close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


    zamknijclose

    Znajdź swój wymarzony wyjazd

    arrow_upward

    TADŻYKISTAN I KIRGISTAN

    — poza szlakiem

    planowana data 03.08.2025 — 16.08.2025
    planowane terminy 08.09.2025 — 21.09.2025

    Chcesz jechać w innym terminie? Napisz do nas.

    Program wyjazdu

    – Planowane na teraz

    Dzień 1 WYLOT Z POLSKI

    Wylot z Polski do Tadżykistanu. 

    Dzień 2 GÓRY PAMIR I KALAICHUM

    Przylot do Duszanbe, stolicy kraju, której nazwa w języku tadżyckim oznacza “poniedziałek”. Transfer do hotelu, nocleg. Wyruszamy na wschód w kierunku Gór Pamir i Kalaikum. Region usiany zapierającymi dech w piersiach widokami, nazywany jest “dachem świata”. Znajduje się na styku najwyższych pasm górskich: Himalajów, HinduKuszu i Tienszanu, a ich szczyty przekraczają 7000 m. n.p.m. Będziemy mijać wioski, których społeczności są bardzo konserwatywne. Miniemy leżącą na wysokości 2200 m n.p.m. przełęcz Shurabod i wczesnym wieczorem dotrzemy do Kalaichum. Zakwaterowanie u lokalnych gospodarzy. (B/L/D)

    Dzień 3 DOLINA BARTANG, JIZEV

    Wyjazd do Doliny Bartang. Po drodze podziwianie surowego piękna krajobrazu. Po południu dwugodzinny marsz do wioski Jizev, gdzie spotkamy się z lokalną ludnością i zostaniemy na nocleg. (B/L/D)

    Dzień 4 SKALNE TWIERDZE I KĄPIELE W GORĄCYCH ŹRÓDŁACH

    Kontynuacja podróży przez Inkaszim do Yamg. Po drodze postój i odpoczynek przy gorących źródłach Garm Chaszma. Następnie przejazd do doliny rzeki Wakhan, gdzie w XIX wieku zakończyły się walki pomiędzy imperium rosyjskim i brytyjskim – i utworzono na tym terenie słynny “korytarz wakhański”. Dalsza droga wśród malowniczych gór Pamiru z widokami na HinduKusz. Przystanek na lunch w formie pikniku. Zobaczymy pozostałości datowanej na III wiek p.n.e., zbudowanej na trzystometrowej, naturalnej skalnej platformie – twierdzy Czacza. Dalej znajduje się ciekawy grobowiec Szahi Mardan Hazrati Ali, twierdza Zoroastrian oraz mineralne, krystalicznie czyste i bardzo słone gorące źródła Bibi Fatima (nazwa pochodzi od imienia siostry proroka Mahometa). Zakwaterowanie i nocleg u lokalnych gospodarzy. (B/L/D)

    Dzień 5 NIEZWYKŁE KRAJOBRAZY PRZEŁĘCZY CHARGUSZ

    Wczesnym rankiem odwiedzimy zrekonstruowany dom sufickiego mistyka Mubaraka Kadama. W pobliżu jego domu znajduje się kamienny filar z dziurą, służący dawniej za zegar słoneczny. Wyjazd “autostradą pamirską”, wśród niezwykłych, skalistych krajobrazów. Po drodze postój przy buddyjskim kompleksie z IV wieku n.e. Dalsza podróż przez przełęcz Chargusz (4300 m n.p.m.), miniemy jezioro Yaszikul, wioskę Bulunkul. Przyjazd do Alichur. Odpoczynek po podróży. (B/L/D)

    Dzień 6 MALOWIDŁA W JASKINI SZACHTY

    Z Alichur kontynuujemy podróż wśród księżycowych krajobrazów do letniego obozowiska pasterzy Kengsziber, koczujących w jurtach. Postój przy jeziorze Akbalik i w wiosce Baszgumbez, gdzie zobaczymy stary grobowiec Chinas. W tej okolicy natrafić też można na kamienie szlachetne: rubiny i szmaragdy, które są czasem wykorzystywane w wyrobach lokalnego rękodzieła. Kolejny przystanek przy gorących źródłach Gartygumbez, lunch. Później zwiedzimy malowidła naskalne w jaskini Szachty, będące jednymi z najcenniejszych odkryć archeologicznych w Tadżykistanie. Szacuje się, że powstały nawet 8000 lat p.n.e. Przyjazd do Murghab. Zakwaterowanie u lokalnych gospodarzy. (B/L/D)

    Dzień 7 ŻYCIE NOMADÓW

    Dziś doświadczymy życia kirgijskich nomadów. Przejazd przez leżącą na wysokości 4300 m. n.p.m. przełęcz Boirluluk do słonowodnego jeziora Rang-Kul, otoczonego surową, pustynną scenerią. Wizyta w wiosce pasterzy, skosztowanie lokalnych potraw. Podpatrywanie ich codzienności. (B/L/D)

    Dzień 8 NAD JEZIOREM KARA-KUL

    Przejazd przełęczą Akbaital (4655 m n.p.m.) nad słonowodne Jezioro Kara-Kul, największe w tym kraju. Jezioro położone jest na wysokości 3914 m n.p.m., w zagłębieniu zidentyfikowanym jako krater uderzeniowy o średnicy 52 km. Znad jego brzegów w pogodny dzień widoczny jest jeden z wyższych szczytów Pamiru, Szczyt Lenina. Nocleg u lokalnej rodziny. (B/L/D) 

    Dzień 9 BAZA ACHIK TASZ

    Podróż wśród ośnieżonych szczytów przełęczą Kyzylart (4280 m n.p.m.), która tworzy granicę między Tadżykistanem, a Kirgistanem. Po przekroczeniu przełęczy formalności paszportowe. Kontynuacja podróży przez oszałamiające górskie krajobrazy wzdłuż rzeki Kyzul suu do doliny Alai. Przyjazd do bazy wysokogórskiej Achik Tasz. Pole namiotowe znajduje się na wysokości 3600 m n.p.m. Położone jest nad górską rzeką, na malowniczej polanie usianej kwiatami. Zapewnia wspaniałe widoki na masyw Szczytu Lenina i jego północne zbocza. Dookoła rozproszonych jest wiele jezior morenowych. Latem woda w nich nagrzewa się pod wpływem słońca, umożliwiając przyjemne kąpiele. Nocleg w namiotach. (B/L/D)

    Dzień 10 OSZ

    Wyjazd w kierunku Osz przez przełęcz Taldyk (3554 m n.p.m.). Legendy podają różnych założycieli liczącego ok. 2500 lat miasta, wśród nich jest Aleksander Wielki oraz król Salomon. Leżące na skraju Kotliny Fergańskiej Osz jest domem nie tylko dla Uzbeków i Kirgizów, ale także dla Romów, Rosjan i Niemców. Spacer po mieście i czas na tradycyjną zieloną herbatę. Wejście na skałę, znaną jako Tron Salomona, która jest ważnym miejscem pielgrzymek muzułmanów. Zwiedzenie mieszczącego się na skale muzeum.  Nocleg w hotelu. (B/L/D)

    Dzień 11 BISZKEK - ZWIEDZANIE STOLICY

    Od rana wizyta na lokalnym targu, jednym z największych i najbardziej kolorowych w Azji Środkowej. Co ciekawe bazar znajduje się w tym miejscu nieprzerwanie od dwóch tysięcy lat, od czasów, gdy Osz przecinały karawany legendarnego Jedwabnego Szlaku. Czas na lunch, a po nim transfer na lotnisko. Wylot do Biszkek. Po przylocie zwiedzanie stolicy Kirgistanu. Spacer po głównym placu Ala-To, Oak Park, pomnik Manas, Filharmonia i budynek Parlamentu. Następnie przejazd do hotelu. Nocleg. (B/L/D)

    Dzień 12 BUDOWA JURTY W WIOSCE KYZUL-TUU

    Po śniadaniu wizyta na bazarze, bardzo popularnym wśród miejscowej ludności – można tu kupić niemal wszystko. Jest to tzw. supermarket kirgiski. Czas na lunch. Następnie przejazd wzdłuż południowego brzegu jeziora Issyk-Kul. Po drodze wizyta w XI wiecznym minarecie Burana Tower i skansenie Balbals (kamienni wojownicy). Następnie odwiedziny w wiosce Kyzul-Tuu. Lokalny mistrz zademonstruje nam jak wykonuje się jurty. Czas na obiad, a następnie kontynuacja podróży do Tamga. Po przyjeździe zakwaterowanie w jurtach, odpoczynek. (B/L/D)

    Dzień 13 NAD JEZIOREM ISSYK-KUL, BAJKOWY KANION SZAZKA

    Od rana czas wolny w Tamga. Odpoczynek nad brzegiem jeziora Issyk-Kul, możliwość pływania, podglądania życia lokalnej społeczności. Po lunchu przejazd do Biszkeku. Po drodze wizyta w Kanionie Szazka (po rosyjsku oznacza “bajkę”) – jednym z najbardziej zachwycających miejsc w Kirgistanie. Kanion wypełniony jest fantastycznymi formacjami z czerwonego piaskowca, który przez tysiąclecia erozji przybrał ciekawe formy, podobne do zwierząt, budynków, postaci. Opcjonalnie wizyta w wiosce Bokonbaevo i udział w polowaniu z orłem. Po przyjeździe do Biszkeku zakwaterowanie w hotelu. Dla chętnych wieczorne wyjście na pokaz folklorystyczny. (B/L/D)

    Dzień 14 POWRÓT DO POLSKI

    Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Europy. Przylot do Polski, zakończenie wyprawy.

    Cena zawiera:

    • przeloty na trasie Polska – Duszanbe, Biszkek – Polska,
    • lot wewnętrzny Osz – Biszkek,
    • transfery lotniskowe,
    • transport samochodami 4×4 w Tadżykistanie i mini vanem Kirgistanie,
    • zakwaterowanie w Tadżykistanie: 3*** hotel w Duszanbe, reszta noclegów u lokalnych gospodarzy, jeden nocleg w namiotach,
    • zakwaterowanie w Kirgistanie: 3*** hotel w Osz i Biszkeku, 4 os. jurta w Tamga, wspólne toalety i prysznice w budynku na zewnątrz,
    • wyżywienie zgodne z programem (B-śniadanie, L-lunch, D-kolacja),
    • opłaty za bilety wstępu do atrakcji wyszczególnionych w programie,
    • butelkowaną wodę mineralną w czasie przejazdów,
    • opiekę polskiego pilota,
    • usługi lokalnych przewodników,
    • ubezpieczenie KL 60 000 EUR i NNW 15 000 PLN, 
    • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego.

    Cena nie zawiera:

    • obowiązkowej opłaty płatnej na miejscu, obejmującej część świadczeń w wysokości: 500 USD
    • wizy: 50 USD
    • dopłaty do pokoju jednoosobowego w hotelach w Kirgistanie: 125 USD,
    • zwyczajowych napiwków dla lokalnych kierowców, przewodników, bagażowych,
    • napojów,
    • wycieczek fakultatywnych ujętych w programie.

    Uwagi

    • inne terminy na zapytanie
    • cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu

    Planowana trasa:

    Pliki do pobrania:

    Zdjęcia

    Marzysz o przygodzie?

    Może Ci się również spodobać: