close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  SUDAN

  — skarby ukryte pod piaskiem

  planowane terminy 23.11.2024 — 01.12.2024 12.01.2025 — 20.01.2025

  Chcesz jechać w innym terminie? Napisz do nas.

  Program wyjazdu

  – Dokąd podróżujemy

  Dzień 1 LOT DO SUDANU

  Zbiórka na lotnisku i wylot do Sudanu.

  Dzień 2 CHARTUM

  Lądujemy w Chartum – stolicy Sudanu. Miasto, położone u zbiegu wód Białego i Błękitnego Nilu, jest głównym ośrodkiem handlowym i politycznym w kraju. Transfer z lotniska do hotelu. Odpoczynek po podróży. W zależności od rozkładu lotów możliwy spacer po mieście.

  Dzień 3 STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE STARA DONGOLA I PUSTYNIA NUBIJSKA

  Wcześnie rano ruszamy do Starej Dongoli. Docieramy do stanowiska archeologicznego, gdzie zobaczymy kompleks królewski i pozostałości po świątyniach sakralnych. Przez wieki Dongola była stolicą jednego z największych chrześcijańskich krajów afrykańskich – starożytnego, potężnego królestwa Makurii. Miejsce to od ponad 50 lat badane jest przez ekspedycje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ruszamy dalej, przez Pustynię Nubijską, by późnym popołudniem dotrzeć do miasta Karima.

  (B/L/D)

  Dzień 4 KARIMA - ŚWIĘTA GÓRA JEBEL BARKAL I PIRAMIDY

  Ruszamy w głąb Pustyni Nubijskiej. Docieramy do majestatycznej, uważanej za świętą góry Jebel Barkal. Zwana “Olimpem Nubijczyków” góra z czerwonego piaskowca była niegdyś ważnym ośrodkiem religijnym, u jej podnóża znajduje się świątynia poświęcona faraonom i ich patronowi – Amonowi. Stanowisko archeologiczne Jebel Barkal znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do El Kurru, kompleksu grobowców składającego się z piramid, gdzie będziemy podziwiać m.in. kunszt wykonania zdobień przedstawiających wizerunki faraonów, bogów i hieroglify. Udamy się też do znajdującego się nieopodal skamieniałego lasu. Późnym popołudniem zwiedzimy nekropolię Nuri. Starożytne piramidy kryjące w sobie grobowce nubijskich królów. Nocleg w Karima.

  (B/L/D)

  Dzień 5 PUSTYNIA BAYUDA I PIRAMIDY W MEROE

  Dziś przemierzymy rejon Pustyni Bayuda. Pustynia leży pomiędzy Chartumem a tzw. wielkim zakolem Nilu. Wieki temu funkcjonowało tu Królestwo Kermy. Możliwe, że w trakcie przejazdu przez pustynię uda nam się spotkać grupy koczowników mieszkających w małych chatkach zbudowanych ze splecionych gałęzi. Koczownicy wraz ze swymi stadami wielbłądów, kóz i osłów osiedlają się w pobliżu studni. Promem przeprawimy się przez Nil. Czeka nas podróż przez rozległe pustkowia pośród charakterystycznych stożkowatych gór. O zachodzie słońca dotrzemy do królewskiej nekropolii Meroe usytuowanej pośród żółto-czerwonych wydm. Nocleg w namiotach na pustyni.

  (B/L/D)

  Dzień 6 KRÓLEWSKA NEKROPOLIA W MEROE

  Stanowisko archeologiczne w Meroe zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Rano udamy się na zwiedzanie królewskiej nekropolii Meroe będącej jedną z najważniejszych atrakcji Sudanu. Częściowo zniszczone, ostre kształty piramid bogato zdobionych płaskorzeźbami pozwolą nam zobrazować sobie dawną potęgę starożytnego królestwa Kusz. Odwiedzimy miejscową szkołę w Tarabil i zatrzymamy się na kawę w lokalnej wiosce. Po południu ruszymy wzdłuż Nilu, by odwiedzić ruiny królewskiego miasta. Czeka nas magiczny zachód słońca w otoczeniu piramid. Nocleg w namiotach na pustyni.

  (B/L/D)

  Dzień 7 ŚWIĄTYNIE SUDANU - MUSSAWARAT I NAQA

  Ruszamy na południe. Docieramy do położonego w otoczonej górami dolinie Mussawarat. Zachowały się tu ruiny kuszyckiego miasta wraz z wielkim kompleksem świątynnym. Następnie przejazd do Naqa gdzie zobaczymy m.in. świątynię poświęconą Apedemakowi (najważniejszemu bóstwu meroickiemu) z płaskorzeźbami przedstawiającymi boga z głową lwa, łączącą style egipski, rzymski i grecki konstrukcję zwaną ‘kioskiem’ oraz świątynię poświęconą Amonowi. Ruszamy w drogę powrotną do Chartumu. Nocleg.

  (B/L)

  Dzień 8 ZWIEDZANIE CHARTUM

  Po śniadaniu odwiedzimy Muzeum Narodowe, w którym znajdują się m.in. uratowane przed zalaniem wodami Jeziora Nasera i przeniesione w całości antyczne świątynie. Zobaczymy też Pałac Prezydencki i przekroczymy miejsce gdzie łączy się ze sobą Biały i Niebieski Nil. Zwiedzimy Omdurman – dawną stolicę Sudanu. Zobaczymy Dom Kalifa Abdullahiego (obecnie muzeum historii mahdyzmu) i Grobowiec Mahdiego. Na jednym z największych amerykańskich targów będziemy mogli kupić niepowtarzalne pamiątki. O zachodzie słońca będziemy uczestniczyć w ceremoniI, podczas której zobaczymy pogrążonych w mistycznym tanecznym transie derwiszy. Nocny transfer na lotnisko. Wylot do Polski

  (B/L)

  Dzień 9 LĄDOWANIE W POLSCE

  Przylot do Polski.

  Cena zawiera

  • przeloty na trasie Warszawa – Chartum, Chartum – Warszawa, 
  • transfery lotniskowe,
  • opłatę wjazdową do Sudanu,
  • wyżywienie zgodne z programem (B-śniadanie, L-lunch lub snack, D-kolacja); pozostałe posiłki aranżowane przez pilota,
  • zakwaterowanie w hotelach 3*** w pokojach dwuosobowych (w Chatrum i Karima) oraz w namiotach,
  • przejazdy prywatnym transportem z kierowcą, paliwo, opłaty drogowe i promowe,
  • opiekę polskiego pilota – przewodnika,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • wycieczki i atrakcje zgodne z programem,
  • ubezpieczenie KL 100 000 EUR i NNW 15 000 PLN, 
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,

  Cena nie zawiera

  • obowiązkowej opłaty płatnej na miejscu obejmującej część świadczeń – 500 EUR,
  • wizy do Sudanu oraz kosztów jej uzyskania, 
  • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego, 
  • zwyczajowych napiwków,

  Uwagi

  • możliwość przedłużenia wyjazdu o zwiedzanie: Sudanu Południowego, Etiopii bądź wypoczynek plażowy w jednym z państw regionu Zatoki Perskiej,
  • kolejność zwiedzania uzależniona jest od rozkładu lotów i może ulec zmianie,
  • możliwość podniesienie standardu hoteli w Chartum oraz Karima (dopłata ok. 280 EUR),
  • inne terminy na zapytanie,
  • cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu,

  Planowana trasa

  Pliki do pobrania:

  Zdjęcia

  Zainteresowany?

  Może Ci się również spodobać: