close

Newsletter

— Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje


  zamknijclose

  Znajdź swój wymarzony wyjazd

  arrow_upward

  KENIA TRZY OBLICZA

  — góra Mt. Kenya, safari Masai Mara, plaże i wyspy wybrzeża

  Terminy na zapytanie.

  Program wyjazdu

   

  — Dokąd podróżujemy

  DZIEŃ 1 WYLOT DO NAIROBI

  Zbiórka na lotnisku. Wylot do Nairobi przez jeden z portów europejskich.

  DZIEŃ 2 PRZYLOT DO LAMU - POCZĄTEK PRZYGODY Z KULTURĄ SWAHILI

  Poranny przylot do Nairobi. Przesiadka i lot na wyspę Manda w Archipelagu Lamu. Przed lądowaniem będziemy mogli podziwiać z góry cały archipelag, z jego piaszczystymi wyspami i naturalnymi wodnymi kanałami. Po przylocie pierwsze uderzenie afrykańskiego żaru. Krótka przeprawa łodzią na wyspę Lamu. Zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Czas na lunch. Po południu spacer wąskimi, zabytkowymi uliczkami miasta. Możliwość podglądania lokalnej ludności w ich codziennych pracach. O zachodzie słońca spacer nadmorską „promenadą”, przy której zakotwiczone są tradycyjne łodzie – dhow. Kolacja w restauracji nad brzegiem oceanu. Nocleg na wyspie Lamu.

  DZIEŃ 3 MIASTO LAMU - ŚWIATOWE DZIEDZICTWO UNESCO, BEZKRESNE PLAŻE W SHELA

  Po śniadaniu niespieszne zwiedzanie Lamu, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uważane jest za kolebkę kultury swahili. Jest to jedno z nielicznych miast w Afryce, w którym zachowała się dawna przedkolonialna architektura i układ urbanistyczny. Miasto pełne jest krętych i tak wąskich uliczek, że czasem trudno minąć się tu nawet dwóm osobom. Spacerując można podziwiać pięknie rzeźbione drzwi wejściowe do domów. Na każdym rogu spotkamy wylegujące się w cieple koty. Po mieście nie jeżdżą samochody, transport odbywa się za pomocą osiołków lub łodzi. Pójdziemy na miejscowy targ oraz do muzeum. Przejście piaszczystym brzegiem oceanu do oddalonej o 2 km miejscowości Shela. W porównaniu z tętniącym lokalnym życiem Lamu, Shela jest cichą i spokojną wioską, gdzie życie toczy się według hasła „hakuna matata” – nie ma problemu. Czas na kąpiele w ciepłych wodach. Wieczorem podziwianie zachodu słońca z wysokich wydm. Nocleg na wyspie. (B)

  DZIEŃ 4 WYSPA MANDA, ZACHÓD SŁOŃCA Z POKŁADU DHOW

  Po śniadaniu przeprawa łodzią na wyspę Manda. Zwiedzanie pochodzących z XV wieku ruin wioski Takwa. Kiedyś wyspę zamieszkiwało 2500 osób. W XVII wieku skończyła się słodka woda i ludzie zmuszeni byli przenieść się na sąsiednie Lamu. Obecnie na wyspie mieszka około 700 osób. Nasz przewodnik opowiadając historię tego miejsca poprowadzi nas pomiędzy pozostałościami wioski, meczetu, domów, a także więzienia. Całość była kiedyś ogrodzona wysokim murem, z którego rozciągał się widok na ocean. Był to punkt strategiczny, jako że na wyspę często napadała ludność z sąsiednich wysp (ostatnie napaści miały miejsce 60 lat temu). Spacer pośród wieloletnich, olbrzymich baobabów na drugą stronę wyspy. Powrót na Lamu, odpoczynek. Czas na obiad w jednej z nadbrzeżnych restauracji. Po południu dla chętnych wypłynięcie tradycyjną łodzią swahili nazywaną dhow na rejs wokół wyspy. O zachodzie słońca kolacja na morzu na pokładzie łodzi ze świeżo złowionych ryb i skorupiaków. Powrót na nocleg. (B)

  DZIEŃ 5 WYLOT DO NAIROBI, CENTRUM ŻYRAF, KOLACJA NA PLANTACJI KAREN BLIXEN

  Po śniadaniu przepłynięcie łodzią na wyspę Manda, wylot do Nairobi. Po przylocie wizyta w klasycznym kolonialnym domu Karen Blixen – autorki „Pożegnania z Afryką”. Czas na lunch. Następnie spotkanie twarzą w twarz z niezwykłymi żyrafami Rothschilda w specjalnym ośrodku dla tych zwierząt. Możliwość przyjrzenia się im z bliska, nakarmienia smakołykiem. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg. (B/D)

  DZIEŃ 6 NAIROBI - SIEROCINIEC SŁONI, POCZĄTEK TREKKINGU U PODNÓŻA MOUNT KENYA - 3300 m n.p.m.

  Rano, po śniadaniu przejazd do sierocińca słoni na czas ich posiłku. Podglądanie „maluchów” karmionych 3 litrowymi butelkami ze smoczkiem. Czas na lunch. Przelot do Nanyuki, u podnóży Mount Kenya. Przejazd do bramy parku Sirimon. Trekking utwardzoną drogą przez las deszczowy pośród biegających wzdłuż drogi pawianów. Dotarcie do bazy Old Moses Camp na wysokości 3300 m n.p.m. Kolacja i nocleg w schronisku. (B)

  DZIEŃ 7 TREKKING DO SHIPTON'S CAMP - 4200 m n.p.m.

  Po wczesnym śniadaniu trekking do obozu Shipton (4200 m n.p.m.). Trasa jest dobrym testem na indywidualną wytrzymałość w górach. Ekscytująca wędrówka prowadzi przez wzgórza i doliny, przez rozległe wrzosowiska. Można tu spotkać kilka unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Po dotarciu do bazy, odpoczynek, kolacja i nocleg. (B/L/D)

  DZIEŃ 8 ATAK SZCZYTOWY NA MOUNT KENYA - 5.199 m n.p.m.

  Pobudka około 2 rano. Wymarsz w kierunku szczytu wulkanu. W górę prowadzi nagi, skalisty szlak i strome piargi. Dotarcie na szczyt – punkt Lenana około 6 rano, w sam raz na przeżycie magicznego wschodu słońca. Przy bezchmurnym niebie, dobra widoczność pozwala dojrzeć stąd oddalone o 340 km Kilimandżaro. Podziwianie widoków i chwila oddechu na szczycie najwyższej góry Kenii. Zejście ze szczytu innym szlakiem, dojście do położonej na wysokości 4200 m n.p.m. bazy McKinder. Śniadanie i odpoczynek po wspinaczce. Następnie około 4 h zejście do bazy Met Station. Obiadokolacja i nocleg. (B/L/D)

  DZIEŃ 9 PRZELOT DO MASAI MARA

  Ostatni dzień górskiego trekkingu. Po śniadaniu około 2h marszu do bramy wyjściowej z parku w Naro Moru. Przejazd na lotnisko w Nanyuki. Przelot do Parku Masai Mara. Zakwaterowanie w lodgach. Kolacja, nocleg. (B/D)

  DZIEŃ 10 SAFARI W MASAI MARA

  Całodniowa eksploracja parku w poszukiwaniu zwierząt z “wielkiej piątki”. Masai Mara jest największym rezerwatem dzikiej przyrody w Kenii. To tu odbywają się słynne wielotysięczne migracje zwierząt przemieszczających się w poszukiwaniu pożywienia i wody. Na sawannie można obserwować największe kocie drapieżniki, lwy, gepardy, leopardy, a także hieny, żyrafy, nosorożce, bawoły, zebry i wiele gatunków antylop. Śniadanie, obiad, kolacja na terenie parku. (B/L/D)

  Za dodatkową opłatą cały ten niesamowity spektakl przyrody można obserwować z lotu balonem. (ok. 450 USD/ os.)

  DZIEŃ 11 PORANNE SAFARI, LOT DO MOMBASY

  Poranne safari. Powrót na śniadanie do lodgy. Następnie przejazd na lotnisko i przelot do Mombasy. Transfer do hotelu. Odpoczynek po podróży. Nocleg. (B/L/D)

  DZIEŃ 12 ZWIEDZANIE MOMBASY, PRZEJAZD NA WASINI ISLAND

  Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd na zwiedzanie Mombasy, która leży w większości na koralowej wyspie w estuarium rzek. Miasto zostało założone w XI wieku przez arabskich handlarzy i szybko stało się znaczącym ośrodkiem handlowym wschodniej Afryki. Najczęściej handlowano tu kością słoniową i niewolnikami. Pierwszym Europejczykiem który dotarł do Mombasy był Vasco da Gama w 1498 roku. Do dziś znajduje się tu największy port w Kenii. Zwiedzanie twierdzy Port Jesus, oraz czas na zdjęcie pod słynnymi „kłami”. Wczesnym popołudniem wyjazd z miasta. Przyjazd do Shimoni. Przeprawa łodzią na wyspę Wasini będącą małą wysepką na południowym wybrzeżu Kenii. Zakwaterowanie w ukrytych w buszu chatach nad brzegiem oceanu. Pyszna kolacja swahili przygotowana przez wyspiarki. Nocleg z szumem oceanu w tle. (B/D)

  DZIEŃ 13 WASINI ISLAND - SPACER PO OGRODZIE KORALOWYM I LESIE MANGROWYM

  Rano obudzi nas śpiew ptaków i przechadzające się pod oknami naszych domków kozy, koty i małpy. Śniadanie na tarasie z widokiem na morze i przeciwległy stały ląd. Po posiłku spacer po wyspie. W zależności od godzin przypływu i odpływu, które regulują życie mieszkańców wyspy, spacer przez las mangrowy. Przejście przez plantację kokosów. Zajrzenie do wiosek, gdzie ludzie niespiesznie żyją swoim rytmem. Nad brzegiem morza będziemy mogli spotkać zarówno dzieci jak i dorosłych brodzących w ciepłej wodzie i łapiących ryby i skorupiaki. Czas na lunch, który w zależności od upodobań mogą stanowić wegetariańskie dania w stylu swahili lub morskie przysmaki – ryby, kraby, homary. Po posiłku relaks, możliwość snorkelingu w przybrzeżnych wodach lub około 10 minutowa przeprawa do  Shimoni  i zwiedzenie jaskiń, w których w czasach kolonialnych byli przetrzymywani niewolnicy. Popołudniem spacer po ogrodzie koralowym usianym monumentalnymi koralowymi formacjami. Powrót na kolację serwowaną przy blasku świec i lampek solarnych (na wyspie nie ma elektryczności). (B/L/D)

  DZIEŃ 14 SNORKELING W KISITE MARINE PARK - DELFINY, ŻÓŁWIE, MURENY...

  Wcześnie rano śniadanie i wypłynięcie na morską przygodę. Podczas rejsu nasz przewodnik i jednocześnie kapitan łodzi opowie nam o historii wyspy. Dopłynięcie i rzucenie kotwicy w Kisite Marine National Park – uważanego za najciekawszy obszar do podwodnej eksploracji wybrzeży Kenii. Zabawa ze snorkelingiem i podziwianie kolorowej rafy. Dla chętnych za dodatkową opłatą możliwość nurkowania w pełnym akwalungu. Wyprawom tym często towarzyszą skaczące wokół łodzi delfiny. Pod wodą można spotkać wiele gatunków ryb, a także żółwie. Po wodnych zabawach, owocowy lunch i odpoczynek na pobliskiej piaszczystej wyspie. Dla chętnych ponowne pływanie z maską i rurką. Powrót na Wasini. Kolacja i nocleg. (B/L/D)

  DZIEŃ 15 PRZEJAZD DO DIANI BEACH - KOLACJA NA PLAŻY

  Po śniadaniu pożegnanie z gospodarzami i przeprawa na stały ląd. Stamtąd przejazd wśród pól uprawnych trzciny cukrowej i lasów kokosowych do kurortu Diani Beach. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na zakupy pamiątek, kąpiele w oceanie, spacery po piaszczystej szerokiej plaży, czy też leżenie pod palmą kokosową z drinkiem. Kolacja w restauracji na plaży. Nocleg. (B)

  DZIEŃ 16 POŻEGNANIE Z AFRYKĄ

  Do południa czas wolny. Przejazd na lotnisko w Diani i wylot do Nairobi. Przylot w godzinach popołudniowych. Pożegnalna kolacja w najsłynniejszej afrykańskiej restauracji „Carnivore”. Powrót na lotnisko. Wylot do Polski przez jeden z portów europejskich. (B)

  DZIEŃ 17 PRZYLOT DO KRAJU

  Przylot do kraju w godzinach porannych. Zakończenie wyprawy.

  Cena zawiera

  • przeloty na trasie Polska – Narobi – Lamu – Nairobi – Nanyuki – Masai Mara – Mombasa, Diani Beach – Nairobi – Polska
  • noclegi w hotelach i lodgach 3* i 4* w pokojach dwuosobowych, podczas trekkingu na Mount Kenya w bazach globtroterskich, Lamu i Wasini obiekty bez gwiazdek, rodzaj agroturystyki
  • posiłki zgodnie z programem (B – śniadanie, L – lunch, D – kolacja)
  • przejazdy klimatyzowanym minibusem, przeprawy łodziami
  • opłaty za tragarzy i kucharza podczas trekkingu na Mount Kenya
  • opiekę polskiego pilota-przewodnika
  • opłaty za przewodników lokalnych
  • ubezpieczenie KL 60 000 EUR i NNW 15 000 PLN
  • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

  Cena nie zawiera

  • opłat za bilety wstępu do obiektów i atrakcji wyszczególnionych w programie 
  • napiwków
  • pozostałych posiłków (pozostałe posiłki aranżowane przez przewodnika – cena od 10-20 USD za posiłek), napojów do posiłków na wyspie Wasini
  • kosztów wizy do Kenii 50 USD (załatwiana indywidualnie przez uczestników online, bądź uzyskiwana po przylocie na lotnisku w Nairobi)
  • ewentualnych podatków lotniczych
  • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego

  Uwagi

  • sugerowana ochrona przeciwmalaryczna
  • konieczność zabrania śpiworu na trekking w parku Mt. Kenya. Mount Kenya – najlepszy czas na trekking to grudzień/ styczeń
  • w listopadzie i grudniu w Lamu odbywają się festiwale kulturowe. W ich trakcie jest się widzem widowiskowych regat łodzi dhow, wyścigów na osłach, zawodów wędkarskich na złowienie największej ryby czy tańców z laską.
  • wyprawa możliwa do zrealizowania w czasie pory suchej – od połowy listopada do końca lutego

  Planowana trasa

  Zdjęcia

  Zainteresowany?

  Może Ci się również spodobać