close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  PERU, BOLIWIA I ARUBA

  — szlakiem dawnych cywilizacji

  planowane terminy 27.07.2024 — 15.08.2024

  wyjazd na zamówienie - w razie zainteresowania prosimy o kontakt

  Program wyjazdu

  – Dokąd podróżujemy

  Dzień 1 WYLOT Z POLSKI

  Zbiórka na lotnisku. Wylot do Limy. Przylot wieczorem. Powitanie na lotnisku. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i odpoczynek po podróży.

  Dzień 2 ZWIEDZANIE LIMY - MIASTA KRÓLÓW

  Po śniadaniu, wyruszamy na zwiedzanie Limy – Miasta Królów. Stolica Peru to chaotyczne, wielobarwne i pełne kontrastów miasto. Przejdziemy się zarówno wąskimi uliczkami historycznego centrum, pełnymi pałaców i drewnianych budowli z rzeźbionymi balkonami jak i jego nowoczesną częścią. W centrum miasta, zwanego Limą kolonialną, przy słynnym Plaza de Armas zobaczymy m.in. Pałac Prezydencki, Katedrę, Pałac Arcybiskupi (zabytki te zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Małachowskiego), Dworzec Kolei Transandyjskiej (współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego). Zobaczymy również Kościół i Klasztor Franciszkanów, gdzie znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzimy katakumby. Udamy się na obiad by skosztować lokalnej kuchni. Po południu udamy się do  Muzeum Larco Herrera – fascynująca kolekcja sztuki z czasów pre-inkaskich odkryje przed nami historię starożytnego Peru. Powrót do hotelu. Odpoczynek i nocleg.

  (B/L)

  Dzień 3 WYSPY BALLESTAS, NARODOWY REZERWAT PARACAS, OAZA HUACACHINA

  Wczesnym rankiem wyjazd do Paracas. Czeka nas wycieczka na wyspy Ballestas. Położone na wybrzeżu Pacyfiku Islas Ballestas i Peninsula de Caracas tworzą największy w kraju rezerwat narodowy. Wyspy potocznie zwane “Małe Galapagos” zamieszkiwane są przez niezliczone gatunki ptaków – kormorany, flamingi, głuptaki, pelikany, pingwiny Humboldta czy lwy morskie. Wyruszymy w stronę Nazca. Po drodze zatrzymamy się w Huacachina, by choć przez chwilę pobyć w tej niezwykłej, wyglądającej jak ze snu oazie na pustyni. Relaks w cieniu palm nad małym jeziorkiem otoczonym stromymi wydmami. Przejazd do Nazca, zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

  (B/D)

  Dzień 4 NAZCA I PRZEJAZD SŁYNNĄ PANAMERICANĄ DO AREQUIPY

  Płaskowyż Nazca kryje w sobie historię jednej z największych zagadek archeologicznych w historii. Na temat znajdującego się tu systemu linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny i figury geometryczne krążyło wiele hipotez dotyczących ich powstania, a przede wszystkim  przeznaczenia. Interpretowano je jako miejsce kultu, wizerunki bóstw, astronomiczne linie obserwacyjne, a nawet kosmiczne lądowisko. Niesamowite geoglify są dziełem Indian z Nazca.

   

  Fakultatywnie: przelot awionetką nad liniami Nazca (lot odbywa się w zależności od warunków pogodowych) – gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymi na płaskowyżu. Istnieje wiele niesamowitych teorii na temat ich powstania.

   

  Przejazd do Arequipy słynną autostradą Panamericana, która ciągnie się niemal nieprzerwanie przez obie AmerykI – od Alaski aż po Ziemię Ognistą. Nieco monotonny krajobraz nadbrzeżnej pustyni urozmaicają tętniące życiem zielone doliny nawadniane wodą spływającą z gór, ciekawe formacje skalne i strome klify wpadające do oceanu. Na obiad zatrzymamy się w Camana. Na 967 kilometrze opuszczamy autostradę Panamericana i górską, asfaltową drogą dojeżdżamy do uroczego miasta Arequipa.  Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

  (B/L)

  Dzień 5 AREQUIPA - BIAŁE MIASTO

  Arequipa, miasto otoczone wulkanami i potężnymi kanionami, pełne przepięknej zabudowy wykonanej z jasnej wulkanicznej skały. Udamy się na zwiedzanie tego uroczego miasta, którego część ulic i placów została zaprojektowana i nadzorowana podczas budowy przez Ernesta Malinowskiego. Zobaczymy majestatyczny klasztor św. Katarzyny (Santa Catalina), imponujące budynki na Plaza Mayor – głównym placu Arequipy. Kolacja i nocleg w Arequipie.

  (B/D)

  Dzień 6 MALOWNICZY KANION COLCA, ALPAKI I KĄPIELE W GORĄCYCH ŹRÓDŁACH

  Malowniczą trasą z licznymi punktami widokowymi, prowadzącą przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, wyruszamy do Kanionu Colca. Po drodze zobaczymy hodowlę alpak, przejedziemy przez krater wygasłego wulkanu Chuchra, w okolicy malowniczej miejscowości Chivay zatrzymamy się na obiad.  Leżący w regionie Arequipa, majestatycznie wcinający się w Andy kanion rzeki Colca uważany jest za najgłębszy na Ziemi. Pierwszego przepłynięcia porywistej rzeki w dole kanionu w 1981 roku dokonali Polacy. Uczestnicy wyprawy nadali w Kanionie Colca kilka nazw, zatwierdzonych następnie przez Instytut Geograficzny w Peru. W okolicy mamy zatem Wodospady Jana Pawła II, Kanion Polaków czy Kanion Czekoladowy. Wieczorem relaks w znajdujących się nieopodal gorących źródłach. Nocleg.

  (B/D)

  Dzień 7 CRUZ DEL CONDOR, MIASTECZKO PUNO NAD JEZIOREM TITICACA

  Poranny wyjazd na obserwację szybujących kondorów. Wjeżdżamy na punkt widokowy Cruz del Condor skąd będziemy wypatrywać królewskiego ptaka Andów. Malownicze trasy i imponujące widoki w głąb kanionu Colca, nadają temu miejscu wyjątkowy klimat, wzbogacony dumnie szybującymi nad kanionem potężnymi kondorami. Po zwiedzaniu przejazd do Puno, położonego nad słynnym jeziorem Titicaca. Nocleg w Puno.

  (B/D)

  Dzień 8 PŁYWAJĄCE WYSPY LUDU UROS, LA PAZ I TARG CZAROWNIC

  Poranek spędzamy nad jeziorem Titicaca. Położone pomiędzy pasmami Andów, na terenie Peru i Boliwii jest najwyżej położonym i największym jeziorem wysokogórskim na świecie. Inkaska legenda głosi że to tutaj narodziło się słońce. Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros. Wyspy zbudowane są z trzciny totora. Mieszkańcy wysp, budują z niej m.in. łodzie zwane  balsas, trzcina stanowi również jeden z głównych składników ich pożywienia. Wyruszamy do Boliwii, przekraczamy granicę w Desaguadero. Zwiedzimy ruiny siedziby jednej z najstarszych kultur pre-inkaskich – Tiahuanaco gdzie znajduje się słynna Brama Słońca. Po obiedzie przejazd do La Paz, położonego na stoku Kordyliery Królewskiej, pomiędzy szczytami Chacaltaya. Zakwaterowanie w hotelu. Spacerem, zwiedzamy administracyjną stolicę Boliwii (Wysokie Peru). Blisko hotelu znajdują się uliczki, na których dominuje handel uliczny. Zwiedzanie „targu czarownic”. Nocleg.

  (B/L)

  Dzień 9 ZWIEDZANIE LA PAZ, DOLINA KSIĘŻYCOWA

  Śniadanie. Wycieczka do leżącej na obrzeżach miasta Doliny Księżycowej, zachwycającej swym “nieziemskim” krajobrazem. Ze skał osadowych koloru żółtawo-brązowego erozja wodna i powietrzna wykształciła formy skalne o niesamowitych, fantastycznych kształtach. Skały te stanowią cały system korytarzy na kształt labiryntu i stwarzają niesamowite wrażenie. Powrót do centrum miasta – Plaza Murillo (Pałac Prezydencki, Parlament, Katedra). Dalej przemieścimy się na stację kolejki linowej, aby cieszyć się niesamowitym doświadczeniem podróżowania między górami. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek i nocleg w La PAz.

  (B/L)

  Dzień 10 COPACABANA I KOLACJA Z FOLKLOREM

  Po śniadaniu wyruszamy do Puno. Po drodze zatrzymujemy się w Copacabana. To nieduże miasteczko, pełne stromych uliczek, zewsząd rozciąga się widok na błękit Jeziora Titicaca a im bliżej plaży i portu, tym więcej knajpek i kawiarenek z ogródkami na zewnątrz. Copacabana jest również słynnym centrum pielgrzymkowym, udamy się z wizytą do sanktuarium i zobaczymy słynną drewnianą figurę Matki Boskiej Opiekunki Jeziora. Przejazd do Puno. Kolacja z pokazem lokalnej kultury i tańcami. Odpoczynek i nocleg w Puno.

  (B/D)

  Dzień 11 MALOWNICZY PRZEJAZD DO CUZCO - MIEJSCA HISTORYCZNE I KORDYLIERY

  Śniadanie. Przejazd do Cuzco. Po drodze zwiedzanie ważnych miejsc historycznych – Pucara i Raqchi. Przełęcz La Raya, gdzie łączy się Kordyliera Wschodnia i Zachodnia (tzw. Węzeł Vilcanota). Zatrzymamy się na typowy, lokalny obiad – bufet, w miejscowości Sicuani. Postój w uroczym Andahuaylillas znanym ze znajdującego się tam bogato zdobionego kościoła Iglesia de San Pedro. Dojazd do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo – Cuzco (w języku keczua Qosqo oznacza pępek świata). Nocleg.  

  (B/L)

  Dzień 12 ŚWIĘTA DOLINA INKÓW, LOKALNE TARGOWISKO I PRZEJAZD POCIĄGIEM DO AGUAS CALIENTES

  Wycieczka do Świętej Doliny Inków. Położona niedaleko, dolina rzeki Urubamba, pełna jest inkaskich miasteczek. Kiedyś była centrum inkaskiej kultury a znajdujące się tu liczne stanowiska archeologiczne pomogą nam bliżej zapoznać się z tą niezwykłą prekolumbijską cywilizacją. Zobaczymy niesamowite ruiny w Pisac, odwiedzimy też lokalne targowisko. Po obiedzie kontynuujemy przejazd Świętą Doliną, aż do malowniczego miasteczka Ollantaytambo pełnego wąskich, kamiennych uliczek i inkaskich zabudowań. Dalej udajemy się na dworzec kolejowy  i jedziemy pociągiem turystycznym “Expedition” aż do Aguas Calientes. Zaobserwujemy drastyczną zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami a tak zwaną wysoką dżunglą. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

  (B/D)

  Dzień 13 MACHU PICCHU - JEDEN Z 7 CUDÓW ŚWIATA

  Machu Picchu to jeden z siedmiu współczesnych cudów świata, ikona Peru. To  najpiękniejsze i najlepiej zachowane miasto Inków usytuowane jest na grzbiecie góry. Eksplorujemy otoczone intensywną zielenią pozostałości po rolniczych domostwach, świątyniach, pałacach. Po śniadaniu przesiądziemy się do małych autobusów, aby krętą drogą wśród bujnej tropikalnej roślinności dotrzeć do ruin tzw. “zaginionego miasta Inków”. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego, trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by podziwiać ruiny w całej ich okazałości. Zjemy lunch a następnie – po dniu pełnym wrażeń i niezapomnianych widoków wrócimy do Cuzco. Odpoczynek i nocleg.

  (B/L)

   

  Peruwiańskie miasto Machu Picchu, położone na jednym z grzbietów w Andach, otoczone jest z trzech stron rzeką Urubamba, a z czwartej osłania je Huayana Picchu – skąd rozciąga się niezapomniany widok na ruiny.

   

  Fakultatywnie: wspinaczka na szczyt Huayna Picchu (Młoda Góra) wstęp 20.00 USD /od osoby lub Montaña 20.00 USD/od osoby ( ze względu na dzienny limit 400 osób chęć udziału należy zasygnalizować w momencie kupna wycieczki).

  Dzień 14 ZWIEDZANIE CUSCO

  Zwiedzanie miasta urzekającego swą urodą i licznymi zabytkami, pełnego inkaskich pałaców, kościołów, ogromnego placu głównego, klimatycznych uliczek i lokalnych targowisk oraz pobliskich ruin. Cuzco, dawna stolica kraju, oszałamia i zachwyca swoją wielokulturowością, architekturą i położeniem. Znajduje się tu słynny Mercado San Pedro – miejski targ pełen lokalnych warzyw i owoców oraz kolorowych tkanin, Coricancha (Świątynia Słońca). Zobaczymy Kościół Jezuitów La Compania.  Wieczorem pożegnalna kolacja przy dźwiękach lokalnej muzyki, nocleg.

  (B/D)

  Dzień 15 PRZELOT DO LIMY, WYLOT DO EUROPY BĄDŹ NA ARUBĘ

  W zależności od wybranej opcji – przejazd na lotnisko, przelot do Limy i dalej wylot z Peru do Polski bądź na Arubę.

  (B/L)

  DZIEŃ 16 PRZYLOT DO POLSKI BĄDŹ ZAKWATEROWANIE NA RAJSKIEJ WYSPIE

  Lądowanie w Polsce bądź zakwaterowanie na rajskiej wyspie.

  DZIEŃ 16 PRZYLOT DO POLSKI BĄDŹ NOCNY PRZELOT NA WYSPĘ.

  Lądowanie w Polsce bądź nocny przelot na wyspę.

  Z samego rana lądujemy na Arubie, wyspie należącej do Archipelagu Małych Antyli. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny na relaks na rajskich plażach i wypoczynek.

  DZIEŃ 17 ODPOCZYNEK NA RAJSKIEJ PLAŻY

  To dzień który można spędzić odpoczywając spokojnie na rajskiej bądź udać się na przechadzkę malowniczymi przedmieściami, skosztować miejscowych owoców, lokalnych potraw czy popularnych na wyspach drinków.

  DZIEŃ 17 ODPOCZYNEK NA RAJSKIEJ PLAŻY

  To dzień który można spędzić odpoczywając spokojnie na rajskiej bądź udać się na przechadzkę malowniczymi przedmieściami, skosztować miejscowych owoców, lokalnych potraw czy popularnych na wyspach drinków.

  DZIEŃ 18 ODPOCZYNEK NA RAJSKIEJ PLAŻY

  Można udać się na plażę bądź na zakupy – znajdują się tu liczne sklepy z pamiątkami.

  DZIEŃ 19 POŻEGNANIE Z WYSPĄ I WYLOT DO POLSKI

  Rano czas wolny, ostatni moment na wypoczynek na plaży bądź korzystanie z innych uroków wyspy. Transfer na lotnisko i lot przez Amsterdam do Polski.

  DZIEŃ 20 LĄDOWANIE W POLSCE

  Lądowanie w Polsce.

  CENA ZAWIERA:

  • przeloty na trasie: Warszawa – Lima – Warszawa,
  • lot wewnętrzny na trasie: Cusco – Lima,
  • transfery lotniskowe,
  • wyżywienie zgodne z programem (B-śniadanie, L-lunch, D-kolacja),
  • zakwaterowanie w hotelach 4**** i 3*** w pokojach dwuosobowych,
  • prywatne przejazdy,
  • pociąg “Expedition” Ollantaytambo-Aguas, Calientes-Ollantaytambo,   
  • usługi lokalnych przewodników,
  • usługi polskojęzycznego pilota – przewodnika,
  • ubezpieczenie KL 60000 EUR i NNW 15000 PLN
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

  ARUBA

  • przeloty na trasie: Lima – Aruba – Amsterdam,
  • transfery lotniskowe,
  • usługi polskojęzycznego pilota – przewodnika,
  • zakwaterowanie w hotelu 4*** w pokoju dwuosobowym,
  • ubezpieczenie KL 60000 EUR i NNW 15000 PLN,
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,

  Cena nie zawiera

  • obowiązkowej opłaty płatnej na miejscu pokrywającej część
   świadczeń – 300 USD
  • zwyczajowych napiwków
  • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego

  dodatkowych wycieczek fakultatywnych (np. lot nad liniami Nazca
  ok. 130 USD od osoby)

  ARUBA

  • zwyczajowych napiwków
  • ewentualnych podatków lotniczych
  • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego
  • dodatkowych wycieczek fakultatywnych

  Uwagi

  • kolejny wyjazd planowany na październik
  • planowane terminy na zapytanie – masz ochotę pojechać, podoba Ci się trasa, ale nie odpowiadają proponowane daty? Napisz do nas!
  • cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu

  Planowana trasa

  Pliki do pobrania:

  Zdjęcia

  Podoba Ci się?

  Może Ci się również spodobać: