Program wyjazdu
— Dokąd podróżujemy
DZIEŃ 1 WYLOT Z WARSZAWY.
Spotkanie na lotnisku im. Chopina w Warszawie i wylot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.
DZIEŃ 2 IRKUCK - ZWIEDZANIE ŚRÓDMIEŚCIA I LODOWE WESOŁE MIASTECZKO
Przylot do Irkucka – 600-tysięcznej stolicy Syberii Wschodniej i miasta związanego z historią polskich zesłańców. Pierwszy etap aklimatyzacji w warunkach syberyjskiej zimy – zwiedzanie śródmieścia z zabytkowymi cerkwiami, polskim kościołem oraz oryginalną drewnianą zabudową, tworzącą niepowtarzalną atmosferę Irkucka. W międzyczasie możliwość zakupu mrożonek od ulicznych sprzedawców i wstąpienia na napoje rozgrzewające do irkuckich lokali. Następnie wizyta na jednym z lodowych „wesołych miasteczek”: lodowisko, wielkie zjeżdżalnie, lodowe rzeźby i figury oraz inne atrakcje. Kolacja i nocleg w hotelu. (B/D)
DZIEŃ 3 PIERWSZA LODOWA ESKAPADA
Po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku Bajkału. Po drodze wizyta w skansenie Talcy, pięknie położonym nad brzegiem zamarzniętej Angary. Po zakwaterowaniu w Listwiance wyjazd na pierwszą lodową eskapadę – poduszkowcem wzdłuż Kolei Krugobajkalskiej, zabytkowej linii kolejowej, poprowadzonej wzdłuż skalistych wybrzeży Bajkału, posiadającej 40 tuneli i kilkanaście wysokich mostów. Ślizgając się po lodzie, będziemy robić postoje, by nacieszyć się widokami zamarzniętego Bajkału i zrobić pierwsze kroki po jego tafli. Zatrzymamy się także na rozgrzewający obiad u miejscowej gospodyni. Wieczorem kolacja i relaks w bani, czyli syberyjskiej saunie parowej. (B/L/D)
DZIEŃ 4 UROKI ZAMARZNIĘTEGO BAJKAŁU, KONCERT MIEJSCOWEGO BARDA
Przed południem wizyta w Muzeum Bajkalskim, odkrywającym wiele tajemnic „Świętego Morza”. Później fakultatywnie spływ na lodowej krze po nie zamarzniętym odcinku Angary – jedynej rzeki wypływającej z Bajkału (alternatywnie wycieczka skuterami śnieżnymi do przyl. Skrippier i zamarzniętej osady Bolszyje Koty albo przejażdżka psim zaprzęgiem po tajdze). Rozgrzewająca kolacja, a następnie (o ile artysta nie będzie w trasie) wyjście na koncert miejscowego barda, opiewającego uroki syberyjskiej przyrody i wiejskiego życia.
Przed snem możliwość skorzystania z bani i wzajemnego nacierania się śniegiem. Dla chętnych – okazja, by wykąpać się w przeręblu wyciętym w tafli zamarzniętego Bajkału. (B/D)
DZIEŃ 5 WYSPA OLCHON
Po śniadaniu wyjazd mikrobusem na wyspę Olchon. Po drodze postój na gorące pozy – typowe danie kuchni buriackiej. Pod koniec dnia przeprawa przez zamarzniętą cieśninę Olchońskie Wrota i przybycie do Chużyru, największej osady na wyspie. Zakwaterowanie w prywatnych domach, kolacja i wieczorny relaks w bani. (B/D)
DZIEŃ 6 SKAŁA SZAMANKA I LODOWE GROTY
Dzień spędzamy na Olchonie i zamarzniętej tafli cieśniny Małe Morze. Obejrzymy skałę Szamanka (uważaną przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji), zobaczymy zamarznięte formy lodowe na skalistych wybrzeżach, zajrzymy do wnętrza lodowych grot i po tafli jeziora pojedziemy na wysepkę Ogoj, gdzie znajduje się buddyjska stupa. Po kolacji okazja, by spróbować magiczny trunek syberyjskich szamanów z tradycyjnymi zakąskami. (B/L/D)
DZIEŃ 7 NA OTWARTYM BAJKALE, DAWNY ŁAGIER STALINOWSKI
Po śniadaniu pakujemy się do UAZ-ów i wyruszamy na otwarty Bajkał. Wcześniej jednak jedziemy wzdłuż cieśniny Małe Morze, zatrzymując się przy najciekawszych miejscach na wybrzeżach wyspy Olchon (skaliste przylądki Trzej Bracia i Choboj) oraz w Pieszczance – miejscu dawnego łagru stalinowskiego. Późnym popołudniem docieramy na Wyspy Uszkanii i kwaterujemy się w bazie naukowej. (B/L/D)
DZIEŃ 8 GORĄCE ŹRÓDŁA I MUZEUM PRZYRODNICZE
Dzielnymi UAZ-ami okrążymy półwysep Święty Nos i wjedziemy do bajecznej Zatoki Cziwyrkujskiej, otoczonej górami porośniętymi gęstą tajgą. Tam kąpiele w gorących źródłach wybijających wprost na brzegu Bajkału. Przejazd do Dawszy – położonej „pośrodku niczego” siedziby strażników Rezerwatu Barguzińskiego. Zwiedzimy tam zamarznięte muzeum przyrodnicze, a następnie w towarzystwie pracownika rezerwatu udamy się w głąb tajgi w poszukiwaniu śladów jej dzikich mieszkańców. W kopnym śniegu będziemy poruszać się na tradycyjnych drewnianych nartach. Zakwaterowanie w domu jednego ze strażników i czas na słuchanie wieczornych opowieści o syberyjskiej przyrodzie. (B/L/D)
DZIEŃ 9 LEGENDARNE MIASTO BUDOWNICZYCH
Kolejny dzień przygody na zamarzniętym Bajkale. Mijamy pola lodowych torosów i budzące grozę szczeliny. Po drodze postój, by napić się whisky z największego kieliszka świata. Pośród kompletnej dziczy jedziemy na północ, aż do Siewierobajkalska – legendarnego miasta budowniczych Bajkalsko-Amurskiej Magistrali. Zakwaterowanie w hotelu i kilka chwil na wypoczynek po trudach lodowej podróży przez zamarznięte Morze Syberii. Kolacja w restauracji i nocleg. (B/L/D)
DZIEŃ 10 ZIMOWE SPA I HISTORYCZNE MIASTECZKO SIEWIEROBAJKALSK
Po śniadaniu jedziemy na przeciwległy brzeg Bajkału, do Chakusów – malowniczego sanatorium położonego wśród leśnej głuszy. Tam uzdrawiające kąpiele w gorących źródłach, nacieranie się śniegiem i inne zabiegi radujące ciało i duszę. Piknik z omulem w roli głównej. Po południu powrót do Siewierobajkalska i spacer po tym niezwykłym miasteczku: prospekty Leningradzki i 60-lecia ZSRR, modernistyczny budynek dworca kolejowego, zamarznięty rynek i rozgrzewająca wizyta w Muzeum Historii BAM-u. Kolacja i nocleg w Siewierobajkalsku. (B/L/D)
DZIEŃ 11 PANORAMA BAJKAŁU, POŻEGNALNY SPACER
Wycieczka do wioski Bajkalskoje, a tam spacer na skalisty przylądek, z którego roztacza się wspaniała panorama Bajkału i Gór Bajkalskich. Czas wolny w centrum Siewierobajkalska i pożegnalny spacer po lodzie Morza Syberii. Kolacja i przejazd na dworzec kolejowy. Tam „zaokrętowanie” w wagonach i początek kolejowej przygody – przejazdu po trasie słynnego BAM-u i Transsybu do Krasnojarska. (B/D)
DZIEŃ 12 KOLEJ TRANSSYBERYJSKA
Spędzamy dzień w pociągu, przyglądając się krajobrazom zaśnieżonej tajgi, zagubionych w niej syberyjskich wiosek i chłonąc koloryt podróży rosyjską koleją. Po drodze zobaczymy również gigantyczną zaporę hydroelektrowni w Bracku.
DZIEŃ 13 ZABYTKOWE CERKWIE I REZERWAT PRZYRODY
Rano przybywamy do Krasnojarska. Transfer do hotelu i wyjazd na zwiedzanie miasta: wizyta na wzgórzu Karaułnaja ze słynną kapliczką upamiętnioną na 10-rublowym banknocie, zabytkowe cerkwie oraz Plac Teatralny. Po południu wycieczka do rezerwatu Stołby: wjazd wyciągiem na punkt widokowy i zwiedzanie unikatowych granitowo-sjenitowych ostańców skalnych. Po powrocie do miasta uroczysta kolacja i nocleg. (B/D)
DZIEŃ 14 WYLOT DO WARSZAWY
Wczesnym rankiem transfer na lotnisko. Wylot przez Moskwę do Warszawy. Zakończenie wyprawy na Lotnisku im. F. Chopina.
Cena zawiera
- przelot Warszawa – Moskwa – Irkuck, Krasnojarsk – Moskwa – Warszawa
- zakwaterowanie: hotele *** w Irkucku i Krasnojarsku, hotel turystyczny w Siewierobajkalsku (pokoje 2-os. z łazienkami), baza turystyczna w Listwiance (domki 2-3 os. z toaletami), kwatery prywatne w Chużyrze (pokoje wieloos., sanitariaty na zewnątrz), 2 noclegi w pociągu (przedziały sypialne 4-os.)
- korzystanie z bani (tam gdzie jest dostępna) bez dodatkowych opłat
- wyżywienie: śniadania, obiady-pikniki, kolacje zgodnie z programem, w czasie przejazdów po Bajkale organizator zapewnia zaprowiantowanie, uczestnicy biorą udział w przygotowaniu posiłków
- przejazdy mikrobusami (odcinki drogowe) i samochodami terenowymi po Bajkale, pociągiem z Siewierobajkalska do Krasnojarska (przedziały 4-os., sypialne)
- wycieczkę poduszkowcem wzdłuż Kolei Krugobajkalskiej
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, atrakcji, rezerwatów i parków narodowych
- opiekę pilota
- ubezpieczenie KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż 1000 PLN
- koszty wizowania
- opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego.
Cena nie zawiera
- zwyczajowych napiwków: ok. 40 USD
- atrakcji fakultatywnych: przejażdżka na psich zaprzęgach (ok. 60 USD), spływ na krze (ok. 150 USD), wycieczka na skuterach śnieżnych (ok. 70 USD)
- wyżywienia nieujętego w programie
- dopłaty do pokoju 1-os. w hotelach i bazie turystycznej: 120 USD.
Uwagi
- konieczność dostarczenia paszportu w celu uzyskania wizy na 30 dni przed datą wyprawy
- inne terminy na zapytanie