kucharkę. Spacer do gołębiej wieży, podczas którego zobaczycie przemykające uliczkami członkinie kulturowo odmiennej społeczności – kobiety w białych czadorach.

(B)

Dzień 9 YAZD - OGRÓD DOWLAT ABAD, MECZET PIĄTKOWY, MUZEUM WODY, SPACER PO DACHACH STAREGO MIASTA

Witamy w naszym ulubionym i jednocześnie jednym z najstarszych miast Iranu! Zbudowanym na pustyni, a jednak oferującym przyjemne temperatury wewnątrz tradycyjnych domów, dzięki wymyślonemu przed tysiącami lat systemowi klimatyzacyjnemu – wieżom wiatrowym. Tutaj zobaczymy najwyższą z nich, dominującą nad pięknym pawilonem w otoczeniu perskiego ogrodu Dowlat Abad. Odwiedzimy także Meczet Piątkowy z najwyższymi minaretami w kraju oraz muzeum wody, gdzie dowiecie się co robi na samym środku pustyni. A na koniec dnia, kiedy zachodzące słońce rozpali niebo gorącymi kolorami, zabierzemy Was na spacer po dachach tego prawdziwie antycznego miasta. Kolację możemy zjeść w starej barwiarni, gdzie oddamy się ulubionej czynności wielu Irańczyków – palenia fajki gheliun.

(B)

Dzień 10 YAZD - ŚWIĄTYNIA OGNIA, WIEŻE MILCZENIA I POCIĄG NAD ZATOKĘ PERSKĄ

Zmierzymy się z owianą tajemnicami religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy świątynię zaratusztrian i zobaczymy wiecznie płonący Święty Ogień, a następnie zbadamy Wieże Milczenia, gdzie złożone po śmierci ciała rozdziobywały sępy. W Yazd wsiądziemy do pociągu “nie byle jakiego”, który w komfortowych warunkach zawiezie nas prosto nad Zatokę Perską. Ta nocna podróż będzie atrakcją samą w sobie.

(B)

Dni 11-13 WYSPA QESHM - NOCLEG W TRADYCYJNYM DOMU BANDARI, KOBIETY W MASKACH, ZADZIWIAJĄCE FORMACJE SKALNE, WYPRAWA DO LASU NAMORZYNOWEGO, JASKINIA SOLNA, KANION CHAHKOOH, WIELBŁĄDY I DELFINY

Nocleg w tradycyjnym domu Bandari, na wyspie której mieszkanki noszą maski. Rano wypłyniemy łodziami na wyprawę do największego lasu namorzynowego Bliskiego Wschodu z bogactwem ptasiego świata. Spotkamy stada wielbłądów, przejdziemy spektakularnym kanionem Chahkooh i korytarzami olbrzymiego systemu solnych jaskiń. Znów zaokrętujemy się na łodzi by odwiedzić delfiny w ich naturalnym środowisku. A na koniec to, na co każdy czeka najbardziej – gorące wody Zatoki Perskiej!

(B)

Dni 14-16 SHIRAZ & PERSEPOLIS - MECZET NASIR AL-MOLK, BAZAR VAKIL, NAJPIĘKNIEJSZY PERSKI OGRÓD, MAUZOLEUM HAFEZA, STARE ULICZKI I TRADYCYJNY WYPIEK CHLEBA, MAUZOLEUM KRÓLA ŚWIATŁA, PERSEPOLIS

Po dniach pełnych delektowania się tym co ma do zaoferowania Shiraz, noce spędzimy w wyjątkowej perskiej posiadłości. A jest co podziwiać w jednym z najpiękniejszych miast Iranu: Kolorowy Meczet – Nasir al-Molk, najbardziej zjawiskowo wyglądający z rana, kiedy promienie nisko zawieszonego nad horyzontem słońca, rozpraszają się w kolorowych witrażach, tworząc magiczną feerię barw wewnątrz. Pobudzeni kolorami rzucimy się w objęcia pobliskiego bazaru Vakil, który rozbudzi zmysły smaku i zapachu. Odpoczniecie w jednej z niezliczonych czaj khune (domu herbaty), odwiedzicie ukryte dziedzińce i stary karawanseraj wbudowany w tkankę bazaru. Zrelaksujemy się w jednym z niezliczonych perskich ogrodów i zjemy najlepsze lody w całym Iranie. Złożymy hołd uwielbianemu przez Irańczyków poecie – Hafezowi, w poświęconym mu mauzoleum otoczonym drzewami cytrusowymi. Poprowadzimy Was uliczkami starego Shirazu i spróbujemy wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak. Udamy się też do swoistego gabinetu luster – mauzoleum Króla Światła, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami, mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy. Na koniec perła, od której wszystko się zaczęło – Persepolis, gdzie rozkwitała perska kultura i cywilizacja. Absolutne “must see”. Nad ranem ostatniego dnia dogodny lot do Polski z lotniska w Shirazie.

(B)

Cena zawiera

 • przeloty na trasie Warszawa – Teheran, Shiraz – Warszawa,
 • transfery lotniskowe,
 • śniadania oraz powitalna kolacje,
 • opiekę polskich i lokalnych pilotów – przewodników,
 • usługi lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie KL 60000 EUR i NNW 15000 PLN,
 • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,

 

Na miejscu w Iranie

 • noclegi w pokojach dwuosobowych (standard zależny od ustaleń),
 • opłaty za bilety wstępu do obiektów i atrakcji wyszczególnionych w programie,
 • transfery w zależności od wybranej opcji: klimatyzowanym busem typu VIP / klimatyzowanym busem typu VIP + tramping (część trampingowa pokrywana samodzielnie); paliwo, opłaty drogowe
 • wycieczki łodziami, przejazd samochodami 4×4,
 • nocny przejazd pociągiem w I klasie sypialnej Yazd – Bandar-e Abbas

Cena nie zawiera

 • wizy i kosztów jej uzyskania wizy,
 • posiłków poza wymienionymi i napoi,
 • przejazdów lokalnymi środkami transportu w opcji trampingowej (ok. 60 €)
 • wydatków osobistych,
 • zwyczajowych napiwków dla kierowców (30 €/os),

Uwagi

 • planowane terminy na zapytanie,
 • ostateczne cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu,

Planowana trasa

Pliki do pobrania:

Zdjęcia

Chcesz jechać z nami do Iranu?

Może Ci się również spodobać: