close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  KURDYSTAN IRACKI

  — historia, zabytki, reżim Saddama Husajna

  planowane terminy 22.09.2024 — 29.09.2024 28.04.2025 — 05.05.2025

  Chcesz jechać w innym terminie? Masz jakieś pytania? Napisz do nas.

  Program wyjazdu

  – Dokąd podróżujemy

  Dzień 1 WYLOT DO IRAKU

  Wylot z Warszawy przez jedno z lotnisk tranzytowych do Iraku.

  Dzień 2 PRZYLOT DO ERBIL, LALISH, KHANIS, ALKUSZ, MONASTYR MAR MATTAI

  Przylot do stolicy regionu, Erbil. Odpoczynek po podróży. Wyjazd do Lalish – świętego miejsca Jazydów. Jazydzi, to tajemnicza mniejszość religijna zamieszkująca północną Mezopotamię. Jej tradycja sięga 2500 lat. Następnie przejazd do akweduktów w Khanis, które jak głosi legenda podlewały wiszące ogrody Babilonu, położone na równinie Niniwy. Dalej udamy się do Alkusz, w którym znajduje się grobowiec proroka Nahuma. Miejscowość ta znana jest ze starożytnej i istniejącej do dziś wspólnoty wiernych Kościoła chaldejskiego. Odwiedzimy klasztor Mar Mattai, jeden z najstarszych chrzescijańskich manastyrów. Ze wzgórza, w które jest wkomponowany roztacza się widok na całą okolicę. Przejazd na nocleg do Dohuk.

  Dzień 3 DOHUK, AMEDI, JASKINIA INISHKE, PAŁAC SADDAMA

  Rano, po śniadaniu odwiedzimy bazar, tamy i Zoroastryjską świątynię ognia w Dohuk. Następnie, podziwiając górskie widoki przejedziemy do Amedi, uroczego miasteczka położonego na płaskowyżu na wysokości 2000 m.n.p.m. Historia miasta sięga XXV wieku p.n.e., kiedy to rozkwitała w nim kultura asyryjska. Do dziś zachowały się tu niezidentyfikowane obwałowania i mury. Później zajrzymy do jaskini Inishke i odwiedzimy ruiny jednej z rezydencji Saddama w górach Gara. Nocleg w Amedi.

  Dzień 4 GALI SHERAN, BARZAN, JASKINIE SHANIDER I BESTOON, SORAN

  Tego dnia czeka nas krótka wędrówka wąwozem górskiej rzeki Gali Sheran. Następnie przejeżdżając przez lokalne wioski udamy się do miasta Soran. Miniemy miejscowość Barzan, gdzie urodzili się Ahmed Barzani – założyciel rodu Barzanich oraz kurdyjski przywódca – Mustafa Barzani. Zajrzymy do słynnej jaskini Shanider, w której odnaleziono szczątki neandertalczyków. Odwiedzimy również inną znaną jaskinię – Bestoon. Nocleg w Soran.

  Dzień 5 RAWANDUZ, WODOSPAD GALI ALI, ZWIEDZANIE ERBIL

  Rano przejedziemy przez zachwycający krajobrazami region Gali Ali. Ukażą nam się kaniony i wodospady, góry i doliny. Obszar ten jest popularnym celem turystów, lokalnych i zagranicznych. Następnie powrót do Erbilu, gdzie zobaczymy najstarszą stale zamieszkałą osadę na świecie – wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa – Cytadelę w Erbil. Słynny bazar ukazuje historię Mezopotamii – zapachy przypraw, kolorowe dywany, kuszące herbaciarnie i smakowity kebab. Odwiedzimy kilka sklepów z bronią i poprzymierzamy tradycyjne kurdyjskie ubrania. Zwiedzimy także najpiękniejszy meczet w Kurdystanie. Pospacerujemy po parkach i ulicy Iskan, przyglądając się lokalnym mieszkańcom w ich codziennych zajęciach. Nocleg w Erbil.

  Dzień 6 JEZIORO DOKAN, KOYA, SULAIMANIYA - CZERWONE WIĘZIENIE, GÓRY GOYJE

  Po śniadaniu wyjazd z Erbil do miasta Sulaimaniya. Po drodze będziemy podziwiać wspaniałe krajobrazy. Postój w mieście Koya. Następnie przejedziemy nad Jezioro Dokan, które jest wakacyjną destynacją wielu mieszkańców. Podejrzymy jak Irakijczycy spędzają czas wolny, na piknikach czy też pływając łódkami po jeziorze. Po południu zwiedzimy Amna Suraka – “czerwone więzienie”, jeden z przerażających “domów horroru” Saddama Husseina. Będzie to z pewnością mocny akcent naszej wyprawy, pokazujący okrucieństwo reżimu i wojny. W muzeum zgromadzone są sprzęty batalistyczne, pojazdy wojenne, zobaczymy cele, w których przetrzymywani byli więźniowie. Dla wyciszenia emocji napijemy się herbaty na bazarze, pospacerujemy po parku i zobaczymy jak obecnie wygląda życie lokalnej społeczności. Góry Goyje będą idealnym miejscem do zobaczenia pejzażu Sulaimaniya o zachodzie słońca. Nocleg w Sulaimaniya.

  Dzień 7 HALABDŻA, WODOSPADY AHMED AWA, HAWRAMAN, ERBIL

  Po śniadaniu około godzinny przejazd do miasta Halabdża. W miejscu tym, za rządów Saddama, dokonano mordu na ludności cywilnej. Nasza wizyta w irackim Kurdystanie nie byłaby kompletna bez odwiedzenia tego miasta. Następnie przejazd do Ahmed Awa, słynącego z naturalnych źródeł i wodospadów. Pojedziemy w górski rejon Hawraman – tuż przy granicy z Iranem. Wieczorem powrót do stolicy. Nocleg w Erbil.

  Dzień 8 WYLOT DO POLSKI

  Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy przez jeden port przesiadkowy.

  Cena zawiera

  • przelot na trasie Warszawa – Erbil – Warszawa
  • zakwaterowanie w hotelach, pokoje dwuosobowe
  • transport lokalny vanem / mini-busem
  • transfery lotniskowe
  • wyżywienie: śniadania, lunche i kolacje
  • opiekę polskojęzycznego pilota
  • opiekę angielskojęzycznego przewodnika lokalnego
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • ubezpieczenie KL 60 000 EUR i NNW 15 000 PLN
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

  Cena nie zawiera

  • ewentualnych opłat lotniskowych
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego
  • napiwków

  Uwagi

  • inne terminy na zapytanie
  • cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu

  Planowana trasa

  Pliki do pobrania:

  Zdjęcia

  Chcesz z nami zobaczyć Kurdystan?

  Może Ci się również spodobać: