close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  SUDAN

  — Królestwo Czarnych Faraonów

  planowane terminy 03.11.2024 — 13.11.2024

  Chcesz jechać w innym terminie? Napisz do nas.

  Program wyjazdu

  – Dokąd podróżujemy

  Dzień 1 LOT DO SUDANU

  Wylot do Sudanu.

  Dzień 2 CHARTUM

  Lądujemy w Chartum – stolicy Sudanu. Miasto, położone u zbiegu wód Białego i Błękitnego Nilu, jest głównym ośrodkiem handlowym i politycznym w kraju. Transfer z lotniska do hotelu. Odpoczynek po podróży. W zależności od rozkładu lotów możliwy spacer po mieście.

  Dzień 3 KARIMA - ŚWIĘTA GÓRA JEBEL BARKAL

  Ruszamy na północ przez Pustynię Zachodnią. Wydmy i bezkres pustynnego krajobrazu robią niesamowite wrażenie. Zatrzymamy się w tradycyjnym “chai house” – herbaciarni na pustyni, gdzie miejscowi zatrzymują się na szybki posiłek i odpoczynek. Dziś dotrzemy do małego miasteczka Karima położonego u stóp świętej góry Jebel Barkal. Zwana “Olimpem Nubijczyków” góra z czerwonego piaskowca była niegdyś ważnym ośrodkiem religijnym, u jej podnóża znajduje się świątynia poświęcona faraonom i ich patronowi – Amonowi.

  (B/L/D)

  Dzień 4 KARIMA - ŚWIĘTA GÓRA JEBEL BARKAL I PIRAMIDY

  Ruszamy w głąb Pustyni Nubijskiej. Docieramy do majestatycznej, uważanej za świętą góry Jebel Barkal. Zwana “Olimpem Nubijczyków” góra z czerwonego piaskowca była niegdyś ważnym ośrodkiem religijnym, u jej podnóża znajduje się świątynia poświęcona faraonom i ich patronowi – Amonowi. Stanowisko archeologiczne Jebel Barkal znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do El Kurru, kompleksu grobowców składającego się z piramid, gdzie będziemy podziwiać m.in. kunszt wykonania zdobień przedstawiających wizerunki faraonów, bogów i hieroglify. Udamy się też do znajdującego się nieopodal skamieniałego lasu. Nocleg w Karima. 

  (B/L/D)

  Dzień 5 LOKALNY TARG, REJS MOTORÓWKĄ I NEKROPOLIA NURI

  Wizyta na lokalnym targu w Karimie gdzie podejrzymy jak wygląda codzienne życie Sudańczyków. Następnie wsiądziemy do małej motorówki i popłyniemy wzdłuż Nilu by podziwiać piaszczyste połacie, uprawy wzdłuż brzegu rzeki i granitowe formacje skalne. Po południu zwiedzimy nekropolię Nuri. Starożytne piramidy kryjące w sobie grobowce nubijskich królów.

  (B/L/D)

  Dzień 6 STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE STARA DONGOLA

  Wcześnie rano odwiedzimy lokalny, tradycyjny targ a następnie wyruszymy do Starej Dongoli. Docieramy do stanowiska archeologicznego, gdzie zobaczymy kompleks królewski i pozostałości po świątyniach sakralnych. Przez wieki Dongola była stolicą jednego z największych chrześcijańskich krajów afrykańskich – starożytnego, potężnego królestwa Makurii. Miejsce to od ponad 50 lat badane jest przez ekspedycje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdujemy się w centralnej części regionu nubijskiego – tutejsz ludność mówi odmiennym językiem, a część domów pomalowanych jest w kwiatowe wzory. Zjemy lunch i napijemy się kawy przygotowanej przez nubijską rodzinę. Po południu powrót do Karimy.

  (B/L/D)

  Dzień 7 PUSTYNIA BAYUDA I PIRAMIDY W MEROE

  Dziś przemierzymy rejon Pustyni Bayuda. Pustynia leży pomiędzy Chartumem, a tzw. wielkim zakolem Nilu. Wieki temu funkcjonowało tu Królestwo Kermy. Możliwe, że w trakcie przejazdu przez pustynię uda nam się spotkać grupy koczowników mieszkających w małych chatkach zbudowanych ze splecionych gałęzi. Koczownicy wraz ze swymi stadami wielbłądów, kóz i osłów osiedlają się w pobliżu studni. Zobaczymy ruiny Klasztoru Ghazali a także towarzyszące mu pozostałości niewielkiej osady, cmentarzysk i stanowisk wytopu żelaza. Promem przeprawimy się przez Nil. Czeka nas podróż przez rozległe pustkowia pośród charakterystycznych stożkowatych gór. Widok na królewską nekropolię Meroe usytuowanej pośród żółto-czerwonych wydm. Nocleg w komfortowych namiotach na pustyni. 

  (B/L/D)

  Dzień 8 KRÓLEWSKA NEKROPOLIA W MEROE

  Stanowisko archeologiczne w Meroe zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Rano udamy się na zwiedzanie królewskiej nekropolii Meroe będącej jedną z najważniejszych atrakcji Sudanu. Częściowo zniszczone, ostre kształty piramid bogato zdobionych płaskorzeźbami pozwolą nam zobrazować sobie dawną potęgę starożytnego królestwa Kusz. Odwiedzimy miejscową szkołę w Tarabil i zatrzymamy się na kawę w lokalnej wiosce. Po południu ruszymy wzdłuż Nilu, by odwiedzić ruiny królewskiego miasta. Czeka nas magiczny zachód słońca w otoczeniu piramid. Nocleg w namiotach na pustyni. 

  (B/L/D)

  Dzień 9 ŚWIĄTYNIE SUDANU - MUSSAWARAT I NAQA

  Ruszamy na południe. Docieramy do położonego w otoczonej górami dolinie Mussawarat. Zachowały się tu ruiny kuszyckiego miasta wraz z wielkim kompleksem świątynnym. Następnie przejazd do Naqa gdzie zobaczymy m.in. świątynię poświęconą Apedemakowi (najważniejszemu bóstwu meroickiemu) z płaskorzeźbami przedstawiającymi boga z głową lwa, łączącą style egipski, rzymski i grecki konstrukcję zwaną ‘kioskiem’ oraz świątynię poświęconą Amonowi. Ruszamy w drogę powrotną do Chartumu. Nocleg.

  (B/L)

  Dzień 10 ZWIEDZANIE CHARTUM

  Po śniadaniu odwiedzimy Muzeum Narodowe, w którym znajdują się m.in. uratowane przed zalaniem wodami Jeziora Nasera i przeniesione w całości antyczne świątynie. Zobaczymy też Pałac Prezydencki i przekroczymy miejsce gdzie łączy się ze sobą Biały i Niebieski Nil. Zwiedzimy Omdurman – dawną stolicę Sudanu. Zobaczymy Dom Kalifa Abdullahiego (obecnie muzeum historii mahdyzmu) i Grobowiec Mahdiego. Na jednym z największych amerykańskich targów będziemy mogli kupić niepowtarzalne pamiątki. O zachodzie słońca będziemy uczestniczyć w ceremoniI, podczas której zobaczymy pogrążonych w mistycznym tanecznym transie derwiszy.

  (B/L)

  Dzień 11 POŻEGNANIE Z SUDANEM. LOT DO KRAJU BĄDŹ NA ZANZIBAR

  W zależności od rozkładu lotów – rano czas wolny na spacery, zakup pamiątek i pożegnanie z Sudanem. Transfer na lotnisko i lot do Polski lub  przelot na plażowy wypoczynek Zanzibarze.

  (B)

  Dzień 12 -15 WYPOCZYNEK NA ZANZIBARZE

  Zanzibar słynie z rajskich, piaszczystych plaż  i szmaragdowych wód oceanu skrywających barwne rafy koralowe. Zakwaterowanie w hotelu nad Oceanem Indyjskim. Czas odpoczynku, możliwość uprawiania sportów wodnych, poznawania kultury, smakowania kuchni suahili

  Zanzibar to również gościnni mieszkańcy, zachwycający wszechobecny aromat gałki muszkatołowej, goździków, wanilii czy cynamonu, z których upraw słynie. Wyspy Przypraw czy tajemnicze Stone Town, którego uliczki są tak wąskie, że można poruszać się nimi tylko pieszo.

  Zakwaterowanie w luksusowym 5**** hotelu na Zanzibarze: 

  Jambiani Villas

  Wyżywienie: śniadania

   

  Możliwe wycieczki fakultatywne: 

   

  • Wizyta na farmie przypraw. Zanzibar zwany jest również Wyspą Przypraw. Znajdują się tu liczne plantacje goździków, gałki muszkatołowej, wanilii, trawy cytrynowej czy pieprzu. Poznamy sposób ich uprawy i zastosowanie oraz będziemy mogli zakupić cenne przyprawy. 
  • Zwiedzanie zabytkowego Stone Town wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Uliczki Kamiennego Miasta są tak wąskie, że można poruszać się nimi tylko pieszo. Miasto jest wyszukaną mieszanką kultur – arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej.
  • Rejs łodzią lub wycieczka na rafę koralową z możliwością snorkelingu.

  Dzień 16 POŻEGNANIE Z ZANZIBAREM I LOT DO KRAJU

  Pożegnanie z Zanzibarem. Transfer na lotnisko i powrót do kraju.

  Cena zawiera

  • przeloty na trasie Warszawa – Chartum, Chartum – Warszawa, 
  • transfery lotniskowe,
  • opłatę wjazdową do Sudanu,
  • wyżywienie zgodne z programem (B-śniadanie, L-lunch lub snack, D-kolacja); pozostałe posiłki aranżowane przez pilota, 
  • zakwaterowanie w hotelach 3*** w pokojach dwuosobowych (w Chartum i Karima) oraz w namiotach,
  • przejazdy prywatnym transportem z kierowcą, paliwo, opłaty drogowe i promowe,
  • opiekę angielskojęzycznego pilota – przewodnika na miejscu, 
  • usługi lokalnych przewodników,
  • wycieczki i atrakcje zgodne z programem,
  • ubezpieczenie KL 100 000 EUR i NNW 15 000 PLN, 
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,

  Cena nie zawiera

  • obowiązkowej opłaty płatnej na miejscu obejmującej część świadczeń – 260 EUR,
  • wizy do Sudanu oraz kosztów jej uzyskania, 
  • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego, 
  • zwyczajowych napiwków,

  Uwagi

  MOŻLIWOŚĆ PRZEDŁUŻENIA WYJAZDU:

  • dopłata za przedłużenie pobytu w Sudanie – 970 EUR (Pustynia Zachodnia, Soleb, Tombs)
  • wypoczynek plażowy na Zanzibarze – 710 USD

  —————————————

  • inne terminy na zapytanie,
  • ostateczne cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu,

  Planowana trasa

  Pliki do pobrania:

  Zdjęcia

  Chcesz jechać z nami do Sudanu?

  Może Ci się również spodobać: