zamknijclose

Znajdź swój wymarzony wyjazd

arrow_upward

RUMUNIA – lipiec 2021

— ostoja mitów, legend i upiorów

planowane terminy 03.07.2021 — 19.07.2021

Program wyjazdu

– Dokąd podróżujemy

Dzień 1 WYLOT DO RUMUNII, SPACER PO BUKARESZCIE

Spotkanie na lotnisku w Warszawie, lot do Bukaresztu. Popołudniowy przylot do Bukaresztu i wieczorny spacer po starówce wprowadzi nas w klimat i atmosferę “Paryża Wschodu”. Zobaczymy tętniącą życiem metropolię, która na każdym kroku odciąć chce się od swej ponurej komunistycznej przeszłości. 

Dzień 2 ZWIEDZANIE STOLICY - PARLAMENT, KATEDRA PATRIARCHY, PLAC REWOLUCJI

Zobaczymy m.in. plac Piata Unirii, aleję Bulevardul Unirii, gmach Parlamentu, cerkiew św. Mikołaja, cerkiew Kretzulescu, katedrę Patriarchalną, Łuk Triumfalny, Pałac Królewski. Odwiedziny w jednej z najpiękniejszych rezydencji rumuńskich w Mogosoai – pałacu hospodara wołoskiego Constantina Brancoveanu. Wizyta w malowniczo położonym monastyrze Snagov, ponoć miejscu pochówku słynnego Vlada Palownika. Nocleg w Bukareszcie. 

Dzień 3 WULKANY BŁOTNE I WYPRAWA JEEPAMI W GÓRY BUCEGI

Przejazd do miejscowości Berca, w której znajdują się błotne wulkany – jednej z największych atrakcji kraju i jedynego takiego miejsca w Europie! Po drodze skosztujemy rumuńskiej kuchni. Następnie przejazd do Sinai – letniej rezydencji rumuńskich monarchów gdzie znajduje się piękny zamek. Wyprawa jeepami 4×4 w Góry Bucegi. W planie mamy też spacer, mały piknik i degustację tutejszych specjałów. Przejazd na nocleg w okolicy Azuga gdzie znajduje się wytwórnia szampana. 

(B)

Dzień 4 BABELE, SFINKS I BAJECZNE ZAMKI

Przejazd do Busteni skąd wagonikową kolejką linową dotrzemy do stacji Babele (2290 m n.p.m.) by podziwiać słynne, naturalne formacje skalne – Babele (Stara Kobieta) oraz znajdującego się niedaleko Sfinksa. Zjedziemy kolejką linową na drugą stronę gór do Pestera gdzie znajduje się monastyr Ialomita oraz jaskinia Ialomita. Następnie możliwość zwiedzenia bajecznych zamków – Zamku Peles (dawnej rezydencji królewskiej) oraz Zamku Pelisor. Nocleg w Braszowie. 

(B)

Dzień 5 ZWIEDZANIE BRASZOWA, ZAMEK DRACULI I WIOSKA VISCRI

Zwiedzanie Braszowa, dumnego miasta kupieckiego Siedmiogrodu, przyczółku zachodniego świata. Zobaczymy m.in. Czarny Kościół – największą świątynię gotycką pomiędzy Wiedniem, a Stambułem, mury miejskie, najwęższą ulicę świata, dzielnicę Schei, cerkiew św. Mikołaja, żydowską synagogę. Wjazd kolejką na wzgórze Tampa skąd rozciąga się wspaniała panorama na Braszów. Pojedziemy zobaczyć na własne oczy jedną z osobliwości Transylwanii – zamek chłopski w Rasnovie i najpopularniejszą atrakcję Rumunii – kojarzony z Draculą zamek królowej Marii w Branie. Wieczorne odkrywanie miasta, nocleg w Braszowie.

Dzień 6 BIERTAN, SIGHISOARA

Wyjazd z Braszowa. Przejazd na zwiedzanie wioski i kościoła warownego w Viscri wpisanego na listę zabytków UNESCO. Ewentualnie wizyta w Rupea. Przejazd do Biertan – niewielkiej miejscowości położonej w południowej części Siedmiogrodu. Znajduje się tu usytuowany na malowniczym wzgórzu średniowieczny kościół warowny wpisany na listę zabytków UNESCO. Przejazd do Sighisoary – miasto, które Krzysztof Czyżewski zaliczał do jednego z najbardziej magicznych miast w całej Europy Środkowowschodniej. Udamy się na średniowieczne Wzgórze Zamkowe, które w całości zostało wpisane na listę UNESCO. Zobaczymy m.in. kościół na wzgórzu, słynną wieżę zegarową i dom, w którym urodził się Wlad Palownik czyli słynny Dracula. Nocleg w Sighisoarze. Ewentualnie możliwość noclegu na trasie do Bukowiny.

(B)

Dzień 7 PÓŁNOC I POLSKA WIEŚ KACZYCE

Malowniczymi drogami przejeżdżamy do Bukowiny słynącej z kolorowych elewacji drewnianych domków i malowanych monasterów. Po drodze zajrzymy do miejscowości Probota gdzie znajduje się monastryr z najstarszymi, zachowanymi malowidłami zewnętrznymi. Na nocleg zatrzymamy się w Kaczyka – polskiej wsi na Bukowinie. 

(B)

Dzień 8 KOLOROWE MONASTYRY, DREWNIANE CERKWIE

Oglądamy kolorowe, malowane kościoły Bukowiny przejeżdżając przez kolejne wsie. Zobaczymy m.in. Monastyr Humorului , Monastyr Voronet (słynący z pięknej, malowanej cerkwi) czy Monastry Sucevita. Docieramy do Marmaroszu – zwanego krainą drewnianych cerkwi i pięknie rzeźbionych bram. Po drodze zobaczymy cerkiew w Bogdan Voda i Rozavlea. Nocleg w miejscowości Breb. 

(B)

Dzień 9 MALOWNICZY REGION MARAMURESZ, KOLOROWY CMENTARZ W SAPANCIE

Podziwiamy kraj drewnianych cerkwi i bram. Udamy się do regionu Maramuresz gdzie znajduje się wioska Barsana, a w niej zespół klasztorny. Zobaczymy strzeliste kościoły i kolorowy cmentarz w Sapancie (wpisany na listę dziedzictwa UNESCO). Cmentarz zwany jest ‘Wesołym Cmentarzem’ – na kolorowych, drewnianych nagrobkach wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych osób. Przejazd do wioski Certeze – najbogatszej w całym kraju z ogromnymi budynkami-prawie pałacami. Zobaczymy też Creasta Cocosului (koguci grzebień) oraz przez przełęcz Neteba i wieś Desesti z kolejnymi monastyrami. Powrót na nocleg do miejscowości Breb.

(B)

Dzień 10 KLUJ NAPOKA, ALBA JULIA I SYBIN

Przejazd do Kluj Napoka – stolicy i największego miasta Transylwanii. Miasto określane jest często mianem ‘najbardziej węgierskim’ miastem Rumunii. Można tu zobaczyć m.in. imponującą farę św.Michała, okazały kościół kalwiński, kościół „z Kogutem”. Przejazd do Alba Julia – dawnej stolicy siedmiogrodu z wieloma ciekawymi i zabytkowymi budowlami. Znajduje się tu potężna twierdza obronna – Alba Carolina (jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie), XIII wieczna rzymskokatolicka Katedra św. Michała, wzniesiony na początku XX wieku Sobór Koronacyjny oraz XVIII wieczna biblioteka Batthyaneum, w której znajduje się niezwykle cenny zbiór rękopisów i starodruków pochodzących z VII-XV wieku. Przejazd po południu do Sybina. Sybin to miasto artystów, najważniejszy ośrodek kulturalny Siedmiogrodu. Możemy tu zobaczyć bardzo dobrze zachowaną starówkę z pięknymi saskimi kamieniczkami, fragmenty murów obronnych, baszty (było ich aż 40!), bramy, wąskie uliczki, a także najstarszy żelazny most w Rumunii – Most Kłamcy, wieżę ratuszową (Turnul Sfatului) i średniowieczny, bardzo malowniczy pasaż schodów (Pasajul scarilor). Wieczorem zwiedzanie i spacery po mieście. 

(B)

Dzień 11 TRASA TRANSFOGARSKA

Poranny wyjazd do Cartisoary, gdzie zaczyna się słynna trasa Transfogarska przebiegająca przez najwyższe pasmo Karpat ze spektakularnymi widokami. Zobaczymy zaporę na rzece Ardżesz tworzącą Jezioro Vidraru oraz zamek Poienari. Są tu liczne wiadukty, najdłuższy tunel w Rumunii, a w najwyższym punkcie jest jezioro Balea, do którego można dojechać kolejką linową spod schroniska Balea Cascada. W miarę możliwości czasowych możliwy piknik (z zakupionych na bazarku przy jeziorze regionalnych produktów) bądź krótki rejs krajobrazowy. Docieramy do Curtea de Arges dawnej stolicy Muteńskiej i siedziby władców Wołoszczyzny, znajduje się tu cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej. Dalszy przejazd do Bukaresztu na nocleg. 

(B)

Dzień 12 REJS PO DELCIE DUNAJU

Rano udajemy się do Tulczy zwanej „Bramą Delty Dunaju”. Delta jest położona w północnej części rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego i jest unikatowym obszarem przyrodniczym. Przesiadamy się na łodzie i ruszamy w rejs połączony z obserwacją przyrody i ptaków. Nocleg w Tulczy. 

(B)

Dzień 13-17 WYPOCZYNEK NAD MORZEM CZARNYM

Błogi wypoczynek w nadmorskim kurorcie. Dni przeznaczone na odpoczynek, kąpiele w Morzu Czarnym. Idealne miejsce by wypocząć, spacerować po plaży bądź korzystać z uroków bogatego życia nocnego. Dnia 17 po śniadaniu wyjazd na lotnisko i przylot do Polski

Zdjęcia

Chcesz zobaczyć z nami zamek Drakuli?

Może Ci się również spodobać: