zamknijclose

Znajdź swój wymarzony wyjazd

arrow_upward

GRUZJA

— wyno, Wielki Kaukaz i wypoczynek nad Morzem Czarnym

planowane terminy

Program wyjazdu

– Dokąd podróżujemy

Dzień 1 LOT DO GRUZJI. GORI - MIASTO JÓZEFA STALINA I SKALNE UPLISCICHE

Zbiórka na lotnisku i lot do Gruzji. Przejazd do Gori – miasta, w którym urodził się Józef Stalin. Przejazd do Uplisciche – starożytnego skalnego miasta, które imponuje systemem wykutych w skałach pomieszczeń. Uznane za najstarszą osadę miejską w Gruzji, strategicznie ulokowane w centrum starożytnego królestwa Kartlii, dawniej funkcjonowało jako ważny ośrodek polityczny i religijny kraju. Następnie dalszy przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

Dzień 2 TBILISI - ZWIEDZANIE STOLICY GRUZJI

Zwiedzanie jednego z najstarszych miast na świecie – Tbilisi, stolicy Gruzji. Zobaczymy m.in. Most Pokoju, panoramę z punktu widokowego na wzgórzu Sololaki czy słynny pomnik Matki Gruzji. Przejazd do świątyni Jvari, usytuowanej na wzgórzu nad dawną stolicą Gruzji. Zbudowany na przełomie V i VI wieku niewielki, ale piękny klasztor jest kolebką gruzińskiej wiary. Stanowi miejsce kultu chrześcijan z całego Kaukazu. Ze wzgórza, na którym stoi roztacza się wspaniały widok na okolicę. Przejazd do Mccheta – “Świętego Miasta”, pierwszej stolicy Gruzji i jednego z jej najstarszych miast. Wieczorem wystawna supra w lokalnej restauracji (obiadokolacja z tańcami gruzińskimi, śpiewem i winem). Nocleg w hotelu w Tbilisi.

(B/D)

Dzień 3 GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA, ANANURI, CERKIEW CMINDA SAMEBA Z KAZBEKIEM W TLE

Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną, uchodzącą za jedną z najpiękniejszych dróg Kaukazu i całej Eurazji. Jest to główny szlak przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu, biegnący z Tbilisi do Władykaukazu. Przyjazd do Ananuri – twierdzy leżącej nad rzeką Aragwi, będącej świadkiem wielu krwawych bitew. Następnie dotarcie do położonego na wysokości 1750 m. npm miasteczka Stepancminda. Wjazd samochodami terenowymi z napędem 4×4 na wzgórze Gergeti. Znajduje się tu prawosławna cerkiew Cminda Sameba będąca wizytówką Gruzji, a za nią ośnieżony, majestatyczny szczyt Kazbek. Czas na chwilę oddechu w przepięknych okolicznościach przyrody. Droga powrotna do Tbilisi na nocleg.

(B)

Dzień 4 KACHETIA - WINNICE, MIASTO MIŁOŚCI SIGHNAGHI I MONASTYR ŚW. JERZEGO

Przejazd malownizą, pełną winnic i zabytków doliną Alazani do Kachetii. Kachetia to jeden z najpiękniejszych regionów kraju, słynący z produkcji wina. Docieramy do Sighnaghi, jednego z najmniejszych miast Gruzji. Jego gospodarka opiera się głównie na produkcji wina i dywanów. Przejazd do pobliskiego Monastyru św. Jerzego w Bodbe. Położony na stromym zboczu, wśród wysokich cyprysów zachwyca widokami na Kaukaz. Monastyr funkcjonuje obecnie jako opactwo i jest jednym z głównych miejsc pielgrzymek w Gruzji. Kilka kilometrów od klasztoru znajduje się mała kaplica św. Zabulona i św. Sosana, zbudowana w latach 90. Wypływa do źródła św. Nino, które – jak głosi legenda – posiada uzdrawiającą moc. Następnie przejazd do jednej z lokalnych winnic na degustację. Powrót do Tbilisi na nocleg.

(B)

Dzień 5 SKALNE MIASTO-KLASZTOR WARDZIA, TWIERDZA RABATI

Przejazd do Borjomi, położonego w górach Małego Kaukazu słynnego gruzińskiego uzdrowiska, znanego także ze znakomitej wody mineralnej. Następnie przejazd do miasta Achalciche. Wjazd na wzgórze położone w starej części miasta – Rabati, gdzie znajduje się m.in. zamek-twierdza z XII wieku, ze złożonym systemem fortyfikacji obronnych, domy o tradycyjnej regionalnej architekturze, stare łaźnie, kościół, regionalne muzeum,  meczet oraz ruiny medresy. Wizyta w Wardzia – skalnym mieście – klasztorze usytuowanym na zboczu góry Eruszeli na południu Gruzji. W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich; mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Zawierała klasztor, salę tronową oraz ponad 3000 komnat umieszczonych na 13 kondygnacjach (piętrach). Nocleg w hotelu w Achalciche.

(B)

Dzień 6 KUTAISI

Przejazd do Kutaisi, drugiego pod względem wielkości miasta Gruzji. Zwiedzanie katedry Bagrati – symbolu miasta i jego największej atrakcji. Udamy się do znajdujących się nieopodal monastyrów: Gelati i Motsameta. Nocleg w Kutaisi bądź okolicy.

(B)

Dzień 7 JASKINIE PROMETEUSZA i PERŁA MORZA CZARNEGO - BATUMI

Przejazd na zwiedzanie Jaskini Prometeusza. Przejazd do Batumi – Perły Morza Czarnego. Spacery po mieście, wizyta na “Piazza”, Fontanna Czaczy, Wieża Alfabetu. Czas wolny na odpoczynek nad brzegiem morza. Przejazd na nocleg do Kobuleti.

(B)

Dzień 8-11 RELAKS NAD MORZEM CZARNYM

Cztery dni wolne. W zależności od upodobań można je spędzić opalając się na plaży, kąpiąc w Morzu Czarnym, spacerując brzegiem morza czy na zakupach pamiątek z wyjazdu.  Możliwość organizacji dodatkowych zajęć. Noclegi w Kobuleti.

(B)

Dzień 12 TRANSFER NA LOTNISKO I LOT DO POLSKI

Poranny transfer na lotnisko i przelot do kraju.

(B)

Cena zawiera

 

 • przeloty 
 • przejazdy samochodem z kierowcą (rosyjskojęzycznym), opłaty za paliwo
 • wyżywienie – B (śniadania)
 • gruzińską suprę w Tbilisi
 • zakwaterowanie w hotelach 3***, pokoje dwuosobowe z łazienkami
 • degustację trunków wg. programu
 • ubezpieczenie KL 30 000 EUR i NNW 15 000 PLN 
 • opłatę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

Cena nie zawiera

 • opłat za wstępy atrakcji wymienionych w programie
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • napiwków

Uwagi

 • możliwość organizacji wyjazdu w dowolnym terminie,
 • ostateczne cena uzależniona od ilości uczestników,
 • możliwość organizacji większej grupy i opieki polskojęzycznego przewodnika – dodatkowa opłata ok 350 eur,

Planowana trasa

Pliki do pobrania:

Zdjęcia

chcesz zobaczyć gruzję?

Może Ci się również spodobać: