Program wyjazdu
– Dokąd podróżujemy
Dzień 1 PRZELOT DO IRANU
Przelot z Polski do Teheranu z przesiadką na jednym z portów tranzytowych. Transfer do hotelu. Nocleg.
Dzień 2 TEHERAN
Po śniadaniu zwiedzamy Teheran; zaczniemy od zespołu pałacowo-parkowego Golestan – dawnej rezydencji dynastii Kadżarow, którzy rozbudowali i upiększyli swoją siedzibę w XIX/XX w. Po obiedzie, w czasie którego spróbujemy potraw kuchni irańskiej, pojedziemy do tzw. Muzeum Klejnotów, aby obejrzeć niesamowitą kolekcję drogocennych przedmiotów, biżuterii i szlachetnych kamieni zgromadzonych przez szachów dawnej Persji. Nocleg w Teheranie.
(B)
Dzień 3 KASZAN
Po śniadaniu wyjeżdżamy do Kaszanu; przed miastem zatrzymamy się w Nuszabad, aby zwiedzić Podziemne Miasto – kompleks tuneli, który powstał ok. 1500 lat temu. W Kaszanie – mieście na skraju pustyni, zwiedzimy Dom Borudżerdich – jeden z kilku pięknych, bogatych kupieckich domów miejskich, zobaczymy również typową perską łaźnię Hammam Amira Ahmada i pojedziemy na obiad. Po obiedzie pospacerujemy po Ogrodzie Fin, podziwiając królewskie pawilony. Po zakwaterowaniu w hotelu pójdziemy na tradycyjny, zabytkowy bazar. Nocleg w Kaszanie.
(B)
Dzień 4 ABYANE, JAZD
Po śniadaniu wyjazd do Jazdu. Po drodze skręcimy do jednej z najciekawszych wsi irańskich – Abyane, gdzie pospacerujemy podziwiając unikalną architekturę oraz ciekawe stroje miejscowych kobiet. Na naszej trasie odwiedzimy też miasteczko Natanz, znane z grobowca i meczetu z XIII/XIV w. oraz słynnego warsztatu ceramicznego rodziny Ebadi. Kolejne interesujące miasto na naszej trasie to Nain, gdzie zjemy obiad oraz zwiedzimy Wielki Meczet z X w. dekorowany bogatymi reliefami stiukowymi. Po przyjeździe do Jazdu zakwaterowanie i nocleg.
(B)
Dzień 5 ZOROASTRIAŃSKIE ZABYTKI JAZD
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie jednego z najciekawszych miast Iranu, które po najeździe arabskim w VII w. stało się centrum zoroastryzmu – starożytnej religii Iranu. Wejdziemy na jedną z Wież Milczenia, gdzie dawniej składano ciała zmarłych, odwiedzimy Świątynię Ognia, aby zobaczyć wiecznie płonący ogień, a w sali wystawowej poznać niektóre zwyczaje i święta wyznawców zoroastryzmu. Po drodze na Stare Miasto zatrzymamy się przy Tekiye – miejscu, gdzie w rocznicę śmierci Husejna odbywają się misteria żałobne. Spacer po najstarszej części Jazdu rozpoczniemy od zwiedzania Meczetu Piątkowego z XIV w. a następnie przez labirynt wąskich uliczek, gdzie nieuważny turysta może się zgubić, obejdziemy tę ciekawą dzielnicę starego, pustynnego miasta. Po obiedzie pojedziemy do Ogrodu Daulat Abad, dawnej rezydencji z XVIII w., która szczyci się najwyższym w Iranie badgirem, czyli tzw. łapaczem wiatru. Nocleg w Jazd.
(B)
Dzień 6 SZIRAZ
Po śniadaniu wyjeżdżamy do Szirazu. Po drodze zatrzymamy się w miasteczku Abarkuh, aby podziwiać najstarsze drzewo Iranu – liczący sobie ponad 4 tysiące lat cyprys. Pojedziemy również do Pasargadów, aby obejrzeć pozostałości pałaców Cyrusa II Wielkiego – założyciela Imperium Perskiego, którego imponujący grobowiec przetrwał od VI w. p.n.e. Po przyjeździe do Szirazu – kolacja i nocleg.
(B/D)
Dzień 7 PERSEPOLIS
Po śniadaniu wyjazd do dawnej stolicy duchowej Imperium Perskiego – Persepolis. Spacerując wśród ruin wspaniałego niegdyś kompleksu pałacowego Dariusza Wielkiego i jego następców poznamy budowle, symbolikę zdobień, reliefy i napisy klinowe sławiące dawnych władców starożytności. Obejrzymy też w Naqsz-e Radżab i Naqsz-e Rostam – reliefy skalne Sasanidów ostatniej perskiej dynastii sprzed najazdu arabskiego oraz grobowce królewskie Achemenidów VI–IV w. p.n.e. Po obiedzie wrócimy do Szirazu, aby zwiedzić cytadelę Karima Khana Zanda, światłego władcy i dobroczyńcy miasta z XVIII w. Nocleg w hotelu.
(B)
Dzień 8 SZIRAZ
Po śniadaniu pojedziemy zobaczyć meczet Nasir al-Molka z XIX w., tzw. Różowy Meczet, gdzie oprócz dekoracyjnych, różowo-niebiesko-żółtych kafli turystów przyciąga przede wszystkim gra światła wpadającego do wnętrza przez kolorowe szybki. Spacer po wspaniałym Ogrodzie Eram, którego początki sięgają XIII w. Odwiedzimy grobowiec najsłynniejszego poety Iranu – Hafiza z XIV w., którego poezja jest wciąż żywa, znana i recytowana, a z wierszy poety Irańczycy w dalszym ciągu uwielbiają sobie wróżyć. Po obiedzie krótki odpoczynek w hotelu, a następnie wyjazd na bazar Vakila – zabytek z XVIII w. gdzie można kupić ciekawe pamiątki i rękodzieło irańskie. Przed zakupami obejrzymy pobliski meczet Vakila z ciekawą modlitewną salą kolumnową. Nocleg w Szirazie.
(B)
Dzień 9 ISFAHAN
Po śniadaniu wyjeżdżamy do Isfahanu. Po drodze obiad. Po przyjeździe zwiedzamy historyczne mosty: Shahrestan z III-VI w. na starorzeczu i mosty z XVII w. na rzece Zayande: pięknie zdobiony Chodżu i Siyose o 33 łukach. Zakwaterowanie w hotelu. Jeśli czas pozwoli zajrzymy do pracowni miniatur i wypijemy herbatę w najpiękniejszym karawanseraju Iranu. Nocleg w Isfahanie.
(B)
Dzień 10 ISFAHAN
Po śniadaniu szykujemy się na oglądanie Połowy Świata, jak mieszkańcy zwą Isfahan. Podjedziemy obejrzeć Pałac 40 kolumn – kolejny perski ogród z królewskim pawilonem, a następnie spacerkiem udamy się na wielki Plac Naqsz-e Dżahan, zwany obecnie Placem Imama, gdzie na rozkaz szaha Abbasa I Wielkiego w XVII w. powstały wspaniałe budowle: meczety Szaha (obecnie Imama) i Lotfollaha, a także Pałac Ali Kapu i bazar. W ciągu tego niezwykle ciekawego dnia obejrzymy wspomniane obiekty, zjemy obiad, zapoznamy się też z rękodziełem irańskim (dywany, obrusy, minakari) i poszukamy pamiątek, przypraw lub ciekawych wrażeń na starym bazarze.
(B)
Dzień 11 ISFAHAN
Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie królewskiego Isfahanu. Po drugiej stronie rzeki Zayande w dzielnicy ormiańskiej obejrzymy katedrę Vank z XVII w. z pięknie dekorowanym malowidłami we wnętrzu oraz muzeum, gdzie zgromadzono ciekawe eksponaty m.in. dekrety królów perskich dotyczące Ormian, przedmioty liturgiczne, obrazy, dokumenty, stare księgi itp. Następnie pojedziemy do Meczetu Piątkowego, uważanego za perłę architektury perskiej, a wspólne zwiedzanie zakończymy przy gołębniku z XVII w., który jest jedną z wielu w tej prowincji budowli stanowiących gniazdo dla ptaków produkujących cenny nawóz. Po obiedzie czas wolny na zakupy i spacery po wspaniałym Isfahanie.
(B)
Dzień 12 PRZEJAZD DO TEHERANU
Po śniadaniu opuszczamy miasto Abbasa Wielkiego, wracamy do Teheranu. Po drodze zatrzymamy się, aby obejrzeć mauzoleum Imama Chomeiniego, które jest przykładem nieustannie rozbudowywanego kompleksu oraz niesamowicie zdobionego wnętrza budowli. Po przyjeździe do Teheranu wizyta w Muzeum Starożytnego Iranu, a wieczorem kolacja pożegnalna.
(B)
Dzień 13 TEHERAN
Po śniadaniu jedziemy na cmentarz, którego większą część zajmują groby Polaków, których tragiczny los w latach 40. XX w. przywiódł do Iranu. Pojedziemy też do północnego Teheranu, aby zobaczyć wspaniały kompleks pałacowo-parkowy ostatnich szachów Iranu – Saad Abad. Obejrzymy dwa pałace spośród kilkunastu stanowiących obecnie muzeum. Po obiedzie mamy czas wolny na spacery, zakupy i przygotowanie się do podróży powrotnej. Wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Polski.
(B)
Dzień 14 PRZYLOT DO POLSKI
Przylot do Polski.
Cena zawiera
- przeloty na trasie Polska – Iran, Iran – Polska,
- transport z/na lotnisko,
- wyżywienie zgodne z programem: śniadania oraz lunch lub kolacja
- zakwaterowanie w hotelach 4**** w pokojach dwuosobowych,
- przejazdy klimatyzowanym minibusem, opłaty drogowe i paliwo,
- opiekę polskiego pilota – przewodnika,
- usługi lokalnych przewodników,
- ubezpieczenie KL 60000 EUR i NNW 15000 PLN,
- opłatę na rzecz Turystyczego Funduszu Gwarancyjnego oraz Turystycznego Funduszu Pomocowego
Cena nie zawiera
- napiwków zwyczajowych dla lokalnych kierowców, przewodników,
- ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego
- opłatę za wizę do Iranu około 60 USD (dopłata 25 USD za ewentualne pośrednictwo w procesie)
- 250 USD za bilety wstępu do atrakcji turystycznych
Uwagi
- planowane terminy na zapytanie
- cena uzależniona od ilości uczestników, standardu hoteli oraz terminu wyjazdu