close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  IRAK

  — serce starożytnej Mezopotamii

  planowane terminy 29.09.2024 — 07.10.2024 29.12.2023 — 06.01.2024

  Chcesz jechać w innym terminie? Masz jakieś pytania? Napisz do nas.

  Program wyjazdu

  – Dokąd podróżujemy

  Dzień 1 WYLOT DO IRAKU

  Wylot z Warszawy przez jedno z lotnisk tranzytowych do Iraku.

  Dzień 2 LĄDOWANIE W MIEŚCIE BASRA I ZWIEDZANIE

  Nad ranem lądowanie w mieście Basra. Odpoczynek/nocleg po podróży. Po śniadaniu zaczynamy zwiedzanie miasta Basra, które jest drugim co wielkości miastem w Iraku, położonym nieopodal Zatoki Perskiej. Pierwszym punktem programu będzie Muzeum Archeologiczne, które mieści się w dawnym pałacu Saddama Husajna. Zbiory w muzeum przedstawiają m.in. okresy starożytnej cywilizacji Mezopotamii. Następnie zwiedzamy stare miasto i jego skarby takie jak domy Shanasheel, z drewnianym wykuszem, które niegdyś należały do arystokracji. Następnie udamy się do Muzeum Hassona, małego i prywatnego muzeum, gdzie poznamy nieco irackiej kultury. Opcjonalnie możemy również odwiedzić meczet Imam Ali. Wieczorem czeka nas nocna wycieczka po mieście. Zobaczymy Basrę spacerując promenadą. Nocleg w mieście.

  Dzień 3 DRZEWO POZNANIA I CHABAYESH MARSHLANDS

  Po śniadaniu przejazd do miasta Qurna, gdzie będziemy mogli zobaczyć martwe drzewo, otoczone betonowym placem. To drzewo według miejscowej legendy jest Drzewem Poznania Dobra i Zła, z którego biblijna Ewa zjadła zakazane jabłko w Ogrodzie Eden. Qurna jest również miejscem w którym spotykają się dwie potężne rzeki Tygrys i Eufrat i łączą na kilka kilometrów, zanim wpadną do Zatoki Perskiej. Następnie zobaczymy Chabayesh Marshlands, rozległy obszar wodny, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w mieście.

  Dzień 4 STAROŻYTNE MIASTO UR I URUK, ŚWIĘTE MIASTO NAJAF

  Po śniadaniu przejazd do miasta Ur – starożytnego miasta, które powstało około 5 tysięcy lat p.n.e.. To tutaj narodziło się pismo i powstała centralna władza państwowa. Niegdyś Ur stanowiło ważny port morski i przyciągało kupców z różnych stron świata. Na miejscu zobaczymy ziggurat, który jest bardzo charakterystycznym elementem architektury starożytnego Bliskiego Wschodu. Ziggurat to wieża sakralna w kształcie piramidy, która dziś jest czynnym stanowiskiem archeologicznym. Następnie odwiedzimy Uruk, które dzisiaj funkcjonuje jako Warka – również stanowisko archeologiczne. Następnie przejazd do Najaf – świętego miasta. Na miejscu odwiedzimy meczet Alego, który jest ośrodkiem kultu religijnego zaraz po Mekkce i Medynie. Nocleg w Najaf.

  Dzień 5 CMENTARZ WADI AL SALAM I WYJĄTKOWE ZABYTKI KARBALI

  Po śniadaniu zwiedzanie zaczniemy od największego islamskiego cmentarza na świecie Wadi Al Salam inaczej Dolina Pokoju. Cmentarz funkcjonuje od ponad 1400 lat i został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie zobaczymy potężną twierdzę Al-Ukhaider. Przejazd do Karbali. Samo miejsce było ważnym  przystankiem na regionalnych szlakach handlowych. Następnie udamy się do Sanktuarium Immama Husajna, gdzie będziemy mogli poczuć wyjątkową duchową atmosferę tego miejsca oraz doświadczyć jego piękna. Nocleg w mieście Karbala.

  Dzień 6 STAROŻYTNE MIASTO BABILON I STOLICA KRAJU - BAGDAD NOCĄ

  Po porannym posiłku przejazd do Babilonu, które niegdyś było jednym z najważniejszych miast starożytnej Mezopotamii. Miasto stanowiło centrum nauki, kultury i sztuki oraz budziło powszechny zachwyt wśród jego mieszkańców i przybyszów z zewnątrz. Na miejscu zobaczymy pałac nieżyjącego już dyktatora Iraku Saddama Husajna. Obiekt położony na wzgórzu, otoczony ogrodami i terenem zielonym przyciąga dzisiaj uwagę turystów. Następnie przejazd do Bagdadu. Nocna wycieczka po stolicy kraju. Nocleg w Bagdadzie.

  Dzień 7 ODKRYWANIE BAGDADU

  W dniu dzisiejszym odkryjemy Bagdad. Zaczniemy od zwiedzania Muzeum Archeologicznego, które zawiera kolekcję eksponatów jeszcze z czasów sumeryjskich i babilońskich. Kolejnym punktem programu będzie stara dzielnica Bagdadu, przewodnik zabierze nas do najważniejszych miejsc w starej części stolicy. Odwiedzimy również Qushla – miejsce dziedzictwa kulturowego, koszar wojskowy z czasów osmańskich, które stało się centrum sztuki dla Irakijczyków i dziś mogą cieszyć się muzyką, poezją i sztuką. Następnie zobaczymy imponujący pomnik Al-Shaheed, który upamiętnia wojnę iracko-irańską. Nocleg w Bagdadzie.

  Opcjonalnie: wycieczką nocą po Bagdadzie.

  Dzień 8 SAMARRA I JEJ ZABYTKI

  Po śniadaniu przejazd do Samarra, miejscowości położonej nad rzeką Tygrys. Na miejscu zobaczymy meczet Al Askari – jeden z najważniejszych meczetów szyickich na świecie. W meczecie znajdują się groby szyickich imamów. Następnie odwiedzimy kolejny zabytek – Spiralny Meczet (Al-Malawija), który jest jednym z największych meczetów w centralnym Iraku. W całości został wykonany z wypalanej gliny około 860 r. Wycieczkę zwieńczy zabytkowy Pałac Caliph, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W przeszłości pałac służył jako oficjalna siedziba rządu. Powrót do Bagdadu. Ostatnie chwile w Iraku, czas wolny na zakupy. Następnie wieczorny transfer na lotnisko.

  Dzień 9 POWRÓT DO POLSKI

  Nocny lot do Polski z przesiadką i lądowanie nad ranem w Warszawie.

  Cena zawiera

  • bilet lotniczy na trasie Polska – Irak – Polska,
  • transfery lotniskowe,
  • zakwaterowanie w hotelach 4**** i 5***** ze śniadaniami, w pokojach dwuosobowych,
  • usługi i opiekę polskojęzycznego przewodnika,
  • usługi anglojęzycznych przewodników na miejscu,
  • przejazdy na całej trasie minibusem/autobusem,
  • opłaty za wstęp do atrakcji wymienionych w programie,
  • ubezpieczenie KL 60 000 EUR i NNW 15000 PLN, 
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego.

  Cena nie zawiera

  • wizy dostępnej po przylocie na lotnisko w kwocie ok. 75 USD,
  • pozostałego wyżywienia,
  • zwyczajowych napiwków dla lokalnych kierowców, przewodników, bagażowych.

  Uwagi

  • inne terminy na zapytanie

  Planowana trasa

  Pliki do pobrania:

  Zdjęcia

  Chcesz z nami zobaczyć Kurdystan?

  Może Ci się również spodobać: