Program wyjazdu
– Dokąd podróżujemy
Dzień 1 WYLOT Z POLSKI
Wylot z Polski z przesiadką w jednym z portów tranzytowych i lot do Karaczi – jedna z największych metropolii świata, zwane miastem świateł. Odpoczynek po podróży/nocleg.
Dzień 2 PRZYLOT DO KARACHI I ZWIEDZANIE MIASTA
Dzień zaczynamy od zwiedzania najważniejszych atrakcji w Karachi. Pierwszym punktem na naszej liście będzie Grobowiec Założyciela Pakistanu. Później udamy się do Pałacu Mahratta (z 1927 r. piękna, letnia rezydencja biznesmena z Radżastanu, obecnie muzeum z ekspozycją stałą i czasową) oraz do Mazar e Quaid – modernistycznego, marmurowego mauzoleum Alego Muhammada Jinaha, zwanego Ojcem Narodu. Kolejnym obowiązkowym miejscem będzie Targ Cesarzowej – zbudowany przez Brytyjczyków w 1889 r. przez w hołdzie dla królowej Wiktorii a jednocześnie jako targowisko dla Europejczyków. Obecnie duży bazar. Wieczorem powrót do hotelu.
Dzień 3 PRZEJAZD DO HYDERABAD
Śniadanie, wymeldowanie z hotelu i przejazd na całodniową wycieczkę. W trakcie dzisiejszego dnia odwiedzimy Grobowce Chaukundi, niesamowite cmentarzysko z płytami z żółtego piaskowca, zdobionymi w geometryczne wzory, różne sceny i motywy. Kolejnym punktem programu są Wzgórza Makli czyli Mała Mekka – jedna z największych na świecie nekropolii z monumentalnymi grobowcami władców oraz sufich, mistyków muzułmańskich. Czeka nas również wizyta w Thatta, dawnej stolicy Sindhu, gdzie znajduje się piękny meczet zbudowany przez Szah Dżahana władcę mongolskiego w podzięce za gościnę. Wieczorne zakwaterowanie w Hyderabad, mieście nad Indusem. (B)
Dzień 4 MOHENJO DARO
Wyjazd po śniadaniu do Mohenjo Daro – stanowiska archeologicznego, które znajduje się dolinie Indusu. W 1980 roku zostało wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Według niektórych ustaleń kultura Mohenjo Daro jest jedną z najstarszych kultur na świecie, która rozwijała się równolegle do państwa faraonów. Wśród ruin tego dawnego, rozległego miasta najważniejszymi punktami do zwiedzania są: Cytadela, Dom Wodza, Dom Zgromadzeń, mury obronne, Wielka Łaźnia, Wielki Spichlerz czy sam układ urbanistyczny Dolnego Miasta. Na miejscu odwiedzimy także muzeum. Następnie czeka nas przejazd do Sukkur i nocleg w mieście. (B)
Dzień 5 SUKKUR
Po porannym posiłku przejazd na zwiedzanie miasta Sukkur, miasta nad Indusem, w którym zobaczymy takie miejsca jak: gwarny Bazar Sukkur, niezwykły Grobowiec legendarnych Siedmiu Sióstr w pobliżu mostu Sukkur. W Uch Sharif – sufickim miasteczku na niewielkim wzgórzu zobaczymy urocze mauzoleum Bibi Jawindi z XV w., bogato zdobione jasnoniebieskimi o białymi kaflami. Przejazd do Bahawalpur na nocleg. (B)
Dzień 6 BAHAWALPUR
Śniadanie, a następnie przejazd na wycieczkę na pustynię Cholistan. Na miejscu odwiedzimy Sanktuarium Chanaan Pir i fort Derawar. Później czeka nas niesamowita atrakcja jaką jest przejażdżka na wielbłądach pośrodku pustyni. Przerwa na lunch. Po posiłku wybierzemy się na bazar rękodzieła. Popołudniowy przejazd do miasta Multan i zakwaterowanie w hotelu. (B)
Dzień 7 MULTAN
Po śniadaniu, odwiedzimy miasto Multan zaczynając od Starego Bazaru, przejdziemy do klimatycznego starego Bazaru Hussain Agahi, gdzie kupuje się przyprawy, suszone owoce i orzechy, rękodzieło, ubrania, ale najważniejsza jest atmosfera i widok przeróżnych typów ludzkich. Przerwa na lunch w lokalnej restauracji i przejazd od Lahore. Po drodze jeśli czas pozwoli odwiedzimy starożytną cywilizację doliny Indusu – Harrapa, która rozkwitała w III-II tysiącleciu p.n.e (jest nieco gorzej zachowana niż Mohenjo Daro). Wieczorne zakwaterowanie w mieście Lahore. (B)
Dzień 8 LAHORE
Zwiedzanie Lahore, stolicy pakistańskiego Pendżabu. Miejsce jest obowiązkowym punktem na mapie Pakistanu, uznawane za kulturalną stolicę kraju. Pierwszym punktem jest interesujące Muzeum Lahaur założone w 1865 r., z bogatymi kolekcjami m.in. sztuki buddyjskiej, Gandhary, imperium Mogołów, Sikhów. Znajdziemy tam również obrazy z okresu brytyjskiego oraz artefakty Cywilizacji Indusu. Następnie udamy się do Meczetu Badashi, zbudowanego w perskim stylu przez ostatniego Wielkiego Mogoła – Aurangzeba w 1671 r.. Zobaczymy również Fort Królewski w stylu islamsko-hinduskim, którego początki sięgają XI w., z ciekawymi pawilonami, meczetami i pałacami oraz bramę Chauburji z XVII w. która stoi w środku miasta, a dawniej była bramą do nieistniejącego już ogrodu, który został zniszczony przez powódź. Przejazd do Ogrodów Shalimar – zbudowane tarasowo w perskim stylu w XVII w., z kaskadami wodnymi, basenami i fontannami. W miejscowości Wahaj obejrzymy widowisko – ceremonię wojskową opuszczenia flag przy głośnym aplauzie zgromadzonych widzów zarówno po stronie pakistańskiej jak i indyjskiej. Wieczorem czeka nas tradycyjna kolacja w Restauracji The Village. Nocleg w hotelu. (B)
Dzień 9 PRZEJAZD DO ISLAMABADU
Po śniadaniu, przejazd do Islamabadu. Po drodze zwiedzanie Mauzoleum Dżahangira z XVII w., które zostało zbudowane w ogrodzie. Władca mogolski, mimo że zmarł w Kaszmirze, chciał być pochowany w swoim ulubionym mieście Lahaur. Wewnątrz znajduje się piękny marmurowy cenotaf. Odwiedzimy także Fort Rojas x XVI w. potężny, zbudowany na wzgórzu fort, nigdy nie atakowany, o masywnych ścianach, bramach-pułapkach i grubych, wysokich murach. Przyjazd do Islamabadu – stolicy Pakistanu, miasta zbudowanego od podstaw dopiero w latach 60.XX w. Wieczorne zakwaterowanie w hotelu. (B)
Dzień 10 CHILAS
Po śniadaniu przejazd do Chilas. Odwiedzimy punkt rzeki Indus, która jest transgraniczną rzeką Azji. Następnie przejazd Karakorum Highway – autostradą znaną z inicjałów KKH, jest jedną z najwyżej położonych utwardzonych dróg na świecie, przebiegającą przez Pasmo górskie Karakorum, na maksymalnej wysokości 4714 m n.p.m.. Ze względu na wysokie położenie i trudne warunki, w jakich została zbudowana, często określa się ją jako tzw. Ósmy cud świata. Następnie przerwa na lunch w mieście Besham i panoramiczny widok na rzekę oraz KKH. Wieczorem kolacja w lokalnej pakistańskiej restauracji i nocleg w hotelu. (B)
Dzień 11 PANORAMA NA MASYWY GÓRSKIE I KARIMABAD
Podczas dzisiejszego dnia odwiedzimy punkt widokowy, skąd rozciąga się wspaniała panorama na drugą co do wielkości najwyższą górę Pakistanu – Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) oraz trzy inne wielkie pasma górskie – Himalaje Karakorum i Hindukusz. Lunch odbędzie się na punkcie widokowym skąd roztacza się panorama na szczyt góry Rakaposhi (7788 m n.p.m.). Przejazd do miasta Karimabad, gdzie zwiedzimy fort Baltit położony w dolinie Hunza. Następnie transfer do hotelu i wieczorny spacer po miejscowym bazarze Hunza Karimabad. Nocleg w hotelu. (B)
Dzień 12 GRANICA PAKISTAŃSKO - CHIŃSKA, WISZĄCY MOST HUSSAINI
Po śniadaniu przejazd do granicy pakistańsko-chińskiej. Przełęcz Khunjerab jest jedynym obecnie przejściem granicznym między Chinami a Pakistanem, dostępnym autostradą Karakorum. Odwiedzimy również jezioro Atta Abad, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych Gilgit-Baltistan i oferuje takie atrakcje jak pływanie łódką czy skutery wodne. W drodze powrotnej zatrzymamy się na obiad w wiosce Sost. Następnie zobaczymy wiszący most Hussaini, który zasługuje na miano jednego z najbardziej niebezpiecznych mostów świata. Konstrukcja mostu wykonana jest z kilku sznurków i patyków. Most jest nadal użytkowany przez lokalną ludność, która odważnie przymierza jego długość. Powrót na nocleg w hotelu. (B)
Dzień 13 DOLINA GOJAL
Dziś poznamy dolinę Gojal. Podczas pieszej wycieczki po Gulmit Village zobaczymy jak żyje lokalna ludność, odwiedzimy fabrykę dywanów, w której pracują wyłącznie kobiety. Następnie zjemy lunch w Tradycyjnym Domu WAKHI. Po południu udamy się w kierunku Karimabad i odwiedzimy Fort Baltit. Kierujemy się w stronę Gilgit, gdzie spędzimy nocleg. (B)
Dzień 14 BESHAM
Po śniadaniu przejazd do Besham, obiad w Chilas i zwiedzanie słynnej rzeźby skalnej w Shital. Jest to niesamowita panorama sztuki naskalnej, która odzwierciedla ogromny wpływ kulturowy, religijny oraz różnorodność językową w tej kluczowej strefie tranzytowej, od czasów prehistorycznych i przez okres pierwszego tysiąclecia p.n.e. i n.e.. Dziesiątki tysięcy rysunków naskalnych i około pięciu tysięcy napisów nawiązuje do symboliki wielokulturowej. Przejazd do Besham i zakwaterowanie w hotelu. (B)
Dzień 15 TAXILA, ISLAMABAD
Wczesnym rankiem przejazd do Islamabadu, po drodze zwiedzanie Muzeum Taxila i kompleksu archeologicznego z pozostałościami buddyjskich stup, klasztorów, rzeźb oraz artefaktów państwa Ghandary. Niegdyś rejon łączyły wielkie starożytne szlaki handlowe, kiedy region przestał pełnić funkcję handlową, miasto zaczęło podupadać, aż w końcu zostało zniszczone w V wieku przez najeźdźców Hunów. W połowie XIX wieku ruiny starożytnej Taxili zostały ponownie odkryte przez brytyjskiego archeologa Alexandra Cunninghama, a w 1980 roku Taxila została wpisana na listę UNESCO. Wieczorem kolacja w lokalnej restauracji. Przejazd na lotnisko i lot powrotny do Polski. (B)
Dzień 16 PRZYLOT DO POLSKI
Przylot do kraju w zależności od rozkładu lotów.
Cena zawiera
- przeloty na trasie Polska – Pakistan – Polska,
- transfery lotniskowe,
- zakwaterowanie w hotelach, w pokojach dwuosobowych ze śniadaniem,
- opiekę i usługi polskiego przewodnika od wylotu do przylotu,
- usługi lokalnych przewodników,
- przejazdy klimatyzowanym minibusem/autobusem, opłaty drogowe i paliwo,
- bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie,
- ubezpieczenie KL 60 000 EUR i NNW 15 000 PLN, koszty ewentualnej kwarantanny do 1000 EUR,
- opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego oraz Turystycznego Funduszu Pomocowego.
Cena nie zawiera
- obowiązkowej opłaty płatnej na miejscu obejmującej część świadczeń w kwocie 300 USD,
- opłaty za wizę 60 USD i kosztów jej uzyskania,
- zwyczajowych napiwków ok. 50 USD,
- ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego.
Uwagi
- inne terminy na zapytanie.