close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  Etiopia północ + południe

  — historyczna północ i plemiona południa

  TERMINY NA ZAPYTANIE.

  Program wyjazdu

  — Dokąd podróżujemy

  DZIEŃ 1 WYLOT Z POLSKI DO ETIOPII

  Wylot z Polski przez jeden z portów tranzytowych. Transfer do hotelu w Addis Ababa na nocleg.

  DZIEŃ 2 BAHIR DAR, WODOSPADY BŁĘKITNEGO NILU

  Rano wylot do Bahir Dar. To małe miasteczko leży nad brzegiem największego jeziora w Etiopii. Nad Jeziorem Tana rybacy do dziś używają ręcznie robionych łodzi z papirusa. Niespełna godzinny przejazd do źródeł Błękitnego Nilu, gdzie będziemy mogli także podziwiać jego spektakularny wodospad Tis Issat. Po południu wizyta na lokalnym targu, a później wieczorna panorama miasta i Nilu z okolicznych wzgórz. Powrót do hotelu na nocleg. (B/D)

  DZIEŃ 3 ZWIEDZANIE GONDAR

  Kontynuujemy przejazd na północ w stronę Gondar – XVI wiecznej stolicy Cesarstwa Etiopii. Ze względu na pozostałości pałaców cesarskich miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest też nazywane Camelotem Afryki, gdyż w całej Afryce nie znajdziemy tylu wspaniałych zamkowych budowli i kościołów. Zwiedzanie pałacu cesarza Fasiledesa oraz Katedry Trójcy ze słynnymi malowidłami i obrazami oraz Pałac Ras Gimb. Nocleg w Gondar. (B/D)

  DZIEŃ 4 LOT DO AKSUM - ARKA PRZYMIERZA, PAŁAC MAKEDY KRÓLOWEJ SABY, OBELISKI

  Rano transfer na lotnisko i przelot do Aksum. Zwiedzanie Aksum – świętego miasta dla kościoła etiopskiego. Założone ok. V wieku p.n.e. było stolicą królestwa Aksum – pierwszego państwa etiopskiego, a także miejscem koronacji cesarzy Etiopii. Wizyta w kościele Matki Bożej z Syjonu, w którym według tradycji kościoła etiopskiego spoczywa Arka Przymierza. Wedle przekazów przywiózł ją tu z Izraela pierwszy król Etiopii Menelik I (zgodnie z legendą syn króla Salomona i Makedy – królowej Saby). Dostępu do niej strzeże dożywotnio jeden mnich. Zwiedzanie muzeum, ruin zamku króla Kaleba i pałacu królowej Saby. Podziwianie megalitycznego obelisku o wadze ponad 100 ton. Nocleg w Aksum. (B/D)

  DZIEŃ 5 WYLOT DO LALIBELI, ZWIEDZANIE PODZIEMNYCH KOŚCIOŁÓW

  Śniadanie i wylot do Lalibeli – świętego miejsca etiopskiego kościoła ortodoksyjnego, celu licznych pielgrzymek chrześcijan. Jest to jedno z bardziej tajemniczych i ciekawych historycznie miejsc na świecie. Znajduje się tu jedenaście wykutych w litej skale monumentalnych kościołów, pochodzących z XII wieku i wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedna z legend utrzymuje, że przynajmniej jeden z kościołów został zbudowany z pomocą aniołów w jeden dzień. Zwiedzanie kościołów Bet Medhane Alem, Bet Maryam, Bet Meskel, Bet Danaghel i Bet Mikael. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg. (B/D)

  DZIEŃ 6 LALIBELA

  Rano wycieczka za miasto do jednego z kościołów wokół wioski Bilbilla – Monastyru Yemrehanna. Monastyr został zbudowany z drewna i granitu przy wejściu do dużej jaskini. Powrót do Lalibela i czas na lunch. Po południu zwiedzanie, in the afternoon, visit the zespół kościołów Bet Gabriel – Rufael, Bet Merkorios, Bet Amanual i Bet Abba Libanos oraz najsłynniejszy z nich – Bet Giyorgis, powstały w hołdzie świętego patrona Etiopii – św. Jerzego. Nocleg w Lalibela. (B/D)

  DZIEŃ 7 MONASTYR NA’AKUTO LA’B

  Zwiedzanie pobliskiego Monastyru Na’akuto La’ab, zbudowanego na klifie. Przejazd do Adis Ababa przez Butajira. Nocleg. (B/D)

  DZIEŃ 8 TIYA I MELKA KUNTURE

  Po drodze zatrzymujemy się na zwiedzanie stanowiska archeologicznego Tiya, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Adadi Maryam – wykutego w skale kościoła oraz stanowiska archeologicznego Melka Kunture. Przejazd do Awassa na nocleg. (B/D)

  DZIEŃ 9 AWASSA I DOMY PRZYPOMINAJĄCE ULE W DORZE

  Po śniadaniu przejazd do Awassy. Po drodze będziemy mijać małe wioski co da nam możliwość podglądania ich mieszkańców przy codziennych czynnościach. Wizyta na lokalnym targu rybnym na brzegu jeziora Awassa. Kontynuujemy drogę do Dorze, wioski położonej w górach. Dorze słynie z z ręcznie tkanej bawełny oraz domów, kształtem przypominających gigantyczne ule. Podczas wizyty w wiosce poznamy tradycyjny styl życia mieszkańców. Wizyta na lokalnym targu. Nocleg w jednym z lokalnych domostw lub w Arba Minch. (B/D)

  DZIEŃ 10 WYCIECZKA ŁODZIĄ PO JEZIORZE CHAMO I WIZYTA U HAMERÓW

  Od rana wycieczką łodzią po jeziorze Chamo i podglądanie z aparatem hipopotamów, krokodyli i różnorodnych ptaków. Następnie przejazd przez wioskę plemienia Tsemai do Turmi. Eksploracja terenów zamieszkałych przez plemię czerwonowłosych Hamerów. Dowiemy się o wielu zwyczajach, jak na przykład: inicjacja chłopców czy ceremonii skoków przez byki. Wieczorem pokaz tradycyjnych tańców plemienia Hamerów. Nocleg w Turmi.  (B/D)

  DZIEŃ 11 OMORATE I REJS ŁODZIĄ PO RZECE OMO

  Przejazd do Omorate, gdzie spotkamy się z plemieniem Dasanech, żyjącym nad brzegiem rzeki Omo. Wstąpimy na lokalny targ. Przeprawimy się tradycyjnie wykonaną drewnianą łodzią na zachodni brzeg rzeki, gdzie mieszka większość plemienia. Powrót do Turmi. Nocleg.  (B/D)

  DZIEŃ 12 WIOSKI KEY AFAR I DIMEKA, TRASA DO JINKA

  Po śniadaniu przejazd do Jinka. Po drodze mijamy wioskę Key Afar i Dimeka, słynącą z najbardziej kolorowego targu, odwiedzanego przez plemiona Hamerów, Benna i Karo. Po dotarciu do Jinka, zakwaterowanie w hotelu czas na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Jinka. (B/D)

  DZIEŃ 13 PARK NARODOWY MAGO, WIZYTA U MURSI

  Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Mago. Odwiedziny plemienia Mursi, znanego z zakładania w rozcięte wargi glinianych krążków wkraczającym w dorosłe życie kobietom. Spróbujemy zrozumieć przyczyny tego rytuału. Powrót do Jinka, w której wstąpimy na lokalny targ, przejdziemy się po wiosce i zajrzymy do muzeum South Omo Museum & Research z bogatymi zbiorami dotyczącymi lokalnych plemion. Alternatywnie krótki trekking do wioski Ari, położonej w górach. Nocleg w Jinka. (B/D)

  Dzień 14 WIZYTA U KONSO I NA TARGU Z FIGURKAMI KONSO

  Rano przejazd do wioski plemienia Konso. Ludność ta uprawia ziemię czym różni się od innych pasterskich plemion południowej Etiopii. Wizyta na lokalnym targu, słynącym z drewnianych figurek znanych jako “wakas”, produkowanych ku chwale poległych bohaterów. Dotarcie do Arba Minch. Nocleg. (B/D)

  DZIEŃ 15 WYLOT DO POLSKI

  Wczesnym rankiem wyjazd z Arba Minch na lotnisko w Addis Ababa. Wylot przez międzynarodowe porty tranzytowe do Polski.  (B)

  DZIEŃ 16 PRZYLOT DO POLSKI

  Przylot do Polski w godzinach przedpołudniowych. Zakończenie wyprawy.

  Cena zawiera

  • przeloty na trasie Warszawa – Addis Ababa, Addis Ababa – Warszawa
  • przeloty wewnętrzne na trasie Addis Ababa – Bahir Dar, Gondar – Aksum, Aksum – Lalibela
  • transfery lotniskowe,
  • wyżywienie zgodne z programem (B-śniadanie, L-lunch lub snack, D-kolacja); pozostałe posiłki aranżowane przez pilota,
  • zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych,
  • przejazdy autokarem / minibusem,
  • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
  • rejs łodzią
  • opiekę polskiego pilota – przewodnika,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie KL 60 000 EUR i NNW 15000 PLN
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

  Cena nie zawiera

  • zwyczajowych napiwków
  • opłaty za wizę w wysokości ok. 52 USD/os (płatność po przylocie na lotnisku)
  • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego

  Uwagi

  • sugerowana ochrona przeciwmalaryczna

  Planowana trasa

  Zdjęcia

  Chcesz z nami jechać?

  Może Ci się również spodobać