close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  MEKSYK – SERCE CHIAPAS

  — stany: Chiapas, Quintana Roo i Tulum na półwyspie Jukatan

  planowane terminy

  Program wyjazdu

  – Dokąd podróżujemy

  Dzień 1 WYLOT Z POLSKI DO CANCÚN, LOT CANCÚN-TUXTLA GUTIÉRREZ, PRZEJAZD DO SAN CRISTÓBAL DE LAS CASAS

  Przylot do Meksyku do miasta Cancún, stamtąd drugi lot do Tuxtla Gutiérrez w stanie Chiapas oraz transfer z lotniska do hotelu w San Cristóbal de las Casas. Tam przewidywany jest kilkudniowy pobyt, skąd organizowane będą jednodniowe wyjazdy w okolicę.

  Dzień 2 SAN CRISTÓBAL DE LAS CASAS - ZWIEDZANIE TRADYCYJNEGO CENTRUM

  Po śniadaniu wybierzemy się na spacer po San Cristóbal de las Casas – kolonialnej perełce Chiapas. Miasto leży w środkowej części stanu, w dolinie na wysokości 2100 m n.p.m. Charakteryzuje się stosunkowo chłodnym klimatem i częstymi opadami deszczu przez cały rok. Jego centrum to miejsce, które codziennie, nawet w okresie pory deszczowej, zachęca przyjezdnych do głębszego poznania miasta i pozostania w nim jak najdłużej. Z każdego zakątka odsłania swoje uroki i nawet w późnych godzinach wieczornych, tętni życiem. Słynie z licznych, nawet kilkusetletnich, pięknie zdobionych kościołów, katedry i budynków o charakterze świeckim (zaadaptowanych na sklepy, galerie sztuki, lokale gastronomiczne czy hotele). Wszystkie, nawet te najstarsze, nadal są używane i są miejscową dumą. Wśród licznych atrakcji warto zobaczyć: główny plac miejski – Zocalo (gdzie w wybrane dni posłuchać można dźwięków regionalnego instrumentu – marimby), targ z rękodziełem indiańskim, sklepy z wyrobami z miejscowego bursztynu, targ z tradycyjnymi słodyczami, muzea (bursztynu, kakao, jadeitu, tradycyjnej medycyny Majów, historii miasta, tradycyjnych strojów z Chiapas, Na Bolom). Po obiedzie czas wolny, a wieczorem kolacja na mieście.  

  Dzień 3 WYCIECZKA DO SAN JUAN CHAMULA

  Wyjazd po śniadaniu. Mała, górska miejscowość San Juan Chamula, oddalona jest od San  Cristóbal o kilkanaście kilometrów. Słynie z pięknego kościoła, w którym do dziś, Majowie Tsotsil odprawiają swoje synkretyczne rytuały. W niedziele odbywają się tu uroczyste obchody i jarmarki. Chamula znane jest również z wyrobu wełnianych tekstyliów (m.in. swetrów, szali i rękawiczek). Po powrocie do San Cristóbal późny obiad, a potem czas wolny. Wieczorem możliwość wyjścia na miasto.

  Dzień 4 WYCIECZKA DO ZINACANTÁN

  Wyjazd po śniadaniu. W Zinacantán, podobnie jak w niedalekim San Juan Chamula, większość mieszkańców to Majowie Tsotsil. Miejscowość słynie z uprawy kwiatów, które transportowane są w inne regiony stanu, a nawet dalej. Przyjezdni mogą je podziwiać podczas lokalnych uroczystości (zwłaszcza katolickich), a także na tkanych i wyszywanych tekstyliach (na uroczystych strojach Zinakanteków i produktach tworzonych dla przyjezdnych – m.in. na obrusach i serwetach). Po powrocie do San Cristóbal późny obiad, a potem czas wolny. Wieczorem możliwość wyjścia na miasto.    

  Dzień 5 KANION SUMIDERO ORAZ CHIAPA DE CORZO - WYCIECZKA SZLAKIEM KONKWISTY W CHIAPAS

  Po śniadaniu wyjazd do Chiapa de Corzo, które położone jest o wiele niżej niż San Cristóbal, w strefie klimatu gorącego i wilgotnego. Tam najpierw poznamy wiecznie zielony Kanion Sumidero. Jego najwyższe punkty osiągają wysokość do 1200-1300 m. n.p.m., robiąc spektakularne wrażenie. Poszczególne zakątki (jaskinie, wodospady, naturalne siedliska ptaków, krokodyli i dzikich ssaków) poznamy z perspektywy łodzi, pływając po rzece Grijalva. Potem odwiedzimy najstarszą część Chiapa de Corzo. W XVI w. było to jedno z pierwszych miejsc w południowym Meksyku, dokąd przybyli i osiedlili się Hiszpanie. Do dziś są tam zabytki z tego okresu, niespotykane nigdzie indziej. Miejscowość słynie też z oryginalnych, lokalnych uroczystości (przede wszystkim w okresie karnawału) i wspaniałej kuchni – dlatego obiad zjemy w jednej z tamtejszych restauracji. Po powrocie do San Cristóbal czas wolny. Wieczorem możliwość wyjścia na miasto.  

  Dzień 6 WYCIECZKA DO OGRODU ZOOLOGICZNEGO W TUXTLA GUTIÉRREZ I/LUB DO PAPUZIEJ PRZEPAŚCI (SIMA DE LAS COTORRAS)

  Wyjazd po śniadaniu. Udamy się do niepowtarzalnego ogrodu zoologicznego, gdzie zobaczyć można większość gatunków zwierząt, występujących w Chiapas. Część żyje na wolności, ponieważ ZOO leży na terenie rezerwatu przyrody. Natomiast w Sima de las Cotorras, czeka nas niezapomniany spacer w głąb przepaści, gdzie nad naszymi głowami przelatywać będzie tysiące amazonek. Żyją tu swobodnie od dawna, zakładając gniazda na zboczach skał. Miejsce również znajduje się na terenie rezerwatu biosfery. Po powrocie do San Cristóbal czas wolny. Wieczorem możliwość wyjścia na miasto.

  Dzień 7 PRZEDSMAK SELWY - WYCIECZKA DO RUIN MAJAŃSKICH W TONINÁ. NOCLEG W PALENQUE

  Po śniadaniu wyjazd z San Cristóbal z bagażem, po drodze zwiedzanie Toniná. Ruiny dawnego “Miasta Kamieni” leżą na naturalnym wzniesieniu, z którego roztacza się zachwycająca panorama. Można wdrapać się na najwyższe budynki i z wysokości kilkudziesięciu metrów obserwować okolicę. Tu nie ma wysokich szczytów, nie ma też gęstego lasu deszczowego, więc widoczność rozciąga się na kilka kilometrów. Jest już jednak gorąco i parno, co daje przedsmak klimatu selwy. Wśród budowli wyróżnia się 70-metrowy, kilkukondygnacyjny akropol (m.in. z pałacem i salą tronową) oraz pobliskie boisko do gry w piłkę. Na akropolu, na ścianie jednego obiektu, zachował się stiukowy relief, przedstawiający tańczące postaci – władców, bądź boga kukurydzy. Ponadto ciekawostką tutejszego muzeum, są czaszki przedstawicieli dawnej arystokracji, uformowane na kształt ziarna kukurydzy. Późny obiad i zakwaterowanie na jedną noc w centrum Palenque.

  Dzień 8 - 10 TRZYDNIOWA WYPRAWA DO SELWY LAKANDOŃSKIEJ SZLAKIEM DAWNYCH I WSPÓŁCZESNYCH MAJÓW

  Wyprawa do Selwy Lakandońskiej – tropikalnego lasu deszczowego w Chiapas, to niezwykłe doświadczenie przyrodnicze, połączone z przeszłą i teraźniejszą działalnością mieszkańców. Kompleksy ruin dawnych budowli, znajdują się w mniejszym, bądź większym oddaleniu od współczesnych siedzib ludzkich. Każde z tych miejsc jest niepowtarzalne i zasługuje na przynajmniej kilkugodzinną eksplorację. Ruiny w Palenque (dawna Lakamhá) należą do jednych z najlepiej zachowanych, odrestaurowanych i zbadanych przez naukowców. Dostęp do monumentalnych zabytków (m.in. do licznych świątyń, boiska do gry w piłkę czy pałacu ze stiukowymi dekoracjami, stelami i reliefami) jest łatwiejszy, niż w przypadku dwóch innych zespołów, ukrytych głęboko w lesie. Bonampak (“Malowane mury”) słynie z wyjątkowych, kilkusetletnich malowideł naściennych – jedynych takich, które się zachowały. Do dziś widoczne są zarysy postaci i wyraziste barwy. Niedaleko mieszkają Lakandoni – najmniejsza liczebnie grupa meksykańskich Indian, uznawana za potomków tamtejszej, dawnej społeczności. Yaxchilán tymczasem – potężne “Zielone Miasto”, to najtrudniej osiągalne miejsce na szlaku. Wyprawa jest jednak niezapomniana. Płynie się łodzią (25 km w jedną stronę) po rzece Usumacinta, która usytuowana jest na granicy meksykańsko-gwatemalskiej.  

  Dzień 8 WYCIECZKA DO RUIN BONAMPAK

  Wyjazd z Palenque i zakwaterowanie w bungalowach w miejscowości Lacanjá. Potem zwiedzanie Bonampak z miejscowym przewodnikiem. Obiadokolacja u Lakandonów w Lacanjá.

  Dzień 9 ZWIEDZANIE RUIN YAXCHILÁN

  Po śniadaniu wyjazd z bagażami. Wyprawa 25 km rzeką do strefy archeologicznej Yaxchilán. Zwiedzanie, potem powrót łodzią do przystani i transfer do Palenque. Tam zakwaterowanie w hotelu w strefie archeologicznej oraz późna obiadokolacja.

  Dzień 10 ZWIEDZANIE RUIN PALENQUE

  Po śniadaniu spacer do ruin Palenque. Tam kilkugodzinne zwiedzanie oraz wizyta w muzeum. Nocleg w tym samym miejscu, co w dniu 9.

  Dzień 11 WYCIECZKA DO WODOSPADÓW AGUA AZUL I POWRÓT DO SAN CRISTÓBAL DE LAS CASAS - POŻEGNANIE Z CHIAPAS

  Po śniadaniu wyjazd z Palenque z bagażem, po drodze wycieczka do wodospadów Agua Azul. Kaskady nazwę zawdzięczają charakterystycznemu (niebieskiemu lub turkusowemu) odcieniowi wody, o dużej zawartości minerałów. Najładniejsze wrażenie robią podczas pory suchej; w strugach deszczu są zielone, bądź brązowe. W niektórych miejscach można się kąpać. Potem powrót do San Cristóbal. Tam późny obiad i ostatnia noc w Chiapas.     

  Dzień 12 WYLOT Z CHIAPAS DO CANCÚN, TRANSFER DO HOTELU W TULUM

  Wylot z Chiapas (z Tuxtla Gutiérrez) na Półwysep Jukatan – do Cancún. Stamtąd transfer z lotniska do hotelu w miejscowości Tulum. Zakwaterowanie przewidziane jest w godzinach popołudniowych. Późne popołudnie można spędzić na spacerze na plaży, potem kolacja na mieście.

  Dzień 13 TULUM - ODPOCZYNEK NA PLAŻY

  Dzień wypoczynkowy na plaży.

  Dzień 14 TULUM - ZWIEDZANIE RUIN I ODPOCZYNEK NA PLAŻY

  Po śniadaniu zwiedzanie strefy archeologicznej w Tulum. To będzie nasze ostatnie doświadczenie prekolumbijskiej przeszłości Meksyku. Tulum (dawna Zama) zbudowano na skarpie nad brzegiem morza i przylegającej do niego plaży. Różni się od poznanych wcześniej w Chiapas – rozkwitło kilka wieków później, a do jego świetności przyczyniły się dwa ludy: Majowie i Toltekowie. Kiedyś był to ważny port oraz popularne kąpielisko, a w kolejnych latach jedno z pierwszych miejsc na terenie dzisiejszego Meksyku, dokąd przybyli Hiszpanie. Najsłynniejsze zabytki, to m.in. El Castillo – prawdopodobnie dawna latarnia morska, Świątynia Fresków z malowidłami przedstawiającymi boga deszczu “Chaca” oraz Świątynia Zstępującego Boga z płaskorzeźbą boga pszczół “Ab Muxen Caba”. Po obiedzie czas wolny na odpoczynek na plaży.

  Dzień 15 WYLOT Z MEKSYKU

  Rano czas wolny. Po południu transfer na lotnisko do Cancún i wylot do Polski.

  Dzień 16 PRZYLOT DO POLSKI

  Przylot do Polski.

  Cena zawiera

  • szczegóły programu na zapytanie – napisz do nas

  Cena nie zawiera

  • szczegóły programu na zapytanie – napisz do nas

  Uwagi

  • planowane terminy na zapytanie
  • cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu

  Planowana trasa

  Pliki do pobrania:

  Zdjęcia

  Zainteresowany?

  Może Ci się również spodobać: