close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  IRAN

  — luksusowa podróż przez najbardziej przyjazny kraj świata

  planowane terminy 01.09.2024 — 16.09.2024 20.04.2025 — 05.05.2025

  Chcesz jechać w innym terminie? Napisz do nas.

  Program wyjazdu

  – Dokąd podróżujemy

  Dzień 1 PRZELOT DO IRANU

  Przelot z Polski do Teheranu z przesiadką w jednym z portów tranzytowych. Transfer do hotelu. Nocleg.

  Dzień 2 TEHERAN

  Po śniadaniu zwiedzamy Teheran. Zaczniemy od zespołu pałacowo-parkowego Golestan – dawnej rezydencji dynastii Kadżarów, którzy rozbudowali i upiększyli swoją siedzibę w XIX/XX w. Udamy się na obiad, w czasie którego spróbujemy potraw kuchni irańskiej, a następnie do tzw. Muzeum Klejnotów, aby obejrzeć niesamowitą kolekcję drogocennych przedmiotów, biżuterii i szlachetnych kamieni zgromadzonych przez szachów dawnej Persji. Udamy się również na cmentarz, którego większą część zajmują groby Polaków, których tragiczny los w latach 40. XX w. przywiódł do Iranu. Powrót do hotelu na nocleg.

  Dzień 3 KERMAN

  Wcześnie rano przejazd na lotnisko i wylot do Kermanu – miasta o bardzo długiej i bogatej historii. Transfer do hotelu, a następnie wyjazd na zwiedzanie miasta. Zobaczymy stare centrum z kompleksem Gandż Ali Chan, który składa się z meczetu, karawanseraju, bazaru i ciekawego Muzeum Etnologicznego w dawnej łaźni. Po obiedzie pojedziemy zobaczyć samotnie stojącą budowlę z kamienia i cegieł inspirowaną architekturą sasanidzką – Kopułę Dżabalije – do dziś nie odkryto w jakim celu ją wybudowano. W Kermanie zobaczymy również budynek lodowni, czyli miejsce, gdzie przechowywano lód w gorących porach roku. Na zakończenie dnia pojedziemy do ruin Zamku Ardaszira  – 

  założyciela dynastii Sasanidów (III w. n.e.), skąd roztacza się piękny widok na miasto Kerman i okoliczne góry. Powrót do hotelu.

  Dzień 4 MAHAN I RAYEN

  Po śniadaniu wyjazd do Rayen i zwiedzanie pustynnej cytadeli, drugiej co do wielkości budowli ceglanej na świecie, której początki sięgają czasów przedislamskich. Pojedziemy też do Ogrodu Książęcego (Bagh-e Szahzade) z XIX w., który jest pięknym przykładem jednego z dziewięciu perskich ogrodów na liście UNESCO. W pobliskim mieście Mahan obejrzymy mauzoleum Szaha Nemetollaha Valego z XV w. o pięknej błękitnej kopule. Obecnie jest to miejsce pielgrzymkowe członków bractwa sufich. Powrót do Kermanu na kolację i nocleg.

  Dzień 5 DROGA DO JAZDU

  Po śniadaniu przejazd do Jazdu. Na trasie zatrzymamy się w karawanseraju Zein-o-din z XVI w., położonym na dawnym Jedwabnym Szlaku. Jest jednym z 999 karawanserajów zbudowanych za czasów panowania szacha Abbasa I Wielkiego. Przed wjazdem do miasta Jazd odwiedzimy jedną z Wież Milczenia, gdzie wyznawcy zoroastryzmu składali doczesne szczątki zmarłych wystawiając je na żer ptakom. Kolacja i nocleg w mieście Jazd.

  Dzień 6 JAZD

  Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Jazdu – jednego z najciekawszych miast Iranu, które po najeździe arabskim w VII w. stało się centrum zoroastryzmu. Odwiedzimy Świątynię Ognia, aby zobaczyć wiecznie płonący ogień, a w sali wystawowej poznać niektóre zwyczaje i święta wyznawców tej żywej wciąż religii. Zatrzymamy się przy Tekiye – miejscu w kompleksie Amir Czakmagh, gdzie w rocznicę śmierci Husejna (680 r.) odbywają się misteria żałobne. Pojedziemy do Ogrodu Daulat Abad, dawnej rezydencji z XVIII w., która szczyci się najwyższym w Iranie badgirem, czyli łapaczem wiatru. Po obiedzie pojedziemy na Stare Miasto, zwiedzimy Meczet Piątkowy z XIV w., a następnie spacerem przez labirynt wąskich uliczek, gdzie nieuważny turysta może się zagubić, dojdziemy do hotelu na nocleg

  Dzień 7 PASARGADY

  Po śniadaniu wyjeżdżamy do Szirazu. Po drodze zatrzymamy się w miasteczku Abarkuh, aby podziwiać najstarsze drzewo Iranu – liczący sobie ponad 4 tysiące lat cyprys. Obiad na trasie. Pojedziemy również do Pasargadów, aby obejrzeć pozostałości pałaców Cyrusa II Wielkiego – założyciela Imperium Perskiego, którego imponujący grobowiec przetrwał od VI w. p.n.e.  Nocleg w Szirazie.

  Dzień 8 PERSEPOLIS I SZIRAZ

  Po śniadaniu wyjazd do dawnej stolicy duchowej Imperium Perskiego – Persepolis. Spacerując wśród ruin wspaniałego niegdyś kompleksu pałacowego Dariusza Wielkiego i   jego następców poznamy budowle, symbolikę zdobień, reliefy i napisy klinowe sławiące dawnych władców dynastii Achemenidów. Obejrzymy też Naqsz-e Radżab i Naqsz-e Rostam – reliefy skalne Sasanidów, ostatniej perskiej dynastii sprzed najazdu arabskiego oraz grobowce królewskie z VI-IV w. p.n.e. Po obiedzie wrócimy do Szirazu, przed wjazdem do miasta zatrzymamy się przy Bramie Koranu, a następnie zwiedzimy cytadelę Karima Khana Zanda, światłego władcy i dobroczyńcy miasta z XVIII w.  Nocleg w hotelu.

  Dzień 9 SZIRAZ

  Po śniadaniu pojedziemy zobaczyć meczet Nasir al-Molka z XIX w., tzw. Różowy Meczet, gdzie oprócz dekoracyjnych, różowo-niebiesko-żółtych kafli turystów przyciąga przede wszystkim gra światła wpadającego do wnętrza przez kolorowe szybki. Spacer po wspaniałym Ogrodzie Eram, którego początki sięgają XIII w. Odwiedzimy też grobowiec najsłynniejszego poety Iranu – Hafiza z XIV w., którego poezja jest wciąż żywa, znana i recytowana, a z wierszy poety Irańczycy w dalszym ciągu uwielbiają sobie wróżyć. Po obiedzie krótki odpoczynek w hotelu, a następnie spacer na bazar Vakila – zabytek z XVIII w., gdzie można kupić ciekawe pamiątki i rękodzieło irańskie. Przed zakupami obejrzymy pobliski meczet Vakila z ciekawą modlitewną salą kolumnową. Nocleg w Szirazie.

  Dzień 10 MOSTY W ISFAHANIE

  Po śniadaniu wyjeżdżamy do Isfahanu. Obiad na trasie. Po przyjeździe do Isfahanu zwiedzimy historyczne mosty: najstarszy Szahrestan z III-IV w. na starorzeczu oraz  mosty  z XVII w. na rzece Zajande: pięknie zdobiony Chodżu i Allahverdi Chana o 33 łukach. Po zakwaterowaniu w hotelu spacer do pracowni miniatur, a jeśli czas pozwoli wypijemy herbatę w najpiękniejszym karawanseraju Iranu. Nocleg w Isfahanie.

  Dzień 11 ISFAHAN

  Po śniadaniu szykujemy się na oglądanie Połowy Świata, jak mieszkańcy Isfahanu mówią o swoim mieście. Obejrzymy Pałac 40 kolumn – kolejny perski ogród z królewskim pawilonem, a następnie spacerkiem udamy się na wielki Plac Naqsz-e Dżahan, zwany obecnie placem Imama, gdzie na rozkaz szacha Abbasa I Wielkiego w XVII w. powstały wspaniałe budowle: meczety Szacha (obecnie Imama) i Lotfollaha, a także Pałac Ali  Qapu i bazar. W ciągu tego niezwykle ciekawego dnia obejrzymy wspomniane obiekty, zjemy obiad, zapoznamy się też z rękodziełem irańskim (dywany, obrusy isfahańskie, minakari) i poszukamy pamiątek, przypraw, biżuterii lub ciekawych wrażeń na starym bazarze.

  Dzień 12 ISFAHAN

  Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie królewskiego Isfahanu. Po drugiej stronie rzeki Zajande w dzielnicy ormiańskiej obejrzymy katedrę Vank z XVII w. z pięknymi malowidłami i dekoracjami we wnętrzu oraz muzeum, gdzie zgromadzono ciekawe i cenne eksponaty m.in. dekrety królów perskich dotyczące Ormian, przedmioty liturgiczne, obrazy, dokumenty, stare księgi itp. Następnie pojedziemy do Meczetu Piątkowego, uważanego za perłę architektury perskiej oraz do Trzęsących się minaretów. Wspólne zwiedzanie zakończymy przy zabytkowym gołębniku z XVII w., który jest jedną z wielu w tej prowincji budowli stanowiących gniazdo dla ptaków produkujących cenny nawóz. Po obiedzie czas wolny na zakupy i spacery po wspaniałym Isfahanie.

  Dzień 13 ABYANE i KASZAN

  Tego dnia opuszczamy Isfahan i wyjeżdżamy do Kaszanu. Zatrzymamy się w miasteczku Natanz, znanym z grobowca i meczetu z XIII/XIV w. oraz słynnego warsztatu ceramicznego rodziny Ebadi. Kolejnym ciekawym miejscem ukrytym głęboko w górach Karkas jest wieś Abyane, gdzie pospacerujemy podziwiając unikalną architekturę oraz ciekawe stroje miejscowych kobiet. Przed wjazdem do Kaszanu zwiedzimy Ogród Fin z  królewskimi pawilonami i łaźnią, następnie zjemy obiad i pojedziemy zobaczyć jedną ze wspaniałych rezydencji kupieckich – Dom Borudżerdich. Po zakwaterowaniu w hotelu dla chętnych (jeśli czas pozwoli) spacer na stary bazar.

  Dzień 14 DROGA DO TEHERANU

  Po śniadaniu wyjeżdżamy do Teheranu. Po drodze zatrzymamy się w Nuszabad, aby zwiedzić Podziemne Miasto – kompleks tuneli i sal, który powstał ok. 1500 lat temu.   Niedaleko przed Teheranem obejrzymy również mauzoleum Imama Chomeiniego, które jest przykładem nieustannie rozbudowywanego kompleksu oraz niesamowicie zdobionego wnętrza budowli. Wieczorem kolacja pożegnalna.

  Dzień 15 TEHERAN

  Po śniadaniu pojedziemy do północnego Teheranu, aby zobaczyć wspaniały kompleks pałacowo-parkowy ostatnich szachów Iranu – Saad Abad. Obejrzymy dwa pałace spośród kilkunastu stanowiących obecnie muzea. Ostatnim punktem programu zwiedzania będzie Muzeum Starożytnego Iranu. Po obiedzie powrót do hotelu i czas wolny na spacery, zakupy i przygotowanie się do podróży powrotnej.

  Dzień 16 PRZYLOT DO POLSKI

  W nocy transfer na lotnisko i wylot do Polski.

  Cena zawiera

  • zakwaterowanie w hotelach 5*****/4**** w pokojach dwuosobowych
  • 2 posiłki dziennie (śniadania oraz obiady lub kolacje na całości trasy)
  • przejazdy klimatyzowanym autokarem, opłaty drogowe, paliwo, parkingi
  • przelot na trasie Teheran – Kerman
  • opłatę za wizę i koszty jej uzyskania
  • opiekę polskiego pilota – przewodnika 
  • opiekę lokalnego pilota – przewodnika
  • ubezpieczenie KL 60 000 EUR + 15 000 PLN NNW  
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego oraz Turystycznego Funduszu Pomocowego

  Cena nie zawiera

  • obowiązkowej opłaty płatnej na miejscu obejmującej część świadczeń m.in. opłaty za bilety wstępu do obiektów i atrakcji wyszczególnionych w programie   –  380 USD
  • zwyczajowych napiwków dla lokalnych kierowców, przewodników, bagażowych – 100 USD
  • Ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego   595 USD
  • kosztów ewentualnych testów PCR

  Uwagi

  • planowane terminy na zapytanie
  • cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu

  Planowana trasa

  Pliki do pobrania:

  Zdjęcia

  Zainteresowany?

  Może Ci się również spodobać: