close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  MEKSYK – Riviera Maya

  — wypoczynek nad Morzem Karaibskim

  planowane terminy

  Napisz do nas jeśli interesuje Cię ten kierunek!

  Program wyjazdu

  — Dokąd podróżujemy

  Dzień 1 WYLOT Z POLSKI. PRZYLOT DO TULUM

  Przylot do Meksyku do miasta Cancún. Transfer z lotniska do hotelu w miejscowości Tulum.

  Dzień 2 TULUM - MIASTO I ODPOCZYNEK NA PLAŻY

  Tulum to nie tylko plaża i ruiny prekolumbijskiego miasta. To przede wszystkim współczesna aglomeracja turystyczna, ze sklepami i lokalami gastronomicznymi. W ciągu dnia przewidziany jest więc spacer do centrum, gdzie w kolejnych dniach (w przerwach od odpoczynku nad morzem), skorzystać będzie można z tutejszych atrakcji.

  Dzień 3 TULUM - ZWIEDZANIE RUIN I ODPOCZYNEK NA PLAŻY

  Po śniadaniu zwiedzanie strefy archeologicznej w Tulum. Dawne miasto (Zama) zbudowano na wysokiej skarpie nad brzegiem morza i przylegającej do niego plaży. Kiedyś był tam ważny port oraz popularne kąpielisko. Do jego świetności przyczyniły się dwa ludy – Majowie i Toltekowie i było to jedno z pierwszych miejsc na terenie dzisiejszego Meksyku, dokąd przybyli Hiszpanie. Najsłynniejsze zabytki, to m.in. El Castillo – prawdopodobnie dawna latarnia morska, Świątynia Fresków z malowidłami przedstawiającymi boga deszczu “Chaca” oraz Świątynia Zstępującego Boga z płaskorzeźbą boga pszczół “Ab Muxen Caba”. Po obiedzie czas wolny na odpoczynek na plaży.

  Dzień 4 TULUM - ODPOCZYNEK NA PLAŻY

  Dzień wypoczynkowy na plaży.

  Dzień 5 TULUM - ODPOCZYNEK NA PLAŻY.

  Dzień wypoczynkowy na plaży

  Dzień 6 VALLADOLID, ZWIEDZANIE RUIN MAJÓW W COBÁ

  Po śniadaniu wyjazd do Cobá. Tamtejszy kompleks ruin zaliczany jest do jednych z największych na terenie Meksyku. Położony jest nad kilkoma jeziorami, w sercu tropikalnego lasu deszczowego. Odkryto i oczyszczono wiele obiektów, ale na razie ich nie odrestaurowano. Mimo to ruiny robią duże wrażenie, zwłaszcza że otacza je bujna, dzika przyroda. Wśród budowli wymienić można m.in. akropol, boiska do gry w piłkę, budowle pałacowe z dziedzińcami, świątynie (w tym Świątynię Malowideł ze zdobiącymi wnętrze motywami piktograficznymi), liczne stele z inskrypcjami oraz 24-metrową piramidę, zwaną Kościołem. Obiad zjemy w lokalnej restauracji. Na późne popołudnie planowany jest przyjazd i zakwaterowanie w Valladolid. Wieczór spędzimy na mieście.

  Dzień 7 ZWIEDZANIE VALLADOLID

  Valladolid powstało na zgliszczach dawnego miasta Majów – Zací, a jego centrum pamięta jeszcze czasy kolonialne. Jest tam m.in. wspaniała katedra, główny plac – Zocalo (położony w egzotycznym, starym parku), dawny franciszkański kompleks klasztorny, lokale gastronomiczne z miejscowymi specjałami oraz sklepiki z pamiątkami. Jest też lokalny targ oraz tradycyjna destylarnia tequili, którą odwiedzimy. Na terenie miasta znajdują się również dwie cenotyCis-ha i Zací. To naturalne studnie i baseny w skale wapiennej, których na całym półwyspie jest sporo. Kiedyś służyły głównie za zbiorniki wody pitnej, a w ich sąsiedztwie budowano ludzkie siedliska. Dzisiaj Cis-ha i Zací to popularne kąpieliska oraz miejsca odpoczynku, z których my również skorzystamy.

  Dzień 8 WYCIECZKA DO CENOTE DZITNUP I DO RUIN EK BALAM

  Po śniadaniu wyjazd do Dzitnup. To jedna z głębszych cenot (ma ok. 20 m) i jest prawie całkowicie zakryta (z góry wpada niewiele światła słonecznego, dlatego wewnątrz zamontowano dodatkowe, punktowe oświetlenie). Miejsce zachwyca kobaltowo-niebieskim odcieniem wody oraz otaczającymi zbiornik, kilkumetrowymi stalaktytami i stalagmitami. Zwiedzimy jej wnętrze, a chętni będą mogli zażyć kąpieli. Następnie pojedziemy do ruin Majów “Ek Balam” (nazwę można przetłumaczyć jako “Czarny Jaguar”). To nieduże stanowisko archeologiczne, ale bardzo ciekawe i częściowo zrekonstruowane. Są tam piramidy, oryginalny pałac i kilkukondygnacyjny akropol. Na jego szczycie, we wnętrzu jednej budowli, zobaczyć można kamienne figury (m.in. jaguara) i tablice z glifami. Wieczór na mieście w Valladolid.

  Dzień 9 DO MERIDY. PO DRODZE ZWIEDZANIE RUIN W CHICHÉN ITZÁ

  Zaraz po śniadaniu wyjazd do Chichen Itzá. Tamtejszy kompleks ruin należy do największych, najlepiej odrestaurowanych i najbardziej rozległych stanowisk archeologicznych w Meksyku (zajmuje powierzchnię ok. 8 km²). Zabytki pochodzą z kilku okresów osiedlania się ludności i największego rozkwitu miasta. Wśród nich są: Piramida Kukulcána, boisko do rytualnej gry w piłkę, grobowiec Chac Moola, wielka Święta Studnia (rytualna cenote), różne świątynie oraz obserwatorium astronomiczne – El Caracol. Większość budowli jest zdobiona i charakteryzuje się elementami architektonicznymi, właściwymi dla Majów i Tolteków. Pod wieczór przyjazd i zakwaterowanie w centrum Meridy.

  Dzień 10 MERIDÁ - ZWIEDZANIE ZABYTKOWEJ CZĘŚCI MIASTA

  Merida to nowoczesna stolica stanu Jukatan, z pięknym i zabytkowym centrum historycznym. Dawniej nazywana Białym Miastem (przez preferowany kolor odzieży, w jaki ubierali się mieszkańcy i czystość jaka charakteryzowała ulice). Powstała w XVI wieku na ruinach potężnego miasta Majów – T’hó, a jej założycielem był hiszpański konkwistador – Francisco de Montejo. Największą popularność i bogactwo zyskała w okresie kolonialnym. Zapewnił to eksport do Europy włókien sizalu (pozyskiwanego z tutejszej agawy henequén). Większość zabytków z tych czasów, znajduje się na historycznej starówce i głównej ulicy – Paseo de Montejo, które będą celem naszego zwiedzania. Po obiedzie czas wolny i możliwość odpoczynku w hotelu. Wieczór na mieście.

  Dzień 11 POWRÓT NA RIVIERA MAYA - WYJAZD DO PLAYA DEL CARMEN

  Dzień upłynie na podróży do Playa del Carmen. Wieczorem kolacja na mieście, a wcześniej krótki spacer na plażę.

  Dzień 12 PLAYA DEL CARMEN - MIASTO ORAZ ODPOCZYNEK NA PLAŻY.

  Podobnie jak Tulum, Playa del Carmen to nie tylko plaża i infrastruktura hotelowa. To przede wszystkim współczesne miasto, oferujące różne usługi i atrakcje. Po śniadaniu wybierzemy się więc do centrum, aby poznać jego zakątki.

  Dzień 13 PLAYA DEL CARMEN, DLA CHĘTNYCH - WYSPA COZUMEL

  Wyspa Cozumel oddalona jest od stałego lądu o 20 km. Jej plaże charakteryzuje podobny krajobraz, co wschodnie wybrzeże Półwyspu Jukatan. W południowej części rozciąga się rezerwat przyrody z rafą koralową, a na całej wyspie znajdują się zabytki z różnych epok. W czasach dawnych Majów była tu siedziba kultu wschodzącego słońca i bogini płodności – Ixchel. W okresie kolonialnym natomiast, ukrywali się piraci i przemytnicy. Można wybrać i uzgodnić z pilotem jedną z dwóch opcji spędzenia czasu – nurkowanie na rafie koralowej z maską i rurką w Parku Chankanaab lub zwiedzanie ruin majańskich w San Gervasio.

  Dzień 14 PLAYA DEL CARMEN - CAŁODZIENNY ODPOCZYNEK NA PLAŻY

  Dzień wypoczynkowy na plaży.

  Dzień 15 WYLOT Z MEKSYKU

  Rano czas na wypoczynek. Po południu transfer na lotnisko do Cancún i wylot do Polski.

  Dzień 16 PRZYLOT DO POLSKI

  Przylot do Polski.

  Cena zawiera

  • szczegóły programu na zapytanie – napisz do nas

  Cena nie zawiera

  • szczegóły programu na zapytanie – napisz do nas

  Uwagi

  • planowane terminy na zapytanie
  • cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu

  Planowana trasa

  Pliki do pobrania:

  Zdjęcia

  Chcesz jechać do Meksyku?

  Może ci się także spodobać