close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  PERU I BOLIWIA

  — szlakiem dawnych cywilizacji i zapierających krajobrazów

  planowana data 27.07.2024 — 10.08.2024
  planowane terminy
  01.09.2024 — 15.09.2024 13.10.2024 — 27.10.2024
  09.03.2025 — 23.03.2025 27.04.2025 — 11.05.2025

  Chcesz jechać w innym terminie? Napisz do nas.

  Program wyjazdu

  – Dokąd podróżujemy

  Dzień 1 WYLOT Z WARSZAWY

  Zbiórka na lotnisku w Warszawie wczesnym rankiem. Wylot do Limy. Przylot wczesnym wieczorem. Powitanie na lotnisku. Transfer do hotelu. Odpoczynek po podróży.

  Dzień 2 ZWIEDZANIE LIMY - MIASTA KRÓLÓW

  Po śniadaniu, zwiedzanie Limy – Miasta Królów, założonego przez Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta, czyli Lima kolonialna: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. Dworzec Kolei Transandyjskiej współ projektu inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb.

  Wycieczka do Muzeum Larco Herrera , którego budynek pochodzi z czasów kolonialnych i jest otoczony pięknymi ogrodami (zwycięzca konkursu na najpiękniejszy  ogród w Peru w 2009). W Muzeum znajdziemy bogata kolekcje wyrobów ze złota, ceramikę oraz przepiękne materiały z czasów pre inkaskich.

  Największy zbiór stanowią wyroby garncarskie (ok. 35,000 sztuk). Wyroby ceramiczne są bardzo bogatym źródłem informacji o różnych aspektach dawnych kultur. W przypadku kultur andyjskich jest to bardziej kluczowe z powodu zniszczenia kipus i tendencyjności   kronikarzy hiszpańskich. Przejazd autobusem prywatnym do Paracas. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg. (B/L)

  Dzień 3 WYSPY BALLESTAS, NARODOWY REZERWAT PARACAS, OAZA HUACACHINA

  Wycieczka na Wyspy Ballestas, z łodzi będziemy mogli podziwiać figurę świecznika (Candelabr) wyrzeźbioną na pobliskim wzgórzu, następnie opływamy wyspy zamieszkałe przez różnorodną faunę. Będziemy obserwować stada lwów morskich, pingwiny Humboldta, kilka gatunków kormoranów, pelikany i wiele innego ptactwa. Dzięki dużej populacji ptaków wyspy te są cennym źródłem guano, czyli odchodów ptasich, które są jednym z najlepszych nawozów naturalnych. Po południu prywatny przejazd do Nazca, po drodze zwiedzanie oazy Huacachina – niewielkiej miejscowości wypoczynkowej, leżącej wśród wydm. Relaks w cieniu palm nad małym jeziorkiem otoczonym stromymi wydmami. Przyjazd do Nazca, zakwaterowanie w hotelu, nocleg. (B)

  Dzień 4 NAZCA, SŁYNNA PANAMERICANA, ZWIEDZANIE RUIN I KĄPIELE W OCEANIE

  Wczesna pobudka. Śniadanie. Fakultatywnie przelot awionetką nad liniami Nazca (lot odbywa się w zależności od warunków pogodowych) – gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymi na płaskowyżu. Wycieczka na cmentarzysko Chauchilla. Jego historia sięga późnego okresu kultury Nazca, czyli około 1200 lat temu. W głębi pustyni, ok. 30 kilometrów od miasta, przedkolumbijscy mieszkańcy tych terenów pozostawili dziesiątki grobowców. Przejazd do Arequipy słynną autostradą Panamericana, która ciągnie się niemal nieprzerwanie przez obie Ameryki, od Ziemi Ognistej po Alaskę. Nieco monotonny krajobraz nadbrzeżnej pustyni urozmaicają tętniące życiem zielone doliny nawadniane wodą spływającą z gór oraz ciekawe formacje skalne i strome klify wpadające do oceanu. Na obiad zatrzymamy się w dawnym porcie inkaskim, Puerto Inca. Możliwość orzeźwiającej kąpieli w oceanie i zwiedzania ruin. Wieczorem dojazd do Arequipy. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.
  (B)

  Dzień 5 AREQUIPA - BIAŁE MIASTO

  Śniadanie. Mieszkańcy Arequipy nazywają ją „Białym Miastem”, gdyż została wybudowana z białego tufu wulkanicznego pochodzącego z wybuchu wulkanu Chachani. Założenie Arequipy datuje się na XVI w. i do dnia dzisiejszego, miasto zachowało klasyczną formę z czasów kolonii hiszpańskiej. Zwiedzanie Plaza de Armas z Katedrą, w której na szczególną uwagę zasługują monumentalne organy wykonane w Belgii oraz ołtarz wyrzeźbiony przez francuskiego artystę w 1879 r. Zwiedzanie założonego w 1570 roku klasztoru Świętej Katarzyny (Santa Catalina), najważniejszego i największego pomnika religijnego Peru, który do dzisiaj zachował charakterystyczny styl dla XVI i XVII w. Czas wolny na samodzielny spacer. Kolacja, nocleg.
  (B)

  Dzień 6 MALOWNICZY KANION COLCA I KĄPIELE W GORĄCYCH ŹRÓDŁACH

  Śniadanie. Wycieczka do Kanionu Colca znajdującego się w odległości około 200 km na północny zachód od Arequipy. Droga prowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko żyjących wikunii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Zobaczymy również hodowlę drugiego co do ważności handlowej gatunku tych zwierząt – alpakę i wiele gatunków ptactwa. Przejedziemy przez krater wygasłego wulkanu Chuchra. Najwyższy punkt na tej trasie znajduje się na wysokości 4800 m n.p.m. Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicy miejscowości Chivay. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z którego lodospadów rodzi się potężna rzeka Amazonka. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość kąpieli w gorących źródłach (dodatkowo płatne ok. 5 USD od osoby). Nocleg. (B)

  Dzień 7 CRUZ DEL CONDOR, MIASTECZKO PUNO NAD JEZIOREM TITICACA

  Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora – królewskiego ptaka Andów, w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno najgłębszego kanionu na świecie po raz pierwszy zdobytego przez polską ekipę kajakarzy w 1981 roku. Obiad. Przejazd do Puno, miasta położonego nad najwyżej leżącym jeziorem żeglownym na świecie Titicaca (3850 m n.p.m.). Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
  (B/D)

  Dzień 8 PŁYWAJĄCE WYSPY LUDU UROS, COPACABANA BOLIWIJSKA, LA PAZ

  Śniadanie. Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy wysp, budują m.in. łodzie zwane balsas. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia. Wyjazd do Boliwii. Przekroczenie granicy peruwiańsko-boliwijskiej w Kasani, zmiana czasu na boliwijski. Dojazd do Copacabana i wizyta w Kościele Maryjnym – miejscu kultu i pielgrzymek. Przejazd do La Paz, położonego na stoku Kordyliery Królewskiej, pomiędzy szczytami Chacaltaya (najwyżej położonym na świecie torze narciarskim) i imponującym Illimani. Zakwaterowanie w hotelu. Spacerem, zwiedzamy administracyjną stolicę Boliwii. Blisko hotelu znajdują się uliczki, na których dominuje handel uliczny. Zwiedzanie „targu czarownic”. Nocleg.
  (B)

  Dzień 9 ZWIEDZANIE LA PAZ, DOLINA KSIĘŻYCOWA

  Śniadanie. Wycieczka do leżących na obrzeżach miasta Doliny Księżycowej, nazwanej tak ze względu na fantastyczne formy erozyjne. Powrót do centrum miasta – Plaza Murillo (Pałac Prezydencki, Parlament, Katedra). Dalej przemieścimy się na główną stację kolejki linowej, aby cieszyć się niesamowitym doświadczeniem podróżowania między górami na pokładzie najnowocześniejszego rodzaju środka transportu w Ameryce Południowej. Przejazd do Puno przez Desaguadero. Dojazd wieczorem. Nocleg.
  (B)

  Dzień 10 MALOWNICZY PRZEJAZD DO CUZCO - MIEJSCA HISTORYCZNE I KORDYLIERY

  Śniadanie. Przejazd do Cuzco. Po drodze zwiedzanie ważnych miejsc historycznych – Pucara i Raqchi. Przełęcz La Raya, gdzie łączy się Kordyliera Wschodnia i Zachodnia (tzw. Węzeł Vilcanota). Typowy obiad – bufet w miejscowości Sicuani. Postój w miasteczku Andahuaylillas, gdzie znajduje się piękny kościółek z XVI wieku. Dojazd do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo – Cuzco (w języku keczua Qosqo oznacza pępek świata). Nocleg.
  (B/L)

  Dzień 11 ZWIEDZANIE CUZCO

  Po śniadaniu city tour. Naszą wędrówkę po Cuzco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta – Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątynia Słońca). Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Quengo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay. Powrót do miasta. Czas wolny. Nocleg.
  (B)

  Dzień 12 ŚWIĘTA DOLINA INKÓW - AGUAS CALIENTES

  Po śniadaniu wycieczka do Świętej Doliny Inków – niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzeką Willkamaju (Święta Rzeka), obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą do ruin obiektu archeologicznego Pisac, ludowe targowisko, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Kontynuujemy przejazd Świętą Doliną, aż do malowniczego miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów. Dalej udajemy się na dworzec kolejowy  i jedziemy pociągiem turystycznym “Expedition” aż do Aguas Calientes. Zaobserwujemy drastyczną zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami a tak zwaną wysoką dżunglą. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
  (B)

  Dzień 13 MACHU PICCHU

  Po śniadaniu przesiądziemy się do małych autobusów, aby krętą drogą wśród bujnej tropikalnej roślinności dotrzeć do ruin tzw. “zaginionego miasta Inków”. Miasto Machu Picchu zostało oficjalnie odkryte dopiero w 1911 roku, prawdopodobnie zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed zniszczeniem. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego, trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne miasto, wijąc się w głębokim, 400 metrowym kanionie. Zjemy lunch a następnie – po dniu pełnym wrażeń i widoków nie do zapomnienia, przejazd powrotny do Cuzco. Nocleg.
  (B/L)

  Dzień 14 PRZELOT DO LIMY, WYLOT DO EUROPY

  Śniadanie. Przejazd na lotnisko, przelot do Limy i dalej wylot do Europy.
  (B)

  DZIEŃ 15 PRZYLOT DO WARSZAWY

  Przylot do Warszawy w godzinach wieczornych.

  Cena zawiera

  • przeloty na trasie: Warszawa – Lima – Warszawa,
  • lot wewnętrzny na trasie: Cuzco – Lima,
  • transfery lotniskowe,
  • wyżywienie zgodne z programem (B-śniadanie, L-lunch, D-kolacja),
  • zakwaterowanie w hotelach 3*** w pokojach dwuosobowych
  • prywatne przejazdy,
  • pociąg “Expedition” Ollantaytambo-Aguas Calientes-Ollantaytambo,
  • opłaty za bilety wstępu do obiektów i atrakcji wyszczególnionych w programie,
  • opiekę polskojęzycznego pilota,
  • usługi lokalnych anglojęzycznych przewodników,
  • ubezpieczenie KL 60000 EUR i NNW 15000 PLN,
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego.

  Cena nie zawiera

  • obowiązkowej opłaty płatnej na miejscu obejmującej część świadczeń w wysokości 200 USD/os,
  • zwyczajowych napiwków,
  • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego,
  • dodatkowych wycieczek fakultatywnych (np. lot nad liniami Nazca ok. 130 USD od osoby)

  Uwagi

  • inne terminy na zapytanie

  Planowana trasa

  Pliki do pobrania:

  Zdjęcia

  Chcesz się gdzieś z nami wybrać?

  Może Ci się również spodobać: