close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  Iran

  — kolorowe bazary i bajkowe zabytki 10 DNI

  planowane terminy 03.06.2023 — 12.06.2023 21.04.2024 — 31.05.2024 11.11.2023 — 20.11.2023

  Chcesz jechać w innym terminie? Napisz do nas.

  Program wyjazdu

  – Dokąd podróżujemy

  Dzień 1 WYLOT Z POLSKI DO TEHERANU

  Przelot z Polski do Teheranu z przesiadką na jednym z portów tranzytowych. Wieczorny przylot do Teheranu, transfer i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg. 

  Dzień 2 TEHERAN

  Po śniadaniu zaczynamy poranną wycieczkę po Teheranie. Aby uniknąć dużego natężenia ruchu, skorzystamy z metro – jest to najlepszy sposób na zwiedzenie Teheranu oraz poznanie lokalnej kultury. O 9:30 czeka nas wycieczka do Muzeum Dywanów, w którym mieści się ponad 100 spektakularnych dzieł z całego Iranu. Tutaj dostaniemy szansę zobaczenia różnych perskich, ręcznie tkanych dywanów oraz otrzymamy również wgląd w ich historię. Następnie odwiedzimy kompleks Sa’ad Abad o ogromnej powierzchni 1 100 000 m2 i 18 wspaniałych historycznych pałaców, z których dwa odwiedzimy. Następnie obiad w tradycyjnej irańskiej restauracji. Po posiłku zatrzymamy się przy Muzeum Reza Abbasi w Seyed Khandan i jest domem dla unikatowej kolekcji sztuki perskiej z II tysiąclecia p.n.e., pochodzącej zarówno z okresu epoki przedislamskiej i islamskiej. Na koniec czeka nas lot do Szirazu.

  Dzień 3 SHIRAZ

  Shiraz jest dawną stolicą kraju i stanowi serce kultury perskiej. Rano rozpoczynamy wycieczkę od odwiedzenia Różowego Meczetu. Następnie przed nami takie zabytki jak pałac Karim Khana, Vakil Meczet, Vakil Bazaar i Saraye Moshir ze wspaniałą architekturą. W przerwie obiadowej zatrzymamy się na pyszny irański lunch w jednej z tradycyjnych restauracji w Shirazie. Po obiedzie odwiedzimy Eram Garden, perski ogród wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Shiraz to miasto, które jest domem dla sławnych poetów, takich jak Hafez i Saadi oraz zabytków z różnych epok sięgających 6000 lat temu można znaleźć. Hafez jest uznawany za jednego z najlepszych poetów, natomiast Saadi był poetą, filozofem i mistykiem, który znany jako ojciec turystyki. Podróżował do różnych krajów, a następnie zebrał wszystkie swoje doświadczenia w prozie wierszy i rymów w dwóch książkach. Będziemy mieli okazję oddać hołd grobom tych wielkich poetów. Nocleg w Szirazie.

  Dzień 4 PRZEJAZD DO YAZD, PO DRODZE PERSEPOLIS I PASARGADY, ABARKOUH

  Droga z Sziraz do Yazd to około 5,5 h. Pierwszym punktem programu będzie Persepolis – założone przez Dariusz I w 518 p.n.e.. Persepolis było stolicą Imperium Achemenidów. Został tam zbudowany imponujący kompleks pałacowy inspirowany wzorami mezopotamskimi. Znaczenie i jakość monumentalnych ruin czyni Persepolis wyjątkowym stanowiskiem archeologicznym. Drugim miejscem, w którym się zatrzymamy, jest Necropolis – wspaniałe miejsce pochówku królów Achemenidów. Na miejscu znajduje się również siedem płaskorzeźb pochodzących z okresów elamickich i sasanidów. Następnie zatrzymamy się przy Pasargadach, które było stolicą Achemenidów w starożytnej Persji pod panowaniem Cyrusa Wielkiego, który wydał jego budowę (559–530 p.n.e.). Odwiedzimy tam najbardziej majestatyczne zabytki, w tym grób Cyrusa Wielkiego, założyciela Imperium Achemanidów. Niegdyś było to miejsce kultu wyznawców kilku religii, a dziś jest stanowiskiem archeologicznym i miejscem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie kontynuujemy naszą podroż w kierunku Yazd i zatrzymujemy się na kolejny przystanek w Abarkouh, aby odwiedzić drzewo cyprysowe uznawane za 4500 letnie. Zakwaterowanie w Yazd.

  Dzień 5 YAZD

  Yazd, najstarsze miasto na świecie, wykonane z cegły suszonej na słońcu, otoczone 4000-metrowym szczytem Shirkooh oraz dwoma majestatycznymi pustyniami Dasht-e-Kavir i Kavir-e-Loot. Dzisiejsza wycieczka obejmuje zwiedzanie meczetu Jame oraz starego miasta Yazd z XV wieku. Następnie kontynuujemy podróż do Dowalatabad Garden – autentycznego irańskiego ogrodu, który corocznie przyciąga tysiące turystów krajowych i zagranicznych. Jest to kompleks zbudowany według oryginalnego irańskiego stylu architektonicznego i składa się z dużego ogrodu i kilku budynków. Następnie kierujemy się do Muzeum Wody w Yazd. Muzeum prezentuje narzędzia i techniki stosowane przez ostatnie 4000 lat w Iranie w tworzeniu podziemnych dróg wodnych (tzw Qanats) i łączenie ich z miastami i polowymi lokalizacjami dla rolnictwa i innych zastosowań. Muzeum Wody w Yazd zostało założone w 2000 roku po pierwszej międzynarodowej konferencji w Yazd. Pod muzeum na różnych poziomach biegną dwa kanały i można się do niego dostać przez specjalne schody zwane Payab. Muzeum jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Yazd. Nocleg w mieście.

  Dzień 6 PRZEJAZD DO ISFAHANU, MIASTO NAIN

  Przejazd około 8 rano do Isfahan (około 3,5 h). Po drodze najpierw odwiedzimy piękne miasto Nain i  jedno z najlepszych miejsc na świecie, aby zobaczyć funkcjonowanie starożytnych kanałów. Zatrzymamy się również przy warsztacie tkania abaya meczecie Jame w Nain. Meczet Jameh Nain jest jednym z najstarszych meczetów w Iranie. Pochodzi z 9-go wieku, a jego wnętrza sięgają XI wieku (na co wskazuje jego Seljuki murowany). Zabytkowy meczet jest nadal używany do dnia dzisiejszego przez wiernych. Zbudowany jest w „stylu Khorasani”, który nawiązuje do pierwszego stylu architektury pojawiającego się po muzułmańskim podboju Persji. Styl wyróżnia się połączeniem wpływów islamskich i przedislamskich. Nocleg w Isfahanie.

  Dzień 7 ISFAHAN

  Isfahan to legendarne miasto, które nigdy nie przestaje oczarowywać swoich gości, jest prawdziwą perłą w Iranie. To miasto ożywiają prace współczesnych artystów. Isfahan szczyci się posiadaniem fascynujących historycznych pałaców ogrodowych. Legenda głosi, że miasto zostało założone w czasach Tahmoures lub Keykavous i ze względu na swoją chwałę nosi nazwę „Pół świata”. Dziś zaczynamy naszą wycieczkę od słynnego placu Imam (Naqsh-e-Jahan), ogromnego placu, drugiego na świecie plac po Tiananmen w Pekinie. Następnie odwiedzamy architektoniczne cuda Meczetów Szejka Lotfollaha i Imama, Pałac Aliqapu, pałace Chehel Sutoon i Hasht Behesht, a na koniec odwiedzimy jeden z najbardziej słynnych bazarów w Iranie, gdzie możemy kupić tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Nocleg w Isfahanie.

  Dzień 8 ISFAHAN, KASHAN I WIOSKA ABYANEH

  Dziś kontynuujemy naszą wycieczkę po mieście z wizytą w Isfahan James Mosque, który jest galerią architektury islamu. Następnie zwiedzimy katedrę Vank, która jest jednym z najpiękniejszych kościołów ormiańskich na świecie i niewątpliwie przyciągnie uwagę każdego chrześcijanina. Następnie przejazd do Kashan. W drodze do Kashan najpierw odwiedzimy obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – wieś Abyaneh w dystrykcie wiejskim Barzrud, położona u podnóża góry Karkas w pobliżu pustyni. Na szczycie wioski znajdują się ruiny fortu z czasów Sasanidów. Mieszkańcy Abyaneh zachowali pewne cechy dawnego języka perskiego. Wioska jest bardzo urocza i spokojna, posiada wspaniałą archeologię. Będziemy mieć okazję spotkać się z mieszkańcami, którzy mówią, żyją i ubierają się w oryginalnym perskim stylu. Nocleg w Kaszan.

  Dzień 9 KASHAN I TEHERAN

  Naszą wycieczkę rozpoczynamy od wizyty w zabytkowych domach Borujerdiha i Tabatabaeiha w Kashan i zapoznamy się z architekturą ubiegłego wieku, epoką Qajar. Następnie zatrzymamy się przy Ogrodzie Fin; historycznym perskim ogrodzie, w którym znajduje się Kashan’s End Bath, gdzie Amir Kabir, kanclerz Qajarid, został zamordowany przez zabójcę wysłanego przez King Nasereddin Shah w 1852 r. Ogród został ukończony w 1590 r. i jest najstarszym zachowanym ogrodem w Iranie. Lunch i wyjazd do hotelu w Teheranie (położonego przy lotnisku) na odpoczynek/nocleg przed wylotem.

  Dzień 10 POŻEGNANIE Z IRANEM

  Transfer na lotnisko i wyjazd z Iranu, magicznej krainy, która na zawsze pozostaje we wspomnieniach. Poranny przylot do Polski.

  Cena zawiera

  • przeloty na trasie Polska – Iran, Iran – Polska,
  • przelot wewnętrzny na trasie Teheran – Sziraz,
  • transfery lotniskowe,
  • wyżywienie zgodne z programem: śniadania oraz lunch lub kolacja 
  • zakwaterowanie w hotelach 3 i 4**** w pokojach dwuosobowych,
  • przejazdy klimatyzowanym minibusem, opłaty drogowe i paliwo, 
  • opiekę polskiego pilota – przewodnika,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie KL 60 000 EUR i NNW 15 000 PLN,
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego oraz Turystycznego Funduszu Pomocowego

  Cena nie zawiera

  • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego (300 EUR),
  • opłatę za wizę do Iranu około 60 EUR (dopłata 25 EUR za ewentualne pośrednictwo w procesie),
  • około 180 EUR za bilety wstępu do atrakcji turystycznych (ceny na rok 2022),
  • zwyczajowych napiwków

  Uwagi

  • inne terminy na zapytanie

  Planowana trasa

  Pliki do pobrania:

  Zdjęcia

  Zainteresowany?

  Może Ci się również spodobać: